Rotko u.c. „Rīga 2014” dienasgrāmatā
Rotko u.c. „Rīga 2014” dienasgrāmatā
Latvijas Radio

Šonedēļ kulminē Marka Rotko 111. dzimšanas dienai veltītie pasākumi Rīgā un Daugavpilī, kas aizsākās 15. septembrī ar izstādes atklāšanu Eiropas Savienības mājā, bet līdz 27. septembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas mākslas lasītavā var apskatīt visdažādākās grāmatas par Rotko.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītāja vietnieks Māris Čačka atzīst, ka izstādes veidotas kā simbolisks tilts, kas caur digitālo un drukāto formātu uzrunās cilvēkus Rīgā, vedinot doties uz Daugavpili, lai Rotko fenomenu izbaudītu plašāk un dziļāk.

Savukārt 23. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē un 25. septembrī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā notiks starptautiska konference „Abstraktais ekspresionisms: emociju valoda”, kurā piedalīsies pasaulē pazīstami mākslas zinātnieki un Rotko iedvesmoti mākslinieki no Parīzes, Ņujorkas, Londonas, Madrides, Sanpaulu un Maskavas.

23. septembrī plkst. 19.00 LNB Ziedoņa zālē notiks arī britu komponista un gleznotāja Džeimsa Klārka mūzikas koncerts. Diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā viņa mūziku atskaņos īpaši šim projektam izveidots mūziķu sastāvs.

Mākslas muzejā „Rīgas Birža” 26. septembrī no plkst. 17.30 līdz 19.30 cikla „Telpa, Tērps un Tēls” ietvaros notiks lekcija „Pastāsti par mākslinieka Voldemāra Matveja dzīvi”. Tā būs saruna par ievērojamā latviešu mākslinieka un mākslas teorētiķa Voldemāra Matveja dzīvi, kuru vadīs izstādes kuratore, mākslas zinātniece Irēna Bužinska un Latvijas entomoloģijas biedrības pētnieks Dmitrijs Teļnovs. Par to pārraidē plašāk vēsta muzeja komunikācijas un izglītības darba kuratore, mākslas zinātniece Vita Ozoliņa.

No 25. līdz 28. septembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Ungurmuižā risināsies projekta „MetaMind” zinātniski mākslinieciskā konference, kuras tēma būs „Destrukciju kārtība un haoss kārtībā. Brīvība”. Īsumā par to informē projekta vadītāja, profesore Daina Teters.

26. septembrī ar triloģiju Latvijas ērģelēm noslēgsies koncertu cikls „Ērģeļmūzika BACH zīmē” un Rīgas Domā dzirdēsim arī triloģijas 3. daļu – Ērika Ešenvalda veltījumu Rīgai „Okeāna balss”. Pats komponists Rīgā ieradīsies otrdienas pēcpusdienā, bet dienasgrāmatas veidotāja Ieva Zeidmane vēlā pirmdienas vakarā ceļā no lidostas izvaicājusi jaundarba solisti ērģelnieci Ivetu Apkalnu.

26. septembrī jaunajā koncertzālē „Rīga” uz vienas skatuves tiksies Normunda Šnē diriģētais kamerorķestris „Sinfonietta Rīga” un viesi no Berlīnes – Andromeda „Mega Express Orchestra”. Vēl pirms pirmā mēģinājuma Ieva Zeidmane izvaicājusi Normundu Šnē un AMO vadītāju Danielu Glacelu.

Visbeidzot, no 29. septembra līdz 5. oktobrim notiks Latvijas Kultūras akadēmijas festivāls „Patriarha rudens 2014”. Par to plašāk raidījumā stāsta tā mākslinieciskais vadītājs, profesors Jānis Siliņš.

Publicēts: 23-09-2014
draugiem