Krista Auznieka kameropera „Saules vējš”
Krista Auznieka kameropera „Saules vējš”
Latvijas Radio

„Klasikas” vilnī – jaunā komponista Krista Auznieka kameropera „Saules vējš” („Ventus Solaris”), kas pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja 6. jūnijā Spīķeru koncertzālē, iekļaujoties Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā. Uzvedumā piedalās vokālā grupa „Framest”, Mārtiņš Circenis (basklarnete), Artūrs Noviks (akordeons), Jānis Stafeckis (kontrabass), Ivo Krūskops un Virdžīnija Laube (sitaminstrumenti), diriģents Mārtiņš Klišāns.

Operas „Saules vējš” pamatā ir arī ideja par kvantu fizikas fenomenu un uz Saules notiekošajiem procesiem. „Protams, opera nav lekcija kvantu mehānikā; viss risināts daudz metaforiskāk,” stāsta komponists.

I Diena /Pūlis (Mezgls. Es)
II Vakars/Koris (Mezgls/Plīsums)
III Nakts (Lidosta/Sastapšanās)
IV Rīts/Lidojums (Mezgls/Tu)

Nīderlandē studējošo skaņradi Kristu Auznieku plašāka auditorija iepazina 2013. gada novembrī ar Latvijas Radio kora grupai rakstīto opusu „I Exist As I Am”, kas zibenīgi iekļuva Latvijas Radio 3 „Klasika” gada debijas TOP 10 nominantu vidū, bet šogad izcīnīja otro vietu kompozīciju konkursā „Rostrum” jauno komponistu grupā. Krists mācījies Rīgas Doma kora skolas džeza nodaļā un paralēli Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā. Krista muzikālās intereses saistītas ar balsīm un tekstu, un, pateicoties bagātajai vokālo tradīciju videi, viņa mūzika elpo un dzied. Šobrīd Krists Auznieks studē kompozīciju Hāgas Karaliskajā konservatorijā pie pasniedzējiem Petera Adriansa un Gusa Jansena, papildkursu apgūstot Sonoloģijas institūtā. Nozīmīga loma Auznieka mūzikā ir modalitātei un eksperimentiem ar to no inteliģentiem džeza kombo skaņdarbiem (piemēram, „Renunciation”, kas tika atskaņots jauno komponistu festivālā „Gaudeamus”), un instrumentāliem kamermūzikas opusiem, līdz konceptuālas ieceres sacerējumiem un darbiem, kur iekļauta elektronika un teātra elementi. Krists mācījies meistarklasēs pie Filipa Glāsa, Kristiana Volfa, Kaijas Sāriaho, Magnusa Lindberga un citiem ievērojamiem komponistiem.

Publicēts: 06-11-2014
draugiem