Diāna Čivle par „Staro Rīga”
Diāna Čivle: „Staro Rīga” kļuvis par lielāko gaismas festivālu Ziemeļeiropā!
Latvijas Radio

„Neatliekamajā sarunā” viesojas Eiropas kultūras galvaspilsētas nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja un festivāla „Staro Rīga” kuratore Diāna Čivle. Sarunas galvenais temats – gaismas festivāls „Staro Rīga”, kas no 14. līdz 18. novembrim ik vakaru priecēs gan pašmāju ļaudis, gan Rīgas viesus. Šoreiz tas uzsāk līdzdalības programmu „Rīgas karnevāls”, jo iedzīvotāji, uzņēmumi un iestādes arī aicināti veidot krāsainas gaismas instalācijas savu namu logos un uz māju fasādēm.

„Šoreiz iedarbināsim savu iztēli un iedomāsimies, ka karnevālā piedalās visa mūsu galvaspilsēta! Katrs no mums var kļūt lielisks gaismu mākslinieks, lai katra ēka, namiņš, logs un skatlogs ar visvienkāršākajām metodēm izskatītos efektīgi. Jūtot, kā jau šobrīd cilvēki sarosījušies, esmu pārliecināta, ka gaismas festivāls šogad patiesi varētu izvērsties par apjomīgu Rīgas karnevālu,” teic Diāna Čivle. Tieši tāpēc viņa iesaka ikkatram, kurš vēlas, savu izgreznoto māju vai logu reģistrēt festivāla virtuālajā kartē: „Pirmkārt, tādējādi visi zinās, ka jūs piedalāties, bet otrkārt – notiks arī balsojums, tāpēc būs iespēja iegūt arī balvas.”

Protams, līdztekus privātajām iniciatīvām aktuāla būs arī festivāla pamatprogramma, ko veidos gan pašmāju mākslinieki, gan ārvalstu meistari ar visdažādāko pieredzi starptautiskajā arēnā.

„Mūsu vēlme – būt starptautiskajā gaismas festivālu apritē. Jau šobrīd rit sarunas par konkrētu objektu parādīšanu citos gaismas festivālos, tā ka savu mērķi esam sākuši piepildīt. Sadarbība nāk par labu abām pusēm. Turklāt mums pašiem būs interesanti novērtēt, kā mūs saredz un saprot ārvalstu mākslinieki, un kā mēs jūtamies tad, kad ieraugām savu pilsētu citu mākslinieku acīm, jo vairāki objekti tiks veidoti par mums svarīgām tēmām – piemēram, dziesmoto revolūciju, Imanta Ziedoņa „Krāsainajām pasakām” un citām. Būs aizraujoši,” sola Diāna Čivle.

Jauna nianse gaismas festivālā „Staro Rīga” būs Gaismas gājiens – Latvijas mākslinieku izlolots projekts. Tas notiks katru dienu, cirkulējot Vecrīgas ietvaros. „Gaismas gājiena idejas centrā – stāsts par to, ko dara gaisma, kad visi esam devušies pie miera. Te esam ļāvuši māksliniekiem iedarbināt iztēli.”

Vēl Diāna Čivle sarunas gaitā ieskicē zīmīgākos gaismas objektus un festivāla nozīmi vērtē ļoti augstu: „Nedrīkst pārtraukt nevienu labu ideju, kuru mīl un gaida rīdzinieki. Mūsu gaismas festivāls jau kļuvis par starptautisku vizītkarti mūsu Rīgai. Pateicoties arī kultūras galvaspilsētas starptautiskajai rezonansei, šobrīd varam teikt, ka „Staro Rīga” ir lielākais gaismas festivāls Ziemeļeiropā.”

Publicēts: 12-11-2014
draugiem