Spēle „Dzintara ričuračs Eiropas kartē” Esplanādē

Spēle „Dzintara ričuračs Eiropas kartē” Esplanādē
Kaspars Garda, Rīga 2014
12-07-2013 A+ A-
Svētdien, 14. jūlijā, no plkst. 15.00 līdz 17.00 apgāds „Pētergailis” piedāvā spēli ikvienam erudītam un ģimenei „Dzintara ričuračs Eiropas kartē”, kas norisināsies radoši informatīvajā telpā „Esplanāde 2014”.

Tikko apgādā „Pētergailis” izdota grāmata „Senie dzintara ceļi”, kurā atklāts Rīgas, Latvijas ieguldījums pasaules kultūrā, uz pasaules kartes iezīmējot „dzintara ceļu”, un vērtējams kā darbs ar izcilības iezīmi. Tā autore, latviešu izcelsmes Kembridžas Universitātes profesore Māra Kalniņš, pamatojoties uz vēstures avotu sniegtajām liecībām, ir pētījusi dzintara tirdzniecības virzienus no Baltijas jūras reģiona uz Rietumeiropu un Vidusjūras baseina valstīm.

Autore apraksta divus lielākos senās pasaules dzintara ceļus: no Baltijas jūras cauri Eiropas vidienei uz dienvidiem līdz Vidusjūrai un no Baltijas jūras uz austrumiem pa Daugavu, pēc tam – pa Dņepru līdz Melnajai jūrai.

 

No mezolīta un paleolīta cilvēku apbedījumos atrastā Baltijas dzintara, saules akmens kā saiknes ar aizvēsturiskajiem pirmsākumiem un cilvēces kultūras un civilizācijas rītausmu līdz dzintara artefaktiem muzejos un tā vietai mūsdienās rotās, medicīnā, tekstilijās.

Taču galvenokārt stāsts tomēr ir par ceļiem – no dzintara gabala, kas atrasts Liepājas jūrmalā vai Nidā, līdz Akvilejas meistaru darinājumiem senatnē un Baltijas dzintara iespējamai klātbūtnei faraonu apbedījumos Ēģiptē.

Ne velti dzintars ir saules akmens – senajā Romā Baltijas dzintara gabals bērna dūrītes lielumā tika vērtēts piecreiz augstāk par zeltu.

Baltijas dzintara ceļš no Rīgas līdz Bizantijai un Ēģiptei tiks izspēlēts konkursa veidā ar izzinošiem un asprātīgiem jautājumiem. Izzini dzintaru! Izstaigā dzintara ceļus! Tas ir tik interesanti!

Katrs atbildētais jautājums tuvina galvenajai balvai – bagātīgi ilustrētai grāmatai ar CD „Senie Dzintara ceļi no Rīgas līdz Bizantijai” (grāmatas autore – Kembridžas Universitātes profesore Māra Kalniņš, lasījums Zane Daudziņa, muzikālais pavadījums „Lauskas” izpildījumā).

Savukārt vakarā plkst.18 – 23 "Esplanādē 2014" jaunieši no Somijas, Nīderlandes, Turcijas, Maltas un Latvijas pastāstīs par savu zemi un parādīs, kādu viņi redz Latviju. Šis būs starptautiskās jauniešu apmaiņas „Roots in Europe, culture in heart!” ("Saknes Eiropā, kultūra sirdī!") projekta noslēguma pasākums un vienlaikus videoizstādes atklāšana.

Visos pasākumos ieeja - bez maksas. 

0 komentāri

Komentāru nav