Uz Imantdienām – pēc latviskuma un identitātes

Uz Imantdienām – pēc latviskuma un identitātes
Kaspars Garda, Rīga 2014 . mūziķis Kārlis Auzāns
Una Griškeviča
12-07-2013 A+ A-
Mūziķim Kārlim Auzānam šī ir ražīga vasara: viņš ar grupām „Raxtu Raxti” un „Autobuss Debesīs” piedalās tradicionālajās Imantdienās, kas 13. jūlijā notiks Cēsu Pils parka estrādē, nodarbojas ar to organizēšanu, turklāt raksta mūziku divām jaunām teātra izrādēm. Un prāto, ka varbūt reiz Imantdienās varētu piedalīties arī čellu trio „Melo-M”, tikai esot jāatrod laiks Imanta Kalniņa dziesmu aranžijām šim instrumentam.

Par daudz „glamūra” nebūs

Taujāts, vai Kārlim pašam labāk patīk tagadējās mazliet „pieķemmētās” Imantdienas, kas jau vairākus gadus notiek Cēsīs, vai tās mazliet nepieradinātās, kas pirms vairākiem gadiem norisinājās Inešu estrādē, mūziķis atteic: „Zini, Inešos joprojām notiek „Mazās Kalniņa dienas”, ko rīko grupa „Autobuss Debesīs”. Tur mēs arī „ķeram” to labo sajūtu, jo īstā Imantdienu vieta arī ir apvīta ar kaut kādu auru un maģiju. Tā kā nav tā, ka Inešu estrāde būtu atstāta novārtā. Savukārt Cēsu Parka estrāde ir ļoti skaista, kvalitatīva, atbilstoša mūsdienām un ļoti piemērota Imantdienām. Un gribētos domāt, ka tā nav par daudz „glamūrīga”.” Kārlis arī atgādina, ka Inešu estrādē noteikti nesatilptu tik daudz gribētāju, kā var uzņemt Cēsu Pils parka estrāde. „Baudījumu jau klausītāji gūst šā vai tā, turklāt Imantdienas var apmeklēt daudz vairāk cilvēku,” viņš min vēl vienu Cēsu parka estrādes priekšrocību.

Kāpēc cilvēkiem aizvien nepieciešamas Imantdienas? „Tāpēc, ka to īsto lietu pasaulē nav daudz. Ir daudz informācijas un daudz pasākumu, bet tieši Imantdienās skanošā mūzika ir ļoti augstvērtīga, turklāt šajā pasākumā spēcīga mākslinieciskā puse, nemaz nerunājot par Imanta Kalniņa radīto mūziku. Domāju, ka arī tādēļ cilvēki šajā pasākumu gūzmā vēlas gūt kaut ko vērtīgu sirdij un dvēselei, saņemot garīgo „ēdienu”.”

Lai gan visas sēdvietas uz sestdienas koncertu jau izpārdotas, turklāt šajā nedēļas nogalē dažādu muzikālu pasākumu netrūkst arī citur Latvijā, Kārlis tomēr mudina doties uz Cēsīm, jo parka estrādē stāvvietas vienmēr atradīsies. „Imantdienas ir svētki – ļoti latviski, tradicionāli, īpaši. Tā ir tāda sava, Latvijai piederīga mūzika, mūsu identitāte. Tas ir Imantdienu trumpis. Ja jūti latvisko piederību, Cēsīs vienkārši ir jābūt. Tāpat kā Dziesmu svētkiem, arī Imantdienām ir sava krāsa Latvijas kultūrā un mūzikā – pamatīga un iesakņojusies.”

 

No oratorijas līdz pat tautasdziesmām

Aizrunājamies arī par šā gada Imantdienu programmu, kur šogad gaidāms pilnīgs jaunums – Imanta Kalniņa oratorijas „Dzejnieks un Nāra” otrās daļas pirmatskaņojums. „Mēs pat paši neesam to dzirdējuši; kas tur būs, zina tikai „Turaidas Roze”, solisti un, protams, pats Imants Kalniņš. Taču esmu pārliecināts, ka tas būs interesanti un ļoti skaisti.”

Kārlis zina stāstīt, ka šis darbs tapis beidzamā gada laikā pēc Imanta Kalniņa iniciatīvas: „Droši vien darba tapšanu pasteidzināja arī fakts, ka šopavasar aizsaulē aizgāja dzejnieks Imants Ziedonis, un ImKa savā laikā viņam bija apsolījis, ka taps oratorijas turpinājums. Tagad tas ir noticis.” Oratorijas atskaņojumā piedalīsies solisti Uģis Roze, Līga Priede un Rīgas Doma kora skolas zēnu kora skolas audzēknis Jēkabs Kalniņš, kā arī grupa „Turaidas Roze” un pats Imants Kalniņš.

Koncerta otrajā daļā uz skatuves kāps grupa „Raxtu Raxti” – gadu lolots projekts, kurā apvienojušies vairāki grupas „Autobuss Debesīs” dalībnieki, kā arī māsa un brālis Kristīne un Edgars Kārkli.

„Šis, mūsuprāt, būs absolūti jauns un nebijis Imanta Kalniņa dziesmu skanējums, jo pārsvarā izmantojam tautas mūzikas instrumentus un dziedāšanas manieri, turklāt šīs dziesmas savulaik tapušas tādā tautasdziesmu manierē caur ImKas prizmu.

Mums pašiem tas šķiet kaut kas interesants un līdz šim nebijis.” Dažādos laikos tapušās komponista dziesmas apkopojis komponista dēls Marts Kristiāns Kalniņš, un tagad tās ieguvušas jaunu muzikālu noformējumu.

 

Kārlis arī atgādina, ka koncertā neiztiks bez skaļākās jeb roka daļas: „Tā ir daļa, kurā iecerēta sadziedāšanās ar publiku. Esam ieplānojuši atskaņot gandrīz visas populārās Imanta Kalniņa dziesmas – gan no „Menueta”, gan „Autobusa Debesīs”, gan Austras Pumpures repertuāra – un te palīdzēs gan grupa „Autobuss Debesīs”, gan dziedošie aktieri Maija Doveika, Karīna Tatarinova un Artis Robežnieks.” Katru dienu notiekošajos mēģinājumos Kārlis pamanījis dažu jau labi zināmo dziesmu jauno interpretāciju: dziesmas ir pāraranžētas, un tām ir cits skanējums. „Kā nu bez „Četriem baltiem krekliem”, bet būs arī tādas, kas Imantdienās kādu brīdi nav bijušas, piemēram, „Visskaistākās ogas pasaulē” un „Akāciju palags”, kas skanēs Maijas un Karīnas dueta izpildījumā.”

Tāpēc ikviens sestdien tiek gaidīts Cēsīs, lai piedzīvotu brīdi, kad arī pats gaviļnieks kāps uz skatuves, un dziedātu tik skaistos vārdus: „Esiet sveicināti, karalienes mūzikas bruņinieki!”

0 komentāri

Komentāru nav