No Rīgas uz Daugavpili Rotko vilcienā

No Rīgas uz Daugavpili Rotko vilcienā
Kaspars Garda - Rīga 2014
2013. gada 24. aprīlis tiks ierakstīts pasaules mākslas teorijas un vēstures lappusēs kā Austrumeiropā ambiciozākā mākslas projekta – Daugavpils Marka Rotko mākslas centra – atklāšana. Pasaulē slavenā abstraktā ekspresionisma aizsācēja Marka Rotko oriģinālu pieejamība apskatei, kā arī centra multifuncionālā darbība ir starptautiskajā mākslas elitē gaidīts notikums.

2014. gadā no 24. līdz 26. septembrim par godu Marka Rotko 111. dzimšanas dienai uz starptautisku konferenci Latvijā ieradīsies izcili mākslas speciālisti, lai diskutētu par Marka Rotko devumu pasaules mākslā. Pirmās konferences dienas noslēgumā Rīgā ieplānots Lielbritānijas mākslinieka un mūziķa Džeimsa Klarka (James Clarke) koncerts. Digitalā izstādē „Rotko un Daugavpils” LNB jaunajā ēkā būs aplūkojams materiāls no DMRMC sagatavotas digitālās ekspozīcijas.

Savukārt 25. septembrī visi konferences dalībnieki vilcienā dosies uz Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, kur tiks atklāta Latvijas laikmetīgās glezniecības izstāde. Vilcienā tiks translētas filmas, notiks sarunas neformālā gaisotnē. Izstāde tiek veidota kā pētniecisks projekts, lai raksturotu mūsdienu glezniecību Latvijā, velkot paralēles ar Rotko un abstrakto ekspresionismu šodien.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (DMRMC) ir veidots kā multifunkcionāls kultūras, mākslas un izglītības centrs, kas tiks atklāts 2013. gada aprīļa beigās. Pateicoties sadarbībai ar Rotko ģimeni, centrā apskatei būs pieejami seši mākslinieka oriģinālie darbi. Centra Rotko sektorā katram apmeklētajam būs papildu iespēja digitālā formātā sajust Dvinskas 20. gs sākuma gaisotni Rotko bērnības acīm, izsekot mākslinieka dzīves un radošajam ceļam ASV, sasniedzot augstākās mākslas virsotnes.

Centra bibliotēkā un dokumentācijas centrā iespējams padziļināti izzināt biogrāfiskos un hronoloģiskos faktus, videozālē noskatīties filmas par izcilo personību un pabūt vienatnē Rotko klusuma telpā. Centrā vienlaikus būs apskatāmas sešas pastāvīgās un mainīgās ekspozīcijas; te izvietots arī studiju rezidenču sektors ar aprīkotām mākslinieku studiju telpām.

0 komentāri

Komentāru nav