Festivāla „Ad Lucem” noslēgumā – sarunas un „Iļģu” koncerts

Festivāla „Ad Lucem” noslēgumā – sarunas un „Iļģu” koncerts
Jānis Pešiks
15-07-2013 A+ A-
28. jūlijā renovētajā Ziemeļblāzmas kultūras pilī pirmo reizi notiks Introvertās mākslas festivāla „Ad Lucem” noslēgums. Plkst. 13.00 uz lekciju „Sakrālā ģeometrija” aicinās arhitekts Kaspars Rikards, bet sarunu plkst. 15.30 „Garīguma izpausmes mākslas formās” vadīs filozofs Valdis Svirskis. Savukārt dienas noslēgumā plkst. 18.00 skanēs Ilgas Reiznieces un „Iļģu” mūziķu īpaši festivālam veidotā programma „Rāmi rāmi”.

Jau tradicionāli festivāls noslēguma dienā aicina klausītājus uz brīdi apstāties un piedalīties ar festivāla ideju un tematiku saistītās sarunās un radošajās darbnīcās. Arhitekts Kaspars Rikards daudzu gadu garumā ir pētījis un vācis materiālus par vizuālo tēlu sistēmām. Lekcijā „Sakrālā ģeometrija” viņš labprāt dalīsies zināšanās un pārdomās par to. „Esmu tikai mācījies, kas nenozīmē, ka esmu sapratis,” viņš atzīst.

Dabas pasaule ir uzbūvēta pēc noteiktu universālu harmonisku proporciju algoritma, kas atspoguļo vārdos neizsakāmo. Šis princips dabā ir reizē acīmredzams un tajā pašā laikā nemanāms. Sakrālā ģeometrija atklāj un skaidro universālu likumsakarību pamatprincipus, ģeometriskas figūras, simbolus un proporcijas un cenšas tuvoties šo principu būtības apjausmai. Viens no sakrālās ģeometrijas mērķiem ir attīstīt cilvēka telpisko domāšanu, lai pilnīgotu izpratni par pasauli tās daudzdimensionalitātē.

Valdis Svirskis ir filozofijas zinātņu maģistrs un filozofijas, retorikas un reliģisko ideju vēstures pasniedzējs no 1999. gada, vada meditācijas nodarbības un lasa lekcijas garīgās prakses un kultūras jautājumos Latvijā un ārpus tās. Saruna „Garīguma izpausme mākslas formās” noritēs kā neakadēmisks pasākums – tas būs veids, kādā Valdis prot uzrunāt un meklēt dziļāku izpratni un saikni starp sirdi un prātu mākslas kontekstā. Pēc viņa domām, „patiesa māksla slēpjas spējā ne tikai radīt, bet arī uztvert un apjaust ar sirdi. Vienotību dziļā mākslas pārdzīvojumā izpildītājs, klausītājs vai skatītājs spēj sasniegt vienīgi sirdī.”

Savukārt dienas noslēgumā skanēs Ilgas Reiznieces un „Iļģu” mūziķu īpaši festivālam veidotā programma „Rāmi rāmi” – miera un dziļas dzīvesziņas caurstrāvota mūzika.

Ar šādu nosaukumu pirms divdesmit gadiem nāca klajā „Iļģu” pirmā kasete, koncertā grupa muzicēs šādā sastāvā: Ilga Reizniece (balss, vijole, kalimba), Māris Muktupāvels (balss, kokle, dūdas, stabules, vargans, kalimba) un Egons Kronbergs (ģitāra, kalimba). „Iļģi” ir Latvijas postfolkloras kustības aizsācēji kopš 1981. gada, un tautasdziesma jau kopš paša sākuma ir „Iļģu” iedvesmas avots – nevairoties no mūsdienīgu instrumentu un citu tautu folkloras tēmu izmantojuma, tā ar „Iļģiem” vien raksturīgo skanējumu mūs suģestē no klusinātas apceres un spēkpilna miera piesātinātām dzīlēm līdz dzirkstošai vitalitātei.

Pašā vasaras pilnbriedā – no 24. līdz 27. jūlijam – jau divpadsmito reizi uz koncertiem Rīgā, Gulbenē un Kuldīgā aicinās Introvertās mākslas festivāls „Ad Lucem”. Tā koncertos uzstāsies izcili Latvijas un ārvalstu mūziķi – Latvijas Radio koris, ērģelniece Diāna Jaunzeme un šā gada festivāla īpašie viesi – Rietumu un Austrumu mūzikas ansamblis „Sarband”, kā arī izcilais franču čellists Anrī Demarkets – aicinās apstāties un piedzīvot brīnišķīgas muzikālas atklāsmes cilvēka garīguma meklējumos.

Papildu informācija atrodama Introvertās mākslas festivāla interneta mājaslapā.

Biļetes uz festivāla noslēguma dienas pasākumiem var iegādāties „Biļešu servisa” tirdzniecības vietās un internetā, kultūras pilī „Ziemeļblāzma”, iepriekšpārdošanā un stundu pirms pasākumiem.

0 komentāri

Komentāru nav