Latvijas Radio koris un čellists Anrī Demarkets vienā koncertā

Latvijas Radio koris un čellists Anrī Demarkets vienā koncertā
Publicitātes foto
17-07-2013 A+ A-
Rīgas Sv. Pētera baznīcā 26. jūlijā plkst. 20.00 vienā koncertā uzstāsies Latvijas Radio koris un izcilais franču čellists Anrī Demarkets, kultūras portālu „Rīga 2014” informē koncerta rīkotāji no introvertās mākslas festivāla „Ad Lucem”.

Koncertā Latvijas Radio kora izpildījumā izskanēs 20. gadsimta komponistu Arvo Perta un Valentīna Silvestrova skaņdarbi, kā arī Pētera Vaska muzikālais veltījumus izcilajam latviešu dzejniekam Imantam Ziedonim.

Šo programmu tematiski, harmoniski un garīgi papildinās Džona Tavenera pārpasaulīgais skaņdarbs „Svjati”, kas izskanēs Latvijas Radio kora un franču čellista Anrī Demarketa (Henri Demarquette) dziļi izjustajā sniegumā.

Demarketa un Latvijas Radio kora kopspēle ievadīs jaunu starptautisku sadarbību, kā rezultātā tiks izveidota jauna, īpaši radīta programma čellam un korim. Koncerta diriģents būs Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs – Sigvards Kļava.

Koncertprogrammā iekļauto skaņdarbu komponisti ir izteikti introvertas mākslas radītāji, viņu darbi rosina eksistenciālas pārdomas, tos caurstrāvo miers, gaišums un sakrāls skaistums. Gan Arvo Perta un Valentīna Silvestrova, gan Džona Tavenera daiļradi ir ietekmējusi krievu pareizticīgo baznīcas mūzika. Latvijā mazāk pazīstama ir ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova mūzika, kuras augstvērtīgais atskaņojums Latvijas Radio kora sniegumā ir īpašs baudījums, jo saturiski piesātināto skaņdarbu īpatnība ir to izpildīšana pusbalsī. Silvestrovu uzskata par vienu no savdabīgākajiem un apgarotākajiem mūsdienu komponistiem, kam raksturīga īpaša interese par pēcskaņu – skaņas turpināšanos, kad tā jau it kā izskanējusi. Pats komponists to dēvē par metamūziku, bet par galveno mūzikā uzskata caurspīdīgumu un gaismas izjūtu, kas ir ļoti atbilstoši introvertās mākslas festivāla idejai.

Festivāla īpašais viesis – pasaulē pazīstamais čellists Anrī Demarkets – Latvijā viesojies jau iepriekš. Festivālā „Ad Lucem” mūziķis spēlējis 2005. gadā.

Demarketa spēle tiek raksturota kā jūtīga, kaismīga, reizē precīza un pārdomāta. Viņa repertuārā ir dažādu žanru, laikmetu un stilu mūzika, Anrī Demarkets ar viņam piemītošo entuziasmu iesaistās dažādos netradicionālos un neakadēmiskos projektos, veido muzikālas izglītības programmas bērniem un jauniešiem.

Demarkets studējis Parīzes Nacionālajā mūzikas konservatorijā, turpinājis izglītību maģistrantūrā Morisa Žandrona klasē, ieguvis Lavuazjē stipendiju un gadu pavadījis ASV pie Jānoša Stārkera. Čellists piedalījies daudzos starptautiskos konkursos, veicis virkni ieskaņojumu, kas saņēmuši prestižas balvas, tostarp ierakstītais albums „Romantiskais čells” guvis mūzikas izdevuma „Le Monde de la Musique” atzinību. Mūziķis spēlē itāliešu meistara Džofrēdo Kapas 1697. gadā darinātu čellu.

Jau ziņots, ka introvertās mūzikas festivāls „Ad Lucem” šogad notiks no 24. līdz 27. jūlijam. Festivāla koncertos Rīgā, Gulbenē un Kuldīgā muzicēs izcili Latvijas un ārvalstu mūziķi – Latvijas Radio koris, ērģelniece Diāna Jaunzeme un šā gada festivāla īpašie viesi – Rietumu un Austrumu mūzikas ansamblis „Sarband”.

Introvertās mākslas festivāls „Ad Lucem” notiek kopš 2002. gada. Precīza šā gada programma atrodama festivāla mājaslapā. Biļetes uz „Ad Lucem” koncertiem var iegādāties visās „Biļešu servisa” kasēs.

0 komentāri

Komentāru nav