Somu māksliniece iezīmē pirmo punktu Rīgas dzejas kartē

Somu māksliniece iezīmē pirmo punktu Rīgas dzejas kartē
heidihanninen.com
18-07-2013 A+ A-
Ar somu mākslinieces Heidi Henninenas vizīti Latvijā literātu biedrība „Orbīta” atklāj jaunu rezidenču programmu „Jevgēnija Pastora rezidence”, kas notiek „Rīga 2014” projekta „Rīgas dzejas karte” ietvaros.

„Dzejas kartes” veidošanā 2013. gadā plānots iesaistīt četrus ārvalstu dzejniekus un māksliniekus, bet 2014. gadā projektu turpinās vēl vairāk ārvalstu mākslinieku.

Kā pirmā rezidente no 4. līdz 26. jūlijam Sarkandaugavā uzturēsies somu māksliniece Heidi Henninena (Heidi Hänninen). Tur vēlāk būs aplūkojams viņas veidots mākslas darbs.

Māksliniece darbos izmanto dažādas tehnikas – street-art, grafiti un betona skulptūras, zīmē, glezno, uzņem video un veido instalācijas, vienmēr izvēloties tās, kas vislabāk palīdz paust domu konkrētajā brīdī. 

Heidi Henninenas lielā mūza ir Krievija. Šī valsts viņu dažādos līmeņos – tās valoda, kultūra, māksla, animācija, vēsture, rotaļlietas, cilvēki, vietas, arhitektūra, kā arī tas, kā cilvēki pārņem apkārtējo vidi.

Lai iepazītos ar Henninenas līdzšinējo darbību, visi interesenti aicināti apmeklēt tikšanos ar mākslinieci 18. jūlijā plkst. 19.00 žurnāla „Veto Magazine” kafejnīcā „Vieta”, Rīgā, Kr. Valdemāra ielā 61. Plašāka informācija par mākslinieci pieejama viņas oficiālajā mājaslapā.

„Rīgas dzejas karte” ir „Orbītas” ilgtermiņa projekts, kas aizsākts 2012. gada pavasarī un noslēgsies 2014. gada novembrī. „Dzejas karte” apvieno dzejniekus un jaunos mediju māksliniekus no Latvijas un citām Eiropas valstīm.

Katrs no viņiem izvēlas kādu no Rīgas mikrorajoniem un, pavadot četras nedēļas rezidencē un kontaktējoties ar vietējiem iedzīvotājiem un citiem radošiem cilvēkiem, dzejas vai kādā citā mākslas formā dokumentē apkārtējo vidi, tur dzīvojošo sabiedrību, vietējās paražas utt.

Rezultātā tiek radīts interdisciplinārs mākslas darbs, kas ir tiešā veidā saistīts ar apkārtējo vidi. Projekta gaitā radītie mākslas darbi tiks prezentēti gan attiecīgajā mikrorajonā, kur rezidents ir uzturējies, gan arī citviet Rīgas pilsētā. Projekta norises laikā plānots izveidot arī interneta vietni, kurā „Rīgas dzejas karte” būs pieejama elektroniskā formātā.

Rezidenču programmas izveidē „Orbītas” pārstāvji iedvesmojušies no pilsētas dīvaiņa, neatzītā izgudrotāja Jevgēnija Pastora. Pēc profesijas elektriķis, Jevgēnijs Pastors ilgus gadus bijis neatņemams pilsētas ielu tēls – klaidonis ar mapīti, brūnās sandalēs jebkurā gadalaikā, kurš gandrīz katru dienu gājis kājām no Pārdaugavas līdz Juglai un atpakaļ, pa ceļam apmeklējot avīžu redakcijas, uzrunājot cilvēkus, kaismīgi stāstot par saviem izgudrojumiem, dalot lapas ar rasējumiem, atrādot atteikumus un atmaskojošas ekspertu recenzijas, ko viņš gadu desmitiem saņēmis no „nopietnām” institūcijām.

Jevgēnijs Pastors, līdzīgi kā daudzi neatzīti urbānie dzejnieki, bijis gaišs, naivs ideālists, kas nespēja pasauli uztvert piezemēti. 

Viņa dzīvesstāsts tēlaini apraksta viesu – rezidentu māksliniecisko stratēģiju pilsētas izzināšanā – vēlmi uziet neatklāto un piefiksēt to mākslinieciskos „rasējumos”.

2013. gadā Rīgā viesosies un dzejas kartes veidošanā piedalīsies arī mākslinieki Annija Deivija (Annie Davey) un Deivids Konrojs (David Conroy) no Lielbritānijas, kā arī zviedrs Matiass Kristersons (Mathias Kristersson).

Projekts „Rīgas dzejas karte” un tā ietvaros notiekošā rezidenču programma tiek īstenota, gatavojoties Eiropas kultūras galvaspilsētas gadam. Tā iekļauta „Rīga 2014” tematiskajā līnijā „Ceļu karte”. To atbalsta nodibinājums „Rīga 2014” un Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma „Kultūra”.

0 komentāri

Komentāru nav