Nepalaid garām savu kuģi jeb „Tall Ships Races” ir klāt

Nepalaid garām savu kuģi jeb „Tall Ships Races” ir klāt
Publicitātes foto . viens no eksotiskākajiem regates viesiem – Omānas sultanāta karakuģis „Shabab Oman”
Šķiet, vairs nevienam nav noslēpums, ka šonedēļ Rīgā norisināsies starptautiskā mācību burukuģu un jahtu regate „The Tall Ships Races 2013”, kuras ietvaros Rīgā no ceturtdienas, 25. jūlija, līdz svētdienai, 28. jūlijam, viesosies vairāk nekā simt burinieku un jahtu no septiņpadsmit pasaules valstīm.

„Nevajadzētu palaist garām iespēju to visu apskatīt, jo neviens nezina, kad atkal šī regate varētu viesoties Latvijā,” sarunā ar kultūras portālu „Rīga 2014” pauž Latvijas Burāšanas mācību asociācijas valdes loceklis un Brīvprātīgo sakaru virsnieku dienesta vadītājs Uģis Lībietis, kurš itin labi atceras arī 2003. gada regati.

Spriežam, ka toreiz, pirms desmit gadiem, Rīgas ostā bija apskatāmi vien septiņi vai astoņi lielie jeb A klases burinieki; šogad tādu būs divdesmit, turklāt ikvienam interesentam būs iespēja uzkāpt uz šo kuģu klāja.

 

Uz jautājumu, kādēļ regate ir tik populāra, Uģis atteic: „Ir grūti izskaidrot, kādēļ regatē piedalās tik liels kuģu skaits. Varbūt tāpēc, ka tā notiek Baltijas jūrā, turklāt mazo jahtu klasē izteikti liels dalībnieku skaits ir tieši no Polijas un Krievijas. Piemēram, Dublinā notikušajā regatē kopā bija 49 dalībnieki – tātad divreiz mazāk nekā Rīgā. Par to, kā Rīga regati atkal dabūja pie mums... Baltijas jūrā „The Tall Ships Races” regate notiek reizi četros gados, tādēļ liels nopelns atkārtotai norisei Rīgā noteikti ir Latvijas Burāšanas mācību asociācijas valdes priekšsēdētājam Uģim Kalmanim.”

Runājot par regates dalībniekiem, Uģis smej, ka, piemēram, brazīliešu burinieks „Cisne Branco” regatē piedalās tādēļ, lai popularizētu nākamgad Brazīlijā notiekošo pasaules čempionātu futbolā un 2016. gada olimpiādi.

„Tālākie un eksotiskākie viesu kuģi būs Omānas Sultanāta karakuģis „Shabab Oman”, kas ir četras vai piecas reizes izcīnījis galveno trofeju, un brazīliešu „Cisne Branco”.

Būs arī ierastie lielie burukuģi: piemēram, „Kruzenshtern”, kas, šķiet, Rīgā nav bijis kopš deviņdesmitajiem gadiem, kad tas no šejienes aizbrauca... Tā ka šim kuģim tā būs tāda kā atgriešanās.” Savukārt burinieks „Mir” Rīgā esot diezgan regulārs viesis.

 

Domājot par to, kas ir šā pasākuma pievienotā vērtība, Uģim radies jautājums – kāda pievienotā vērtība ir uz Latviju atvestai Dalī darbu izstādei (tā pašlaik apskatāma Liepājā). „Tu paskaties, un tie darbi paliks atmiņā. Ar šiem kuģiem, kas viesosies Rīgā, ir tas pats – cilvēki tos apskatīs, un viņiem šis pasākums paliks atmiņā. Un varbūt cilvēki sāks interesēties par burāšanu. Savukārt mums, organizatoriem, pievienotā vērtība ir tā, ka šī ir mācību regate un ka jaunieši, tostarp no Latvijas, tiek mācīti burāšanā. Ja desmit procentu no viņiem turpmāk plāno savu dzīvi saistīt ar burāšanu, tas būs panākums.

Turklāt Rīga vienmēr bijusi liela osta, mums pašiem savulaik bijis daudz burinieku – līdz četrdesmitajiem gadiem. Tātad kaut kādas romantiskas atmiņas cilvēkiem tomēr ir palikušas, un tādēļ regate parasti piesaista arī vecāka gadagājuma cilvēkus.”

Uģis vēlreiz akcentē, ka visi A klases burinieki būs atvērti apskatei, tādēļ viņš no sirds iesaka izmantot iespēju un tos apmeklēt, izpētot klāju, iepazīstoties un aprunājoties ar komandu. „Jā, arī ar Brazīlijas un Omānas komandu – protams, ar nosacījumu, ja viņi runā angliski,” Uģis smejas, atgādinot, – pie ieejas ostas teritorijā būs iespējams saņemt programmiņas, kurās kā suvenīrus varēs savākt kuģu zīmogus. „Vēl jau mēs nezinām, kādas atrakcijas burinieku komandas sarīkos, ienākot Rīgas ostā. Piemēram, meksikāņi mēdz sakāpt uz rājām, bet Orhūsā divi burinieki sarīkoja improvizētu jūras kauju...”

 

Vai, būdams daudzus gadus iesaistīts burāšanā, Uģis šajā pasākumā joprojām saskata romantiku? „Pats esmu burājis uz „Mir”, un varbūt pārāk labi to „virtuvi” zinu no iekšpuses. Taču uz „Mir” varu iet kā uz mājām, lai gan kopš pirmās burāšanas reizes ar šo kuģi ir pagājuši vienpadsmit gadi... Mūsu attiecības izveidojušās tik labas, ka toreiz, kad jahtai „Spaniel” vajadzēja sašūt buras, viņi aizgāja pie „Mir” komandas pēc palīdzības, un, kad pēc paveiktā darba vaicāja, cik jāmaksā, „Mir” komanda atbildēja: no draugiem naudu neņemam! Arī kadetu programmai tieši „Mir” visvairāk ir nācis pretī.”

Tādēļ Uģis mudina ikvienu rīdzinieku un arī galvaspilsētas viesi nepalaist garām šo lielo starptautisko notikumu, kas sola patiešām krāšņu un interesantu pasākumu programmu visai ģimenei (to vari atrast Sailriga.com mājaslapā), atgādinot, – tas ir ģimenes pasākums, jo ir padomāts par visiem. „Ja kādam nepatīk kuģi, viņš var paviesoties pie Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, iekāpt helikopterā vai tikpat labi noklausīties koncertus, apmeklēt tradicionālo Kanāla regati vai darīt jebko citu. Protams, nedrīkst aizmirst krāšņo komandu parādi, kas allaž ir ļoti košs un aizraujošs pasākums – tas ir brīdis, kad visu kuģu komandas – aptuveni 3000 regates dalībnieku – dosies parādē Rīgas ielās,” uzskaita Uģis Lībietis, piebilstot, – ja kāds vēlas romantikas devu, tad šis noteikti ir īstais pasākums!

Savukārt regates „The Tall Ships Races” kulminācija – buru parāde svētdienas, 28. jūlija, rītā, kad visi burinieki un jahtas būs vērojami vienkopus paceltām burām. Burinieki pa Daugavu virzīsies lēnām, apmēram divas stundas (no plkst. 11.30 līdz 13.30), no Vecrīgas līdz Daugavas ietekai. Kā vēsta organizatori, ieteicamās buru parādes skatīšanās vietas ir Voleru iela un Voleru stāvlaukums, kā arī stāvlaukums Matrožu ielā 15, kur par automašīnas novietošanu būs jāmaksā viens lats. No Mangaļsalas mola varēs vērot, kā kuģi izbrauc pa jūras vārtiem. Skatītājiem, kas dosies uz Mangaļsalas molu, ieteicams izmantot sabiedrisko transportu.

0 komentāri

Komentāru nav