Sākas Baireitas festivāls; tajā piedalās arī Nelsons

Sākas Baireitas festivāls; tajā piedalās arī Nelsons
EPA/LETA . pie Baireitas opernama notiek ikgadējā opermūzikas festivāla atklāšana
25-07-2013 A+ A-
Ceturtdien, 25. jūlijā, sākās ikgadējais Baireitas festivāls Vācijā, kas kļūs par kulmināciju šogad notiekošajām Riharda Vāgnera divsimtgades svinībām.

Šogad mēnesi ilgo festivālu, uz kura biļetēm jāpiesakās jau desmit gadu iepriekš, ievada opera „Klīstošais holandietis”, ko iestudējis Jans Filips Glogers, bet pie diriģenta pults būs Baireitas neoficiālais galvenais mākslinieciskais vadītājs Kristiāns Tīlemans.

Taču šā gada galvenā sensācija ir ar nepacietību gaidītais četru operu cikla „Nībelungu gredzens” jaunais iestudējums, kuru sagatavojis Vācijas teātra „enfant terrible” Franks Kastorfs. Viņa anarhistiskās klasisko darbu reinterpretācijas pastāvīgi izsauc vācu teātra cienītāju aprindu sašutumu. Tomēr neatkarīgi no tā tieši viņš šogad tika uzaicināts iestudēt Baireitas festivāla galveno notikumu. Viņam gan šim uzdevumam tika atvēlēti tikai divi gadi, jo iepriekšējais rīkotāju izvēlētais režisors – vācu kinematogrāfists Vims Venderss – pusceļā izlēma atteikties no šā goda.

Festivāla saimniece Katarīna Vāgnere – dižā komponista mazmazmeita – ceturtdien preses konferencē atzina, ka sadarbība ar Kastorfu bijusi „ārkārtīgi auglīga”.

Savukārt pats režisors, kas kādā no nedaudzajām intervijām gan bija kritizējis darba apstākļus Zaļajā pakalnā, atzina, ka strādāt Baireitas festivāla teātrī esot bijis „ļoti īpašs izaicinājums”, taču uzturēšanās šeit bijusi ārkārtīgi patīkama un līdzinājusies atvaļinājumam. „Nībelungu gredzenu” diriģēs krievu uzlecošā zvaigzne Kirils Petrenko.

Festivāls ilgs līdz 28. augustam, un tajā 30 izrādēs būs iespēja vērot un klausīties septiņas operas. Bez „Nībelungu gredzena” cikla un „Klīstošā holandieša” Vāgnera cienītājiem tiek piedāvāts arī „Tanheizers” un „Loengrīns”, kuru diriģēs latviešu pasaulslavenais diriģents Andris Nelsons.

Šogad festivāla viesiem „Klīstošo holandieti” un „Tanheizeru” dota iespēja noskatīties sešas reizes, „Loengrīns” piedzīvos piecas izrādes, bet viss „Nībelungu gredzena” cikls – trīs. Vēl paredzēta atsevišķa cikla pirmās daļas – „Reinas zelta” – izrāde.

Bērniem īpaši sagatavota astotās operas – „Tristāns un Izolde” – adaptētā versija, kurā sākotnējais piecu stundu ilgais materiāls iekļauts 70 minūtēs. Šis iestudējums saskaņā ar rīkotāju ieceri domāts sešu līdz desmit gadu veciem bērniem.

Pirmo reizi festivāla vēsturē atklāšanas izrāde tiek tiešraidē translēta uz 200 īpaši izraudzītiem kinoteātriem visā pasaulē. To pirmo reizi varēs vērot arī Vācijas sabiedriskajā televīzijā.

0 komentāri

Komentāru nav