2014. gads sola vairāk nekā 200 kultūras pasākumu

2014. gads sola vairāk nekā 200 kultūras pasākumu
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
Ar simbolisku atklāšanas pasākumu Esplanādē, ceturtdien, 4. aprīlī, nodibinājums „Rīga 2014” izziņoja 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmu, kurā iekļauti vairāk nekā 200 pasākumi visdažādākajos mākslas un kultūras žanros.

„Eiropas kultūras galvaspilsētas sagatavošanā ir noslēdzies būtisks posms, kas nav bijis tik publisks, taču noritējis roku rokā daudzām Latvijas kultūras organizācijām un Rīga 2014 partneriem. Tagad Rīga 2014 programmu nododam sabiedrībailasīt, iesaistīties un piedalīties,” programmas atklāšanas pasākumā klātesošos uzrunāja nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle.

2014. gada programmas notikumi bagātinās jau tradicionāli esošo Rīgas kultūras pasākumu klāstu ar jaunām norisēm. Programma tapusi, sadarbojoties gandrīz simts valsts, pilsētas un nevalstiskajām organizācijām un veidojot kultūras gada notikumus augstā starptautiskā līmenī ar Eiropas un pasaules elpu. Eiropas kultūras galvaspilsētas gads būs iespēja Latvijai piesaistīt starptautisko uzmanību pirms 2015. gadā gaidāmās prezidentūras Eiropas Savienības Padomē.

Rīgā 2014. gadā koncertēs pasaules līmeņa Latvijas mākslinieki – varētu piedalīties Mariss Jansons ar vienu no pasaules izcilākajiem orķestriem – Bavārijas Radio orķestri, Gidons Krēmers, Miša Maiskis, Maija Kovaļevska, Marina Rebeka, Egils Siliņš, orķestris „Kremerata Baltica” u.c. 2014. gadā notiks arī divu Latvijas oriģināloperu pirmizrādes par leģendārām Latvijas personībām Valentīnu Freimani un Mihailu Tālu. Tiks izrādītas visas Riharda Vāgnera cikla „Nībelunga gredzens” operas, kā arī opera „Rienci”, kuru savulaik Vāgners aizsāka rakstīt, tieši dzīvojot Rīgā.

Ar notikumiem bagātu nedēļas nogali nākamā gada 17.–19. janvārī tiks atklāts Eiropas kultūras galvaspilsētas gads. 18. janvārī notiks līdzdalības akcija – grāmatu draugu ķēde, padodot grāmatas no vecās uz jauno bibliotēkas ēku, iecerēts operas „Rienci” multimediālais uzvedums. Tiks atklātas arī vairākas izstādes – mākslas izstāde „1914” Arsenālā, „Dzintars laiku lokos”, kas akcentēs dzintara pielietojumu zinātnē, izstāde un kinētiskās mākslas izstāde „No Johansona līdz Johansonam” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 19. janvārī būs plašs pasākumu cikls Siguldā.

Visu gadu pasākumi plānoti arī jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka, kurā būs vairākas starptautiskas izstādes. Izstādē „Grāmata 1514–2014” būs aplūkojami reti  Eiropas bibliotēku grāmatu eksemplāri. Rīgā iecerētas arī starptautiski zināmo mākslinieku Vijas Celmiņas un Gustava Kluča darbu izstādes.

Ar kultūras starpniecību „Rīga 2014” programma rosinās runāt par vēsturi kopš Pirmā pasaules kara sākuma, un tā ietvaros „Stūra mājā” būs vairākas izstādes par cilvēku likteņstāstiem vēstures notikumu griežos.

Tāpat Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros Rīgā notiks vairāki starptautiska mēroga pasākumi, tostarp Pasaules koru olimpiāde, kas pulcēs 20 000 dziedātāju no visas pasaules un Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanas ceremonija.

Ar programmu, kurā īpaša uzmanība veltīta laikmetīgajai mākslai, piedalīsies arī Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas oficiālā partnerpilsēta Sigulda. Sadarbība uzsākta arī ar citām Latvijas pašvaldībām, piemēram, Daugavpilī 2014. gadā notiks starptautiska konference, kas veltīta Marka Rotko mākslai.

Daudzi no 2014. gada notikumiem notiks neierastās vietās, tostarp ne tikai Rīgas centrā, bet visās pilsētas apkaimēs, būs daudz bezmaksas pasākumu un ikviens būs aicināts līdzdarboties un kļūt par dalībnieku kādā sev interesantā pasākumā – kā brīvprātīgais, apmeklētājs vai viesis no citām valstīm.

Ikvienam Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programma bezmaksas pieejama Rīgas pasta nodaļās un bibliotēkās visā Latvijā. Tāpat programmas materiāli pieejami Rīgas domes klientu apkalpošanas centros, LR Kultūras ministrijā, Rīga 2014 tematiskās līnijas „Rīgas karnevāls” galvenā partnera „Lattelecom” veikalos un klientu apkalpošanas centros, kā arī nodibinājuma „Rīga 2014” birojā.

Līdz ar programmas atvēršanu sabiedrībai, būtiski mainījusies arī „Rīga 2014” mājaslapa www.riga2014.org, kas pārtapusi par kultūras portālu, kurā ne vien pieejams 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu kalendārs, bet arī katram iespēja veidot savu pasākumu izlasi, padziļināti iepazīt pasākumu saturu, māksliniekus, kultūras notikumu aprakstus Eiropas un pasaules kultūras kontekstā.

Programmas atvēršana notika Esplanādē, kur gan šovasar, gan 2014. gadā atradīsies „Rīga 2014” radoši informatīvā telpa.

Papildu informācija un pilna pasākumu programma atrodama www.riga2014.org

0 komentāri

Komentāru nav