Latvijā svin Jāzepa Vītola 150. jubileju

Latvijā svin Jāzepa Vītola 150. jubileju
LETA
26-07-2013 A+ A-
Ar vairākiem pasākumiem Latvijā šajās dienās tiek svinēta komponista Jāzepa Vītola 150. dzimšanas diena. Izcilais latviešu mūziķis, profesors un Latvijas Konservatorijas pirmais rektors dzimis 1863. gada 26. jūlijā.

Pieminot komponista jubileju, Gaujienā 26. un 27. jūlijā notiks Jāzepa Vītola mūzikas dienas.

Tradīciju viņa mājās Gaujienas „Anniņās” rīkot mūzikas svētkus aizsāka pats komponists savā 70. jubilejā 1933. gadā, un kopš tā laika katru vasaru dažādu noskaņu koncerti notiek no piektdienas vakara līdz sestdienas vakaram, kad lielajā noslēguma koncertā apvienojas gan Latvijas kori, gan mazo Vītolēnu lielais simfoniskais orķestris un koris.

Jāzepa Vītola mūzikas dienu laikā Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas zālē būs skatāma Latvijas profesionālās ievirzes mākslas skolu audzēkņu 2013. gada valsts konkursa darbu izstāde, kas veltīta Vītola 150. dzimšanas dienai, savukārt Vītola memoriālajā muzejā „Anniņas” būs aplūkojama Latvijas profesionālās ievirzes mākslas skolu ekspozīcijas „Mūzika mākslas izglītībā”, bet Gaujienas tautas namā skatāma mākslinieka Māra Ozoliņa radošo darbu izstāde.

Jāzepa Vītola mūzikas dienas sāksies 26. jūlijā plkst. 19.00 „Anniņu” estrādē ar Vītolēnu kora un simfoniskā orķestra koncertu, kas būs veltījums komponistam dzimšanas dienā, savukārt plkst. 22.00 pie „Anniņām” notiks nakts koncerts.

Sestdien, 27. jūlijā, aktivitātes sāksies jau plkst. 6.00 no rīta ar makšķerēšanas sacensībām, tad sekos radošās darbnīcas gleznošanā, diriģentu apspriede un koru mēģinājumi, bet plkst. 15.00 Gaujienas tautas namā notiks Vītolēnu kamerorķestra un ansambļu koncerts.

Plkst. 16.30 pēcpusdienā Gaujienas mūzikas un mākslas skolas zālē sāksies pianistes Jautrītes Putniņas koncerts, bet plkst. 19.00 „Anniņu” estrādē notiks Jāzepa Vītola 150. jubilejas koncerts, savukārt Jāzepa Vītola mūzikas dienas noslēgumā – balle Egļukalna estrādē.

Svinot Jāzepa Vītola 150. jubileju, Latvijas Pasts laidis klajā īpašo, komponistam veltīto aploksni.

Tās zīmogošana paredzēta pasta centrā „Sakta”, Brīvības bulvārī 32, Rīgā, komponista dzimšanas dienā, 26. jūlijā, no plkst. 7.30 līdz 19.00.

Vītolam veltītā aploksne izdota 1000 eksemplāru tirāžā, un tās dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva. Aploksnes cena – 35 santīmi. Aploksnē attēlots komponists pie klavierēm un notis vienam no pazīstamākajiem mākslinieka darbiem – „Beverīnas dziedonis”.

Aploksni iespējams iegādāties kopā ar komponistam veltīto pastmarku – Jāzeps Vītols un viņa skolnieki –, kas izdota 2012. gadā un iekļauta sērijā Latvijas Republikai – 100.

Par godu Jāzepa Vītola 150. jubilejai, Rakstniecības un mūzikas muzejā izveidota ceļojošā izstāde „Jāzepa Vītola jubilejas preses konference”.

Sazinoties ar muzeju, jebkura Latvijas kultūras un izglītības iestāde var uzņemt izstādi savās telpās bez maksas.

„Izstādē Vītols atbild uz jautājumiem par nozīmīgiem dzīves notikumiem un sasniegumiem. Izteikumus par latviešu mūziku un kultūru kopumā, īpaši par savu lomu tajā, Vītols pamato ar personīgā arhīva materiāliem, tādējādi neļaudams muzeja darbiniekiem aizklīst nepamatotos minējumos un apgalvojumos,” vēsta izstādes veidotāji.

Izstādes apmeklētāji tiek iepazīstināti ar nozīmīgākajām Vītola darbības jomām, lielāko uzmanību pievēršot Latvijas akadēmiskās mūzikas laukā paveiktajam. Izstādes stilistika aicina skatītājus paraudzīties uz klasiķa dzīvi kā uz aizraujošu notikumu virkni, kurā līdzās komponēšanai, pedagoģijai un sabiedriskajām aktivitātēm atrodas vieta arī makšķerēšanai.

Izstādi veido septiņas lielformāta digitālās izdrukas. Izstādi papildina metodiskie materiāli literatūras stundai 7. līdz 9. klasei un mūzikas stundai 6. līdz 9. klasei.

Jāzepa Vītola jubilejas īpašo notikumu klāstu papildina arī jauns komponista klaviermūzikas CD, ko ierakstījis pianists Reinis Zariņš britu ierakstu kompānijā „Champs Hill Records”.

Ieraksts iznāca jau šā gada 1. maijā, bet 26. jūlijā plkst. 15.00 paša Reiņa Zariņa izpildījumā būs klausāms Latvijas Radio 3 „Klasika” tiešraidē.

Turpinot pieminēt izcilo komponistu, no 10. līdz 12. oktobrim Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) notiks starptautiska konference „Jāzeps Vītols – personība, daiļrade, konteksti”.

Jāzeps Vītols (1863–1948) ir izcils latviešu komponists un mūzikas pedagogs. Dzīves laikā komponists sarakstījis aptuveni 100 solo, 100 kora dziesmu un aptuveni 300 tautasdziesmu apdaru. Pazīstamākie darbi: „Gaismas pils”, „Beverīnas dziedonis”, „Karaļmeita”, „Mirdzas dziesma”, „Mežezers”. Jāzeps Vītols 1919. gadā piedalījies pirmās Latvijas Konservatorijas (tagad Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija) dibināšanā un ir pirmais tās rektors.

0 komentāri

Komentāru nav