„Dabas koncertzāle” šogad izzinās ģeoloģisko objektu OSS

„Dabas koncertzāle” šogad izzinās ģeoloģisko objektu OSS
Publicitātes foto
26-07-2013 A+ A-
Šajā nedēļas nogalē, sestdien, 27. jūlijā, Viļķenes Ungurkalnā notiks pirmā šā gada „Dabas koncertzāle”. Tās galvenais varonis šogad būs ģeoloģiskais objekts OSS, kā vecums ir 14000 līdz 12000 gadu. Otrs „Dabas koncertzāles” pasākums plānots 3. augustā Ogres Augstajos kalnos, kultūras portālu „Rīga 2014” informē Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvji.

Osi ir zemledāja tuneļos plūstošo ūdens straumju veidoti gari līkloču vaļņi un pauguru virknes bieži vien ar plakanām mugurām. Tos veido ledājūdeņu upju oļaini un smilšaini nogulumi. Vārds „oss” cēlies no zviedru val. åsar. Īrijā tos sauc esker (senākas formas eskir, escar, eskar, no senīru val. eiscir).

Latvijā tos pazīst arī ar nosaukumu kangari, kas no lībiešu valodas tulkojams kā „smilšaina grēda cauri purviem”. Mūsu zemes lielākie osi ir Mazie Kangari, Lielie Kangari, Ogres Kangaru Augstie un Zilie kalni.

Tradicionāli „Dabas koncertzāles” pasākumu ievadīs zinātniskā daļa. Tajā no plkst. 19.00 darbosies vairāk nekā 15 laboratoriju un darbnīcu. Vērojot, klausoties un līdzdarbojoties aptuveni divus desmitus tūkstošu gadu sena veidojuma dzīves stāstā, varēs tuvāk iepazīt 2013. gada tematu un galveno varoni. Šo stāstu zinātniskais saturs šogad ir Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes profesora Vitālija Zelča un Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieku pārraudzībā.

Ap plkst. 22.00 „Dabas koncertzāli” turpinās muzikāli mākslinieciskā daļa. Tai vizuālo ietērpu – skatuvisko risinājumu, video projekcijas un izgaismojumu – kā allaž, nodrošinās Roberts Rubīns, Viktors Keino un Oskars Timbars.

Muzikālo priekšnesumu izspēlēs Ingus Ulmanis, Aigars Voitišķis, Kaspars Tobis, Andris Sējāns, Valdis un Rūta Muktupāveli un Anrijs Grinbergs.

„Dabas koncertzāle” ir viens no vērienīgākajiem vides izglītības pasākumiem Latvijā. Apliecinājums tam ir arī Eiropas Savienības dalībvalstu vides komunikatoru tīkla „Green Spider Network” konkursā iegūtā pirmā vieta par 2012. gada labāko vides kampaņu Eiropas Savienībā.

Pasākuma rīkotāji atgādina, – „Dabas koncertzāle” notiek brīvā dabā. Tāpēc lūgums apmeklētājiem līdzi ņemt segas vai zemos saliekamos krēsliņus. Tā kā pasākums turpinās no plkst. 19.00 līdz aptuveni 24.00, noderēs arī piknika groziņš ar našķiem.

Atgādinām, ka „Dabas koncertzāle” ir iekļauta „Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā, tematiskajā līnijā „Izdzīvošanas komplekts”.

 

0 komentāri

Komentāru nav