Baletdejotājai Annijai Kopštālei panākumi konkursā Ķīnā

Baletdejotājai Annijai Kopštālei panākumi konkursā Ķīnā
Jack Devant . Baletdejotāja Annija Kopštāle
29-07-2013 A+ A-
Latvijas Nacionālā baleta soliste Annija Kopštāle pagājušajā nedēļā piedalījusies otrajā Pekinas Starptautiskajā baleta un horeogrāfijas konkursā (Second Beijing International Ballet and Choreography Competition), mājās pārvedot vairākas augsta līmeņa godalgas, kultūras portālu „Rīga 2014” informē Latvijas Nacionālās operas pārstāvji.

Baletdejotāja konkursā ieguvusi gan diplomu, gan divas speciālbalvas – Nacionālā skatuves mākslas centra (National Centre of Performing Arts Special Prize), kā arī konkursa žūrijas speciālbalvu!

Lai gan konkurss, kas no 5. līdz 14. jūlijam risinājās Pekinā, tika rīkots vien otro reizi, tiek prognozēts, ka tas kļūs par vienu no prestižākajiem pasaules klases baleta mākslas konkursiem, atsaucoties uz baleta kritiķu teikto, ka šīs mākslas nākotne pieder Austrumiem.

Konkursā drīkst piedalīties tikai profesionālu izglītību guvuši baleta mākslinieki un horeogrāfi, bet konkursa dalībnieku vecuma amplitūda ir no 17 līdz 26 gadiem (baleta māksliniekiem) un no 18 līdz 40 gadiem (horeogrāfiem).

 

Annija arī piedalījusies pirmajā Pekinas Starptautiskajā baleta un horeogrāfijas konkursā pirms diviem gadiem, iegūstot uzaicinājumu piedalīties tajā atkārtoti. Viņa atzīst, ka konkursā valda spēcīga konkurence un stingri vērtēšanas kritēriji: „Tas ir visaugstākā līmeņa konkurss, bet vēl nav kļuvis tik populārs kā tradīcijām bagātais Maskavas Starptautiskais baleta konkurss vai Varnas konkurss.”

Šogad konkursa žūriju vadīja Bavārijas Valsts baleta mākslinieciskais vadītājs Ivans Liska, un tās sastāvā bija gan vadošie baleta mākslinieki, gan baleta trupu un konkursu mākslinieciskie vadītāji no visas pasaules: Maskavas Lielā teātra baletmeistars Viktors Barikins, pasaulslavenā Marijas teātra primabalerīna Uļjana Lopatkina, Keiptaunas Starptautiskā baleta konkursa mākslinieciskais vadītājs Dirks Badenhorsts, Igaunijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Tomass Edurs un daudzi citi.

Konkursā piedalījās dalībnieki no deviņām valstīm (Austrālijas, Lielbritānijas, Kubas, Čehijas, Latvijas, Krievijas, Ķīnas, Japānas un Filipīnām).

Annija Kopštāle šoreiz startēja pieaugušo grupā. No 70 konkursa dalībniekiem finālā iekļuvuši vien 13.

„Izejot uz skatuves, nedomāju ne par uzvaru, ne žūriju: galvenā vēlme ir sevi parādīt no vislabākās puses, jo dejošana ir tā, kas man patīk visvairāk, raisot visjaukākās emocijas. Jā, lai piedalītos konkursos, jābūt stipriem nerviem, lai varētu to visu izturēt! Turklāt Pekinas operas lielā skatuve ir divreiz lielāka par mūsu skatuvi, bet skatītāju zālē ir 2416 vietu! Iespējams, citi, izejot uz skatuves, nobītos, bet man – ak, kāds prieks un azarts,” emocionālajās atmiņās dalās Annija Kopštāle.

 

Nozīmīgie panākumi Pekinā nav vienīgie, ko jaunā baletdejotāja izcīnījusi šajā vasarā: iegūta arī otrā vieta pirmajā Starptautiskajā Baltijas baleta konkursā, kas jūnijā risinājās Latvijā.

Pagājušajā sezonā Annija Kopštāle bija redzama visos Latvijas Nacionālā baleta iestudējumos, bet nozīmīgākas lomas izpilda izrādēs „Otello”, „Mesija”, „Karmena” un „Bajadēra”. Jaunā sezona – Annijai Kopštālei jau trešā Latvijas Nacionālā baleta trupā – sāksies ar krietnu izaicinājumu: Betas lomu Jura Karlsona jaunajā baletā „Karlsons lido…”. Iestudējuma pirmizrāde gaidāma šā gada 5. oktobrī.

Šobrīd Annija Kopštāle gatavojas festivālam „Baleta zvaigznes Jūrmalā”, kas notiks 7. augustā: tajā viņa dejos Kitrijas variāciju no baleta „Dons Kihots” pirmā cēliena, ar kuru sajūsmināja arī konkursa publiku Pekinā.

0 komentāri

Komentāru nav