„Labas vietas TALKA”: gatava Alekša skvēra dizaina koncepcija

„Labas vietas TALKA”: gatava Alekša skvēra dizaina koncepcija
Kaspars Garda, Rīga 2014
29-07-2013 A+ A-
Gandrīz divus mēnešus pēc tam, kad Sarkandaugavā norisinājās „Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas pilotprojekts „Labas vietas TALKA”, apkopotas idejas un ir gatava Sarkandaugavas Alekša skvēra dizaina koncepcija.

Atgādinām, ka ideju spēle „Labas vietas TALKA” apkaimes publiskās telpas pārveidošanai un uzlabošanai Sarkandaugavā norisinājās šā gada 31. maijā, aicinot iedzīvotājus ar idejām iesaistīties neviesmīlīgā un tukšā skvēra, kas atrodas Alekša un Tilta ielas krustojumā, apdzīvošanā.

„Labas vietas TALKAS” projekta iniciatori ir „Ideju Māja” un Laikmetīgās arhitektūras informācijas centrs, kuru ideja bija veidot vietu spēlēm pilsētas publiskajā telpā – vietu, kur labprāt kopīgi laiku pavadītu gan lieli, gan mazi. Izmantojot „Ideju TALKAS” metodiku un izspēlējot ideju ģenerēšanas spēli, vietējie iedzīvotāji radīja vairāk par 2000 idejām, kurās atspoguļojās interesanti labiekārtojuma, dizaina un vides objekti jeb spēles pilsētas telpā.

Projekta telpiskā koncepcija interpretē Alekša skvēru kā galda spēles laukumu. Tajā ir 12 lauciņi nelielu istabu izmērā, uz kuriem izvietotas figūras – mēbeles –, ar kurām ikviens var rīkoties pēc saviem ieskatiem.

„Laukumā izvietotie elementi atspoguļo „Labas vietas TALKAS” apkopotās vietējo iedzīvotāju vajadzības un radošās idejas. Tie noder gan ikdienišķām nepieciešamībām – apsēsties, novietot divriteni, pastaigāties ar bērniem, suni, gan ļauj katram lietotājam atklāt pašam savu izmantošanas veidu – pakāpties augstāk, vingrot, apvelt tos otrādi, izjaukt vai sakārtot,” skaidro viena no projekta dizaina koncepcijas autorēm, arhitekte Evelīna Ozola.

Galvenais dizaina pamatnosacījums, kas izriet no iedzīvotāju vajadzībām un idejām, bija fundamentāli neiejaukties telpā, bet veidot asociācijas, kā arī iespēju transformēt telpu atbilstoši sabiedrības tā brīža vajadzībām – apkaimes notikumiem. Šajā publiskās ārtelpas dizainā – dizaineri ir paši iedzīvotāji (meta dizains). Spēles noteikumi ir uzreiz skaidri – tie ir spēļu laukuma iekārtošana.

Skvēra labiekārtojumā akcents tiek likts uz funkcionalitāti un izmantojamību, kā arī sociālo aspektu – komunikāciju un sadarbību.

Alekša skvēra projektu „Labas vietas TALKAS” organizatori prezentēja 24. jūlijā „Rīga 2014” informatīvajā telpā „Esplanāde 2014” un 25. jūlijā Alekša skvērā Sarkandaugavā, lai iegūtu vēl pēdējās atsauksmes un viedokļus. Alekša skvēra labiekārtojuma projekts tiks praktiski realizēts dabā, un septembra beigās ir paredzēta iedzīvotāju darbnīca – talka. Skvēru plānots papildināt arī ar jauniem apstādījumiem, kas uzlabos skvēra vizuālo izskatu. Ar Alekša skvēra dizaina projektu var iepazīties Sarkandaugavas filiālbibliotēkā, kur tas būs atrodams visu augustu.

Vairāk par „Labas vietas TALKU” Alekša skvērā lasi Sarkandaugavas biedrības mājaslapā. Saruna ar „Labas vietas TALKAS” organizatoriem lasāma šeit.

Ideju spēle „Labas vietas TALKA” ir iekļauta „Rīga 2014” programmas tematiskajā līnijā „Ceļu karte”.

0 komentāri

Komentāru nav