Nīderlandes Karaliskais orķestris un Mariss Jansons – LTV1

Nīderlandes Karaliskais orķestris un Mariss Jansons – LTV1
Publicitātes foto . Diriģents Mariss Jansons
06-04-2013 A+ A-
LTV1 10. aprīlī plkst. 22.30 tiešraidē piedāvā vērot Nīderlandes Karaliskā „Koncertgebau” orķestra 125. gadskārtas koncertu vienā no izcilākajām pasaules koncertzālēm – Amsterdamas „Koncertgebau” – pasaulslavenā latviešu diriģenta Marisa Jansona vadībā.

Solo partijas koncertā izpildīs trīs pazīstami viesmāksliniekivijolniece Žanīna Jensena, baritons Tomass Hempsons un pianists Lan Lans. Svētku programmā, godinot orķestra kādreizējos diriģentus, iekļauti komponistu Gustava Mālera un Riharda Štrausa skaņdarbi, arī tiks atskaņotas Boba Cimmermana, Sergeja Prokofjeva, Pētera Čaikovska un Kamila Sensānsa kompozīcijas.

Latvijas Radio 3 „Klasika” direktore Gunda Vaivode skaidro: „Šis koncerts būs īpašs ne tikai ar karaliskās ģimenes un daudzu lūgto viesu klātbūtni, bet arī tādēļ, ka orķestri veidos mūziķi no četriem pasaules izcilākajiem kolektīviemVīnes un Berlīnes filharmoniķiem, Bavārijas Radio simfoniskā orķestra un Amsterdamas „Koncertgebau”. Taču vislielāko saviļņojumu Latvijas skatītājiem noteikti sniegs slavenais diriģents Mariss Jansons, kurš koncertu iesāks ar Riharda Vāgnera uvertīru operai „Nirnbergas meistardziedoņi”, bet noslēgs ar savu kroņa numuruRiharda Štrausa „Rožu kavalieri”.

Rīgā dzimušais diriģents, „Grammy” balvas laureāts Mariss Jansons Nīderlandes Karalisko „Koncertgebau” orķestri
vada kopš 2004. gada. Šā orķestra 125 gadu ilgajā vēsturē Mariss Jansons ir tikai sestais diriģents. Iepriekš Mariss Jansons vadījis Oslo, Londonas, Pitsburgas un Bavārijas Radio orķestri. 2006. gadā diriģentam piešķirts otrās šķiras Triju Zvaigžņu ordenis.

1888. gada 11. aprīlī, kad atklāja Amsterdamas „Koncertgebau
”, sabiedrības interese bija tik liela, ka pilsētā izveidojās pirmais satiksmes sastrēgums tās vēsturē. Šobrīd „Koncertgebau” ir viena no trim pasaules labākajām akustiskajām skatuvēm (līdzās Vīnes „Musikverein” un Bostonas „Symphony Hall”), uz kuras uzstājušies gan klasikas dižgari, gan džeza mūziķi un rokzvaigznes. Mūsdienās šajā koncertzālē ik gadu notiek aptuveni 900 koncertu 800 000 skatītājiem. Pašlaik ir otra apmeklētākā koncertzāle pasaulēpirmajā vietā ierindojas Romas „Auditorium Parco Della Musica”.

0 komentāri

Komentāru nav