Krišjānis Norvelis: Opermūzikas svētki man ir īpaši!

Krišjānis Norvelis: Opermūzikas svētki man ir īpaši!
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Operdziedātājs Krišjānis Norvelis
Nedēļas nogalē – 3. un 4. augustā – Siguldas pilsdrupu estrādē norisināsies tradicionālie Siguldas Opermūzikas svētki, kuru Galā koncertā kā vienīgais Latvijas pārstāvis piedalīsies Latvijas Nacionālās operas solists Krišjānis Norvelis. Viņam šie būs jau sešpadsmitie Opermūzikas svētki, tādēļ dziedātājs smej, ka jūtoties teju kā rekordists.

Zvaigžņu stunda, dēls un specbalva

Taujāts, vai viņš gadījumā nav viens no ilggadējākajiem Opermūzikas svētku dalībniekiem, Krišjānis Norvelis savā rāmajā manierē atteic – tā laikam sanāk, jo Siguldā notiekošajos svētkos viņš piedalās kopš 1997. gada, tātad šī būs jau sešpadsmitā reize. Svinot šo jubileju, Krišjānis svētdienas vakarā kāps uz skatuves, lai Galā koncertā dziedātu divas Verdi ārijas – no operas „Trubadūrs” un „Simons Bokanegra”, kuras koncertiestudējums pagājušā gada ziemā bija skatāms Lielajā ģildē.

„Arī ar „Trubadūru” man saistās jaukas atmiņas, jo Ferrando bija pirmā lielā loma, ko 1998. gadā man Siguldā uzticēja Dainis Kalns. Tā bija liela loma, kuru arī veiksmīgi nodziedāju,” saka dziedātājs.

Par to, kādēļ joprojām piedalās Siguldas Opermūzikas svētkos, Krišjānis teic: „Esmu dzimis Siguldā, tādēļ Opermūzikas svētki man vienmēr ir patīkama atgriešanās šajā pilsētā. Savukārt tad, kad mācījos Mediņa mūzikas vidusskolā un vēlāk jau Mūzikas akadēmijā, sapņoju par to, ka varētu šajos svētkos dziedāt. Tas bija piektais vai pat ceturtais festivāls, un man šķita, – tas ir pats kolosālākais, ko dziedātājs jebkad var piedzīvot!” K. Norvelis atzīst, ka pa šiem gadiem ir saaudzis ar svētkiem, ar to rīkotāju Daini Kalnu un māksliniekiem, kas tur piedalās: „Savā ziņā tā ir mana mākslinieciskā ģimene!”

 

Savukārt par savu zvaigžņu stundu Siguldā Krišjānis uzskata Doniceti operas „Mīlas dzēriens” iestudējumu pirms apmēram desmit gadiem, kad viņš dziedājis kopā ar Annu Ņetrebko, kura tagad kļuvusi par pasaules mēroga zvaigzni. „Togad pirmoreiz dziedāju Dulkamaru, turklāt – visnotaļ veiksmīgi, jo pēc tam no Daiņa Kalna par savu sniegumu saņēmu speciālbalvu.

Savukārt tieši pēc „Somnambulas” izrādes man piedzima dēls. Sieva atnāca uz izrādi, ap trijiem naktī pārbraucām mājās, un ap četriem jau pieteicās dēls. Tā ka tas ir vēl viens īpašais notikums saistībā ar Siguldu un Opermūzikas svētkiem.”

Par šā gada svētkiem dziedātājs nosaka: žēl, ka plānu maiņas dēļ viņam iet secen iespēja piedalīties operas „Otello” iestudējumā, jo tieši ģenerālmēģinājuma dienā viņam jāuzstājas Ventspilī. „Taču šogad sanācis tā, ka Galā koncertā, kur man uzticētas divas Verdi ārijas, būšu vienīgais Latvijas pārstāvis, tādēļ nāksies pārstāvēt ne tikai mūsu Balto namu, bet arī Latviju,” viņš smaida.

Laiks arī studentiem un Figaro

Opermūzikas svētki gan nav vienīgais pasākums, ar ko šovasar aizņemts Krišjānis: nule kā beigušies iestājeksāmeni Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur dziedātājs iestājeksāmenu komisijas sastāvā vērtēja topošos vokālistus (jāpiebilst, ka Krišjānis Norvelis ir viens no Mūzikas akadēmijas pasniedzējiem – red.).


 

Komentējot eksāmenu laikā piedzīvoto, Krišjānis Norvelis neslēpj prieku: „Šogad startēja patiešām spēcīgi jaunieši! Un ļoti iepriecināja, ka viņi bija ļoti gudri un zinoši, kas nav tik tipiski vokālistiem. Turklāt konkursā piedalījās ļoti spēcīgi tenori un baritoni – balsis, kas Operai vienmēr ir vajadzīgas.

Ceru, ka pēc gadiem trim mūsu operai gaidāms papildinājums, lai gan ceļš uz operdziedātāja profesiju ir ļoti garš un grūts, un tikai, apbruņojoties ar milzīgu pacietību, var nonākt uz šā teātra skatuves.”

Taču Krišjāņa darbu sarakstā tas vēl nav viss, jo tūdaļ – 5. un 6. septembrī – ar Operas ēkas 150. gadu jubilejas koncertiem sezona atsāksies Latvijas Nacionālajā operā. „Beidzot arī pie mums iestudēs Prokofjeva operu „Mīla uz trim apelsīniem” – manuprāt, ļoti interesantu darbu. Būs arī Verdi opera „Trubadūrs”,” par sezonas jaunumiem stāsta Krišjānis Norvelis, kuram šosezon ieplānota loma arī Mocarta operā „Figaro kāzas”.

„Šoreiz gan vairs nebūšu Figaro, bet gan Bartolo, jo – visam savs laiks!” smaida dziedātājs, kuram īpašu prieku saistībā ar šo izrādi sagādā vēl viens fakts: šajā iestudējumā, iespējams, piedalīsies divi viņa Mūzikas akadēmijas audzēkņi – abi ļoti perspektīvi jaunieši. „Šī bijusi ļoti ražīga vasara, un arī jaunā sezona solās būt gana interesanta un aizraujoša, tā ka noteikti brauciet šonedēļ uz Siguldu, un, protams, nāciet uz Operu!” rezumē Krišjānis Norvelis.

 

0 komentāri

Komentāru nav