Latvijas Filmu maratona brīvdabas seansos „Kapitālisms Šķērsielā”

Latvijas Filmu maratona brīvdabas seansos „Kapitālisms Šķērsielā”
kadrs no 2013. gada filmas „Kapitālisms Šķērsielā”
02-08-2013 A+ A-
Ar vasaras nogales brīvdabas seansiem – dokumentālo filmu „Kapitālisms Šķērsielā” – „skrējienu” ārpus Rīgas jau trešo reizi uzsāk Latvijas Filmu maratons, kultūras portālu „Rīga 2014” informē Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

Režisora Ivara Selecka un scenārista Tālivalža Margēviča pilnmetrāžas dokumentālā filma „Kapitālisms Šķērsielā” ir jaunākais Latvijas kino ražojums, kas jau izpelnījies plašu skatītāju ievērību kopš pirmizrādes Rīgā, kinoteātrī „Splendid Palace”, 2013. gada 4. maijā.

Filmas priekšvēsture aizsākusies jau pirms 25 gadiem, kad uzņemšanas grupa noskatīja nelielu Rīgas priekšpilsētas ieliņu un uzņēma tur ārēji necilu dokumentālu stāstu „Šķērsiela” (1988).

Kinodarbam bija lemts kļūt par līdz šim titulētāko dokumentālo filmu Latvijas kinovēsturē, iegūstot trīs pasaulē prestižākās dokumentālā kino balvas, tostarp Eiropas Kinoakadēmijas atzinību kā gada labākajai dokumentālajai filmai.

Latvijā toties izcēlās karstas diskusijas, vai šādas filmas ir pareizais veids, kā Eiropai un pasaulei prezentēt Latviju, jo „Šķērsiela” – vēl padomju gados – pirmo reizi uzdrošinājās parādīt vienkāršo cilvēku dzīvi tādu, kāda tā ir – neuzpošot māju fasādes un nepadarot filmas varoņus par darba pirmrindniekiem, raksta Kristīne Matīsa.
 

Kopš tā laika filmas autori vēl divreiz atgriezušies pie mazās ieliņas iedzīvotājiem – tapušas filmas „Jaunie laiki Šķērsielā” (1999) un „Kapitālisms Šķērsielā” (2013), saglabājot pirmajā filmā veiksmīgi atrasto skatījumu – Šķērsiela kā vispārināts sabiedrības un pasaules mikromodelis.

Kā akcentē Kristīne Matīsa, šāda vide un cilvēki nav nekas specifiski Rīgai raksturīgs – katrā Latvijas pilsētā noteikti ir sava „Šķērsiela”.

Tāpēc Filmu maratona organizētāji katrā no filmas turnejas pilsētām piemeklējuši piemērotu vidi šiem brīvdabas seansiem – piemēram, Cēsīs tā būs vēsturiskā Ūdens iela, Valmierā – Rīgas iela, blakus kinoteātrim „Gaisma” – tradicionālajai Latvijas Filmu maratona norises vietai.

Brīvdabas maratons sāksies 8. augustā Valmieras pilsētas svētku laikā, turpināsies 9. augustā Kuldīgā, 16. augustā Jēkabpilī, 17. augustā Cēsīs, 23. augustā Smiltenē, 24. augustā Liepājā, 4. septembrī Jelgavā, 7. septembrī Ventspilī.

Pēc seansiem skatītājiem būs iespēja tikties ar filmas autoriem Tālivaldi Margēviču un Ivaru Selecki, sarunu vadīs dokumentālists Ivars Zviedris.

Rīdzinieki filmu „Kapitālisms Šķērsielā” tuvākajā laikā varēs noskatīties kinoteātrī „Splendid Palace”.

„Rīga 2014” sarunu ar filmas autoriem Ivaru Selecki un Talivaldi Margēviču lasi šeit.

Latvijas Filmu maratons reģionos ierastajā kārtībā kinoteātros un kultūras namos turpināsies novembrī, gaidot Latvijas dzimšanas dienu, kad latviešu filmas varēs skatīties no rīta līdz vakaram.

Vairāk par Latvijas Filmu maratonu lasi šeit.

 

0 komentāri

Komentāru nav