Sadzirdēt klusumu. Uno Daņiļevska gleznu izstāde

Sadzirdēt klusumu. Uno Daņiļevska gleznu izstāde
F64
05-04-2013 A+ A-
Izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa” līdz 28. aprīlim aplūkojama mākslinieka Uno Daņiļevska (1945-2007) gleznu izstāde ar vienkāršo nosaukumu „Gleznas”, kultūras portālu „Rīga 2014” informē izstādes kuratore, mākslas zinātniece Sarmīte Sīle.

akcentē izstādes kuratore, Daņiļevska gleznas runā par attiecībām starp cilvēku un dabu, par materiālo un garīgo. Viņš skatītājam atklājas atturīgi, turklāt, lai nolasītu mākslinieka gleznās teikto, ir jāprot sadzirdēt klusumu, jāprot to starp otas triepieniem pamanīt.

„Gleznas”tik vienkāršu un vienlaikus daudznozīmīgu nosaukumu savām izstādēm deva pats mākslinieks. Šoreiz izstādei izvēlētie darbi ļauj iepazīt Daņiļevska daiļrades būtiskākos pieturas punktus. Šie un citi mākslinieka darbi atrodami vairāku Latvijas muzeju krājumos, arī privātajās kolekcijās Latvijā, Vācijā, Šveicē, Krievijā, ASV un citviet pasaulē.

„Daņiļevska mākslas valodu raksturo divi vienlīdz būtiski glezniecības izteiksmes līdzekļivaldzinoša krāsu spēle un faktūra. Viņa darbi tapa lēni un pārdomāti, īpašu nozīmi piešķirot toņu kombinācijām, krāsu biezumam un klāšanas veidam. Tikmēr ar tēmu katrā no gleznām viņš rīkojas gluži dzejnieksstilizē formu, rotaļājas ar faktūru un izvēlas pirmajā mirklī šķietami ne tās raksturīgākās krāsas. pats reiz teicistās, kuras citi gleznotāji uzskata par neglītām,” raksta Sarmīte Sīle.

Daņiļevska biogrāfijas pieturas punkti atkārtojas –  vispirms mācības Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, tad studijas Latvijas Mākslas akadēmijā, profesora Kalniņa meistarklasē. Vispirms pedagoga darbs iepriekš minētajā Rozentāla Mākslas vidusskolā, bet no 1979. gada – jau Latvijas Mākslas akadēmijā. No 1991. līdz 1993. gadam Daņiļevskis bija LMA dekāns, bet pēc tam, būdams akadēmijas profesors, vadījis gan meistardarbnīcu, gan arī uzraudzījis augstskolas Vizuāli plastisko mākslu studiju virzienu. Pašam māksliniekam pedagoga darbs bija ne mazāk svarīgs par daudzajām, kritiķu atzinīgi novērtētajām izstādēm.

Mākslinieka pirmā plašākas publikas vērtējumam nodotā glezna ir viņa diplomdarbs „Atpūta”, ko 1969. gadā izstādīja  septītajā jauno mākslinieku darbu skatē. Turpmākos gados Daņiļevska darbi izstādīti 15 personālizstādēs un vairāk nekā 100 dažādās grupu izstādēs Latvijā, Krievijā, daudzās Eiropas valstīs, kā arī ASV. U. Daņiļevskis bija Starptautiskās mākslas asociācijas „B-13” biedrs, kā arī saņēmis augstāko, māksliniekiem piešķiramo apbalvojumu – Latvijas PSR nopelniem bagātais mākslas darbinieks.

0 komentāri

Komentāru nav