Ar labāko aktieru apbalvošanu sezonu sāk Nacionālais teātris

Ar labāko aktieru apbalvošanu sezonu sāk Nacionālais teātris
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Nacionālā teātra kolektīvs jaunās sezonas sākumā
05-08-2013 A+ A-
Pirmdien, 5. augustā, savu 95. sezonu sāka Latvijas Nacionālais teātris. Kā ierasts, tika apbalvoti pagājušās sezonas labākie aktieri un izrādes, kā arī tapa teātra kolektīva tradicionālā kopbilde, savukārt teātra direktors Ojārs Rubenis žurnālistus iepazīstināja ar teātra jaunumiem.

Balvu un nomināciju birums

Teātra iekšējā balsojumā par labāko aktrisi tika atzīta Dita Lūriņa, kura gadu varēs nēsāt leģendārās aktrises Elzas Radziņas kulonu (šo balvu viņa saņēma par lomām izrādēs „Trubadūrs uz ēzeļa”, „Sieviete, kura nav uzmanības vērta” un „Zeme un mīlestība”); labākā aktiera titulu un Kārļa Sebra gredzenu izpelnījās Uldis Anže, savukārt Veltas Līnes gredzenu par spilgtāko mīlētājas lomu – Jūliku pagājušajā sezonā iestudētajā izrādē „Lilioms” – saņēma aktrise Inga Misāne-Grasberga.


 

Par Gada izrādi mazajos spēles laukumos atzina Ināras Sluckas iestudēto „Zudušo laiku citējot”, bet par Lielās zāles Gada izrādi kļuva režisores Indras Rogas iestudētā „Sieviete, kura nav uzmanības vērta”.

Par pagājušās sezonas nodarbinātākajiem aktieriem kļuva Līga Zeļģe (Vītiņa) un Artūrs Krūskops. Pie balvām tika arī visi 27 šā gada „Spēlmaņu nakts” nominanti (atgādināsim, ka iepriekšējā „Spēlmaņu naktī” Nacionālais teātris ieguva piecas balvas).


 

Teātra direktors Ojārs Rubenis pastāstīja, ka 2012./2013. gada sezonā teātri apmeklējuši 189 099 skatītāji; nospēlētas 482 izrādes jeb vidēji 53 izrādes mēnesī. Lielās zāles populārākās izrādes pagājušajā sezonā bijušas „Trīs vīri kūrortā”, „Žurka (ne)būs” un „Latgola.lv”; Okartes Jaunās zāles izrādes „Purva bridējs”, „Zudušo laiku citējot” un „Vecene”, kā arī Aktieru zālē iestudētās izrādes „Mī… Mālēt”, „Laulāts un brīvs” un „Indrāni”.

„Mūs ir mīlējuši gan skatītāji, gan kritiķi, novērtējot „Spēlmaņu nakts” dažādās nominācijās. Kā es saku, balvu katrā nominācijā saņem tikai viens – gluži tāpat kā „Oskarā”.

Bet, ja aptuveni no 120 izrādēm, ko gadā iestudē visos Latvijas teātros, esam atzīmēti ar 27 nominācijām, patiesi lepojos ar Nacionālā teātra kolektīvu un padarītajiem darbiem.

Esam strādājuši gan gudri, gan saudzīgi pret skatītāju, paturot repertuārā arī ekstrēmākas izrādes – piemēram, Kirila Serebreņņikova iestudēto „Voiceku”, kas man pašam ir viena no mīļākajām izrādēm,” rezumē Ojārs Rubenis
 

Sezonu sāks ar trim pirmizrādēm

Teātra direktors atklāj, ka šogad sezona 12. septembrī tiks atklāta vienlaikus ar trim pirmizrādēm.

 

Turpinot tradīcijas, Lielajā zālē būs latviešu dramaturģijas darba pirmizrāde – režisores Ināras Sluckas versija par Andreja Upīša lugu un savulaik ļoti populāro Rīgas kinostudijas filmu „Pie bagātās kundzes” – izrāde „… bagātā kundze”. Šajā iestudējumā galvenā loma uzticēta aktrisei Ingai Misānei, savukārt Līga Liepiņa, kas galveno lomu spēlēja filmā, būs galvenās varones mamma. „Domāju, ka Ināra Slucka turpinās ar izrādi „Zudušo laiku citējot” iesākto ceļu – teātris, kino, cilvēks. Tas ir viņas pirmais izgājiens uz lielās skatuves, un mēs raugāmies ar ticību un mīlestību.”

 

Tajā pašā datumā Aktieru zālē notiks Dāvja Auškāpa iestudētās Jevgeņija Griškoveca lugas „Satisfakcija” pirmizrāde, kur galvenās lomas uzticētas aktieriem Ivaram Pugam un Ivaram Kļavinskim. „Šī izrāde ir Dāvja diplomdarbs režijā; ja viss būs kārtībā, šo izrādi iekļausim repertuārā,” akcentē direktors, turpinot – teātrī ar mūziklu „Titāniks” (tā pirmizrāde notiks Okartes Jaunajā zālē) atgriezies režisors Regnārs Vaivars. „Par šo darbu jāsaka: mēs ar Vaivaru visu esam izrunājuši, taču izrāde būs jāskatās dabā. Jo ar Regnāru nekad nevar zināt, kas iznāks galarezultātā. Bet esmu pārliecināts, ka pavisam noteikti tas būs kaut kas pavisam interesants,” ir pārliecināts Ojārs Rubenis.

Runājot par jauno sezonu, direktors arī atklāj, ka štatā sāk darboties divi jauni režisori – Valters Sīlis un Elmārs Seņkovs. „Elmārs kopā ar savu radošo grupu – Reini un Kristu Dzudzilo – mēģinās iestudēt izrādi bērniem „Sarkangalvīte un vilks”, kuras pirmizrāde paredzēta 18. oktobrī. Savukārt Valters Sīlis ķersies pie melnās komēdijas „Divu kungu kalps. Anno 1963”. Tā nav vecā komēdija, bet izrāde, kas pašlaik ir skatāma Londonas teātros un tur ir viena no skatītākajām. Pēc tam abi režisori strādās Aktieru un Okartes Jaunajā zālē.”

Vēl Lielajā zālē šosezon gaidāma Ērika Emanuela Šmita lugas „Jūtu tektonika” jauniestudējums (režisors – Mihails Gruzdovs, pirmizrāde – 24. janvārī), režisora Edmunda Freiberga iestudētās Džona Prīstlija lugas „Laiks un Konveju ģimene” jauniestudējums (pirmizrāde – 27. februārī), kā arī režisora Valda Lūriņa iestudētās Danskovītes lugas „Latgola.lv – 2” pirmizrāde 17. aprīlī.

„Šogad visu mūsu mīlētajam un cienītajam aktierim Uldim Dumpim svinēsim septiņdesmit gadu jubileju, tādēļ viņam septembra beigās un oktobra sākumā tiks veltīta izrāžu dekāde, tostarp „Latgola.lv” un „Voiceks”, bet 3. oktobrī Dumpis jubileju svinēs ar izrādi „Lilioms”. Jaunajā sezonā viņš piedalīsies divās izrādēs: kopā ar Lāsmu Kugrēnu Mihaila Kublinska iestudētajā izrādē „Spoki”, kā arī turpinās savu ceļu izrādē „Latgola.lv – 2”. Protams, mēs apzināmies, kāds risks ir „taisīt” otro sēriju tik populārai izrādei, kāda ir „Latgola.lv”, tomēr tie simti un tūkstoši skatītāji, kas jau noskatījušies „Latgolu”, pavasarī varēs turpināt sekot iemīļoto varoņu gaitām, cerams, labā seriālā.” Ja viss veiksies, kā iecerēts, un veiksies sarunās par autortiesībām, tad sezonas noslēgumā būs iespējams noskatīties režisores Indras Rogas iestudēto muzikālo izrādi „Kabarē”, kuras pirmizrāde paredzēta maija beigās.
 

0 komentāri

Komentāru nav