Paralēlā ebreju pasaule. Malkas Cenciperes izstāde Rīgā

Paralēlā ebreju pasaule. Malkas Cenciperes izstāde Rīgā
Publicitātes attēls
06-08-2013 A+ A-
Peldošajā mākslas galerijā „Noass” pie AB dambja Daugavā trešdien, 7. augustā, tiks atklāta izraēliešu mākslinieces Malkas Cenciperes (Malka Tsentsiper) izstāde „Smaids uz otas gala smailes”, kas Rīgā būs aplūkojama līdz 31. augustam. Izstāde ir viens no pilotprojektiem „Rīga 2014” programmas notikumam „Es būšu muzejā”.

Izstādes atklāšanu 7. augustā plkst. 18.00 ievadīs lekcija un diskusija par Malkas Cenciperes radošo darbu Izraēlas mākslas kontekstā, ko vadīs Ārije Cencipers (Arieh Tsentsiper).

Malka Cencipere 1947. gadā dzimusi Viļņā, bet 1966. gadā kopā ar ģimeni pārcēlusies uz Izraēlu, kur guvusi izglītību gan Matemātikas fakultātē Haifas Tehnionā, gan mūzikas nodaļā Izraēlas Universitātē.  Māksliniece 20 gadus ir strādājusi par programmētāju, paralēli nodarbojoties ar glezniecību un tēlniecību.

Kā raksta izstādes veidotāji, kopš 1997. gada viņa pilnībā nolēmusi sevi veltīt mākslai. Šobrīd Cenciperes darbi ir pazīstami plašam cienītāju lokam gan Izraēlā, gan arī ārpus tās, tostarp arī – ASV, Meksikā, Grieķijā, Spānijā, Francijā un Krievijā.

„Viņas galvenie un iemīļotākie personāži ir ebreju pilsētiņas iedzīvotāji. Šī mīlestība ar gadiem nepāriet, neizzūd,” par Malkas Cenciperes daiļradi raksta Izraēlas kultūrai veltītā portāla „Тарбут.ру” galvenā redaktore Elīna Gončarskaja.

Viņa akcentē, ka Malkas Cenciperes radošums nepakļaujas kosmopolītiskajām tendencēm, un tas globālajā pasaules ciematā dzīvot nevēlas, bet vēlas palikt nacionāls, tradicionāls, īpatnējs – miesa no miesas – īsta Austrumeiropas ebreju kultūra.

„Kāzu muzikanti un klauni, tumšās ebreju skaistules un to pavadoņi ar lielajiem deguniem, rabīni un nabagi, troļļi un maskas, domātāji un kaķi… Tie dzīvo uz audekla un papīra, tiek atlieti bronzā, pilni ar enerģiju, izstaro spēcinošu, dzīvu, auglīgu un produktīvu spēku. Tie redz sapņus, spēlē kāzas, fantazē, maldās, dejo un apbur,” par mākslinieci raksta Elīna Gončarskaja.

Malka Cencipere veido savu paralēlo ebreju pasauli – pasauli, kas ir pilna ar mīlestību un īstu ebreju  laimi.

„Tur vienmēr ir silts un vienmēr ir kāds, ar ko parunāties, jo šeit visapkārt jebkas spēj runāt – kaķi, zivis, putni un kazas, turklāt runā viņi kā pienākas ar visu savu būtību – deguniem, rokām, acīm… Šeit dzīvo fejas, kuras buras ne pārāk nopietni (tikai loģiski, kāpēc burties, ja viss tāpat ir lieliski?), cildeni mīlētāji un piezemēti  mūziķi,” pauž Gončarskaja.

Pēdējo gadu laikā Malka Cencipere piedalījusies dažādās kolektīvajās izstādēs, tostarp arī naivās mākslas festivālos Katovicē (Polijā) un Jeruzalemē, kā arī Francijas-Izraēlas Rudens salonā Jafā (Izraēlā).

„Es mīlu savu gleznu varoņus, tie dzīvo zem krāsu šļakatām, smaida ar lūpu kaktiņiem un dzīvo savu pilntiesīgo dzīvi, iesaistot mani savos mīlas stāstos, kāzu ceļojumos un skaļās viesībās pie galda. Tie mani aicina uz pavasarīgu izjādi uz gaiļa, kopā ar viņiem esmu bijusi uz mēness, kur sajūsmināta lasīju zvaigznes un dzirdēju Haima dvēseliskās sarunas ar papagaili un viņa duetu ar kazu. Mani sākumā izdomātie varoņi atdzīvojas, un, lūk, Moiše ar glāzi rokās piemiedza man, Mesijas ēzelītis smagi nopūtās, un iemīlējušies, gurdeni novērsa skatu…,” par saviem darbiem raksta pati māksliniece.

Naivās mākslas muzejs galerijā „Noass” ir atvērts katru dienu no plkst. 12.00  līdz 18.00. Ieeja bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav