Rīgas Domā skanēs Svētās Cecīlijas Svinīgā mesa

Rīgas Domā skanēs Svētās Cecīlijas Svinīgā mesa
Imants Strangots . Profesionālais pūtēju orķestris „Rīga”
07-08-2013 A+ A-
Sestdien, 10. augustā, plkst. 19.00 Rīgas Domā tiks atskaņota Šarla Guno Svētās Cecīlijas Svinīgā mesa. Koncertā piedalīsies Rīgas kamerkoris „Ave Sol”, kā arī solisti Aira Rūrāne (soprāns), Viesturs Jansons (tenors) un Krišjānis Norvelis (bass). Koncertu diriģēs Mārtiņš Ozoliņš.

Klasiskās mūzikas koncerti augustā Rīgas Domā ir neatņemama profesionālā pūtēju orķestra „Rīga” tradīcija jau daudzu gadu garumā. Šoreiz pilsētas iedzīvotājiem un viesiem garīgu un muzikālu vakaru radīs franču komponista Šarla Guno (Charles Gounod, 1818–1893) Svētās Cecīlijas Svinīgā mesa.

Šarls Guno dzimis Parīzē, mākslinieku ģimenē, studējis Parīzes Konservatorijā un ir pasaulslavenā darba „Ave Maria” (1859), kā arī operu „Fausts” (1859) un „Romeo un Džuljeta” (1867) autors. Tomēr tieši Svētās Cecīlijas Svinīgā mesa, ko komponists pabeidza 1854. gadā, bija darbs, pēc kura pirmatskaņojuma Parīzē 1855. gadā 22. novembrī – Sv. Cecīlijas dienā – komponists tika ievērots un ieguva plašāku atzinību. Līdzīgi kā citi Guno skaņdarbi, arī Svētās Cecīlijas Svinīgā mesa ir skaista, romantiska mūzika, kura sakņojas klasiskā un polifonā skaņu rakstā. Starp citiem šā žanra darbiem tā izceļas ar vienkāršību, dabisku melodiskumu un emocionalitāti.

Svētās Cecīlijas Svinīgā mesa iekļauj tradicionālās mesas daļas: Kyrie, Gloria, Credo, Offertory, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei. Atbilstoši leģendai par Svēto Cecīliju, pirmā daļa Kyrie sākas ar vienbalsīgu, skumju motīvu, kas rodas klusumā un attīstās krāšņā kora un orķestra skanējumā. Gloria un Credo ir mesas stūrakmeņi, vienlaikus arī vienas no elpu aizraujošākajām kompozīcijām visu laiku garīgajā mūzikā. Offertory ir piesātināta, bet maiga orķestra interlūdija, kam seko viena no pazīstamākajām daļām – brīnumskaistais tenora solo ar kori Sanctus, kas ir mesas kulminācija. Vienkāršs un skaists slavinājums soprāna un kora dziedājumos ir priekšpēdējā daļa Benedictus. Svētās Cecīlijas Svinīgā mesa noslēdzas ar gaismas piepildītu Agnus Dei, kurā nozīmīga loma ir gan korim, gan visiem trim solistiem.

Svētās Cecīlijas Svinīgo mesu pūtēju orķestrim pārlicis Nīderlandes komponists Kristiāns Jansens.

Biļetes uz koncertu iespējams iegādāties Rīgas Doma kasē, „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā. Biļetes cena – 5, 7 un 10 latu.

0 komentāri

Komentāru nav