Diāna Čivle: aicinu meklēt, spēlēties un atklāt!

Diāna Čivle: aicinu meklēt, spēlēties un atklāt!
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . Diāna Čivle
„Festivāls „RE RE Rīga!” ir kārtējais labais piemērs kā tuvoties nākamajam gadam, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta,” tā preses konferencē īsi pirms pirmā ielu mākslas un pasaules mūzikas festivāla „RE RE Rīga!” atklāšanas pauda nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle, akcentējot, ka Rīgā jārada sava karnevāla tradīcija līdzīgi kā, piemēram, Venēcijā.

D. Čivle ir arī „Rīga 2014” programmas tematiskās līnijas „Rīgas karnevāls” kuratore, un šajā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas daļā aicina meklēt, spēlēties un atklāt gan to, kas Rīgā jau ir, gan vēlas pieradināt Rīgas skatītājus pie pilnīgi jaunām, līdz šim maz iepazītām kultūras formām. Viens no „Rīgas karnevāla” centrālajiem notikumiem nākamgad būs tieši festivāls „RE RE Rīga!”, kas apliecina šos radošos meklējumus un turpinās bagātināt galvaspilsētas kultūrdzīvi ar līdz šim maz iepazīto jauno cirku (cirque nouveau) un daudzveidīgu pasaules mūzikas klāstu.

 

„Mēs meklējam kaut ko jaunu Rīgai. Vēlamies ieviest jaunas tradīcijas, attīstīt un pilnveidot tās. Festivāls „RE RE Rīga!” to veiksmīgi dara, meklējot jaunas formas, kā pasaules mūziku padarīt pieejamāku. Galvenais akcents festivālā ir jaunais cirks un ielu māksla, un gribam, lai tas Rīgas kopainā parādās daudz vairāk,” pamato Diāna Čivle.

Viņa piekrīt, ka cirks ir pilsētas māksla, jo īpaši jaunais jeb laikmetīgais cirks. Latvijā labi pazīstamas ir klasiskā cirka tradīcijas ar dresētiem dzīvniekiem, klauniem un akrobātiem, tomēr jaunais cirks ir pilnīgi cita estētika.

Jauno cirku, līdzīgi kā kultūru, ir grūti definēt. Tas atstāj plašu iespēju improvizēt, un tā jēdziens ir ar ļoti dažādām niansēm. Pamatā tas ir tas, ko cilvēks ar savu ķermeni un varēšanu spēj pateikt bez vārdiem.

Pirmā plašākā saskare ar jauno cirku „Rīga 2014” vadītājai bijusi Parīzē, kur ar Francijas Institūta atbalstu bijusi iespēja piedalīties radošajā darbnīcā. Turp viņa devusies, lai meklētu dažāda veida izpausmes tematiskajai līnijai „Rīgas karnevāls”. „Toreiz Francijas Institūta pārstāvji ieteica apmeklēt jaunā cirka izrādes, un Parīzē man bija iespēja redzēt iespaidīgus žanra paraugus, kur katra izrāde bija pilnīgi citādāka. Bija gan tādas, kur viss priekšnesums balstās tikai uz cilvēka ķermeņa spējām, gan tādas, ko papildina multimediju, dizaina un mūsdienīgas scenogrāfijas elementi,” iedvesmojošo pieredzi atceras Diāna Čivle.

 

Šī nav pirmā reize, kad Rīgas skatītājam tiks piedāvāts cirks. Kā vienu no piemēriem Diāna Čivle min „Circo da Madrugada”, kas 2005. gadā uzstājās Mežaparka Lielajā estrādē. Dažādas jaunā cirka formas piedāvājis arī Jaunā teātra institūts un festivāls „Homo Novus”.

Tomēr tik apjomīgā un plašam pilsētnieku un viesu lokam pieejamā veidā laikmetīgais cirks un pasaules mūzika Rīgas ielās „izies” pirmo reizi.

„Nevaram teikt, ka pie mums nekad nebūtu skanējusi pasaules mūzika. Skan! Taču mēs meklējam veidu, kā pasaules mūziku un tās daudzveidību parādīt jaunā gaismā Rīgas skatītājam, iznesot to mums pazīstamā pilsētas pasākumu formātā. Turklāt tā būs bezmaksas iespēja, tādējādi veicinot un rosinot interesi gan par pasaules mūziku, gan laikmetīgo cirku,” skaidro Diāna Čivle.

Viņasprāt, liela nozīme ir publikas izglītošanai un pieradināšanai pie šādiem priekšnesumiem un jauniem mākslas žanriem, kas ir viens no galvenajiem tematiskās līnijas „Rīgas karnevāls” uzdevumiem.

Jau ziņots, ka ielu mākslas un pasaules mūzikas festivāls „RE RE Rīga!” tika atklāts ceturtdien, 8. augustā, un tas turpināsies Rīgas ielās līdz pat svētdienai, 11. augustam. Viena no festivāla pasākumu norises vietām būs arī kultūras vasarnīca „Esplanāde 2014”. Vairāk par festivāla māksliniekiem un jauno cirku lasi rakstā „Nekas nav tāds, kā izskatās. „RE RE Rīga!” piedāvā jauno cirku”, bet precīza festivāla norišu programma atrodama „RE RE Rīga!” mājaslapā.

 

0 komentāri

Komentāru nav