LNO jaunajā sezonā: operu jauniestudējumi un koncerti

LNO jaunajā sezonā: operu jauniestudējumi un koncerti
Publicitātes foto . LNO ēka
09-08-2013 A+ A-
Jaunā sezona Latvijas Nacionālajai operai būs īpaša: tiks svinēta LNO nama 150 gadu jubileja. Šo notikumu, atklājot 2013./2014. gada sezonu, 5. un 6. septembrī iezīmēs divi krāšņi koncerti, kuros kopā ar pašmāju operas un baleta zvaigznēm uz skatuves mirdzēs arī tās, kuru ceļš uz starptautisko slavu sācies tieši Baltajā namā: Kristīne Opolais, Inga Kalna, Inese Galante, Aleksandrs Antoņenko, Egils Siliņš. Pie diriģenta pults būs maestro Aleksandrs Viļumanis, Modests Pitrēns, Mārtiņš Ozoliņš, Farhads Stade un Andris Veismanis.

2014. gada 14. janvārī ar multimediāla iestudējuma – Riharda Vāgnera opusa tēlos „Rienci. Triumfs un sakāve” – pirmizrādi Latvijas Nacionālā opera atklās Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu.

Turklāt tieši LNO 2014. gadā kļūs ne tikai par Eiropas kultūras galvaspilsētas starta punktu, bet arī tā epicentru, jo nākamā pietura Eiropas kultūras galvaspilsētas kartē būs jaunā latviešu komponista Kristapa Pētersona opera „Mihails un Mihails spēlē šahu”, kas pasaules pirmizrādi piedzīvos 2014. gada 12. martā. Iestudējums par pēdējo „šaha romantiķi” – neparasti apdāvināto rīdzinieku Mihailu Tālu – solās kļūt par vienu no sezonas intriģējošākajiem akcentiem.

Eiropas kultūras gada ietvaros jaunas vēsmas baleta pasaulē nākamsezon ienesīs arī trīs jauni baleta viencēlieni „Trīs tikšanās” (pasaules pirmizrāde 2014. gada 26. aprīlī), kurā Pētera Vaska, Riharda Dubras un Georga Pelēča mūzika kļuvusi par iedvesmas avotu trim spilgtiem mūsdienu horeogrāfiem.

Ar vērienu LNO šosezon svinēs lieliskā itāliešu operkomponista, Vāgnera laikabiedra un viņa galvenā „konkurenta” Džuzepes Verdi 200. jubileju, repertuārā iekļaujot gan viņa lieliskās operas „Trubadūrs” jauniestudējumu (pirmizrāde – 2014. gada 5. aprīlī), gan pasaulslaveno „Rekviēmu” (30. oktobrī).

Jaunās sezonas repertuāru papildinās arī augstvērtīgi komisko operu iestudējumi. Labu garastāvokli un mākslas baudījumu nodrošinās Sergeja Prokofjeva opera „Mīla uz trim apelsīniem” (pirmizrāde – 7. decembrī), kuras dzirkstošā mūzika spēj izgaismot pat ikdienības raupjo vidi un skarbos tikumus. Jaunā un oriģinālā veidolā uz Baltā nama skatuves atgriezīsies Volfganga Amadeja Mocarta opera „Figaro kāzas” (pirmizrāde – 2014. gada 28. februārī), savukārt Riharda Štrausa izsmalcinātās operas „Rožu kavalieris” (pirmizrāde – 2014. gada 30. maijā) stāsts, atbilstoši komponista iecerei, risināsies 18. gadsimtā – laikā, kad Eiropas galmos valdīja krāšņais, izšķērdīgais un jutekliskais rokoko stils.

Jautrus brīžus visai ģimenei sagādās arī Jura Karlsona balets „Karlsons lido...” (pasaules pirmizrāde 5. oktobrī) – Latvijas Nacionālā baleta svētku sveiciens LNO ēkas jubilejas sezonā un vienlaikus – jaunā mācību gada sākumā.

Arī jaunajā sezonā LNO turpinās tradīciju, līdztekus operas un baleta izrādēm piedāvājot augstvērtīgus koncertus. Tostarp – pasaulslavenā Londonas Simfoniskā orķestra koncerts maestro Daniela Hārdinga vadībā 2014. gada 25. maijā, koncertprogramma „Operetes karuselis” (28. un 29. decembrī), bet Latvijā un pasaulē pulēto meistarību solokoncertā 2014. gada 17. maijā dāvās viens no visu laiku labākajiem latviešu soprāniem – dziedātāja Inga Kalna ievērojamā britu diriģenta Džuliana Reinoldsa muzikālajā vadībā.

Arī 2013. un 2014. gadā LNO dosies ārpus valsts robežām, lai ar Latvijas operas un baleta izrādēm iepazīstinātu skatītājus ārvalstīs. Operas trupai jau šoruden plānotas viesizrādes Ķīnā, bet nākamgad – Japānā. Savukārt Latvijas Nacionālais balets, kas pagājušajā sezonā uzstājies Somijā, Itālijā un Krievijā, nākamsezon dosies plašās viesturnejās uz Itāliju, Grieķiju un citām Eiropas valstīm.

LNO 2013./2014. gada sezonu tradicionāli noslēgs Rīgas Operas festivāls, kurā tiks iekļauti pagājušās sezonas operu jauniestudējumi. Festivāls notiks jau 17. reizi, un tas risināsies no 3. līdz 15. jūnijam. Biļešu iepriekšpārdošana uz festivāla izrādēm sāksies jau nākamnedēļ!

Bet pagaidām vēl Latvijas Nacionālajā operā turpinās vērienīgi remontdarbi – notiek skatuves un apgaismojuma tehnikas renovācijas process. Šāda mēroga uzlabojumi LNO tiek veikti pirmo reizi kopš Operas nama rekonstrukcijas 1995. gadā, un līdz jaunās sezonas sākumam nozīmīgie darbi pilnībā tiks pabeigti.

Visbeidzot, tikko klajā nākusi arī LNO jaunā sezonas grāmata: tā kā jaunā sezona noritēs Operas nama 150. jubilejas zīmē, arī grāmata ir veltījums 1863. gadā celtajai ēkai – Inetas Sipunovas un Didža Grodza fotogrāfijās tuvplānā aplūkojamas skulptūras, kas rotā nama fasādi. Sezonas grāmatu bez maksas iespējams saņemt gan LNO kasēs (Aspazijas bulvārī 3), gan lejupielādēt LNO mājaslapā.

 

0 komentāri

Komentāru nav