Sajūtu pētījums. Izrāde „Klusais sējums” bibliotēkā

Sajūtu pētījums. Izrāde „Klusais sējums” bibliotēkā
„Pirmais, ko ievēro, ka šā klusuma karaļvalsts nemaz nav tik klusa,” kaut ko apmēram šādu čukst balss iPod austiņās, ko laipni pirms izrādes „Klusais sējums” („The Quiet Volume”) man izsniedz pie ieejas Valmieras integrētajā bibliotēkā. Tur britu mākslinieku Anta Hemptona un Tima Etčela veidotā performance jeb, kā paši dēvē, „autoteatro” tika rādīta teātra festivāla „NoMadI” ietvaros, bet jau šonedēļ tiks vesta uz Rīgu, kur to izbaudīt varēs Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Lapu švīkstoņa, tastatūru taustiņu klabēšana, soļi, paša elpa un tas apgrēcīgais troksnis, kad pret zemi atsitas nejauši nokritusi pildspalva – tā ir skaņu kolekcija, ko atgādina balss austiņās, liekot apzināties to sen, kopš studiju laika aizmirsto bibliotēku lasītavu bijīgo „Ievērojiet klusumu!” sajūtu.

„Klusais sējums” ir tikai viena no Anta Hemptona veidotajām autoteatro sērijām – izrāde, ko grūti nosaukt par izrādi klasiskajā izpratnē. Šeit nav skatuves, kur vienā pusē ir aktieris, otrā skatītājs, te izrādes dalībnieks, pētnieks, veidotājs un vērotājs esi tu pats, bet katru nākamo soli diktē čukstošā balss ausīs.

Izrādes scenogrāfija un skaņu celiņš ir viss, kas tobrīd atrodas un skan bibliotēkā, taču īstais dramatiskais pārdzīvojums nenotiek uz redzamas skatuves, bet apmeklētāja iztēlē.

Sākotnēji tā tapusi kā daļa no ceļošā festivāla „Parallel Cities”, kurā mākslinieki meklē jaunas platformas ikdienišķās vietās – lielveikalos, sabiedriskā transporta pieturās, viesnīcās un, kā šajā gadījumā, bibliotēkās. Šobrīd „Klusais sējums” ceļo pa visas pasaules bibliotēkām, un pēc performances Rīgā tā būs izbaudāma gan Dublinā, gan Tokijā, gan Filadelfijā.

 

„Klusais sējums” ir uzvedums diviem skatītājiem, kuri stundas garumā bibliotēkas ikdienas vidē izspēlē savdabīgu spēli, lasot, meklējot vārdus un atmiņas, pasmaidot paši par saviem lasīšanas paradumiem un „bildēm galvā”, kas rodas, uzburot domās grāmatā izlasīto. Tas ir pētniecisks piedzīvojums, kas liek apzināties lietas un procesus, kas šķituši pašsaprotami. Balss austiņās mudina atcerēties laiku, kad vēl tikai mācījies lasīt, „svērt” burtu tintes smagumu un ieklausīties paša izlasītajos vārdos.

Man līdzās sēž meitene, kura precīzi izpilda visus maigi čukstošā audiorežisora uzaicinājumus. Vēlāk iepazīstamies. Līna izrādē pavada tādus kā es, kas uz izrādi atnākuši vieni paši. Mūsu priekšā ir trīs grāmatas, piezīmju blociņš un fotoalbums ar pasaules lielpilsētu ielām un augstceltnēm. Tur mēģinām atrast portugāļu rakstnieka Žuze Saramagu romāna „Blindness” (Ensaio sobre a cegueira) pirmajā nodaļā aprakstīto ielu krustojumu, un cītīgi pāršķirstām romāna lappuses, meklējot galvā skanošās balss norādītos vārdus. Lasām vienu grāmatu, pamīšus velkot ar pirkstu pa rindiņām. Lasīšana un „iedzīvošanās” grāmatā tomēr ir sasodīti intīma padarīšana!

Balss liek vērot savu blakussēdētāju un citus bibliotēkas apmeklētājus, un ir tā mazā neērtības sajūta, ka tiec novērots arī pats.

Ir brīdis, kad balss aicinājumi un norādes manās ausīs sapinas vienā bezveidīgā skaņu straumē, un nozaudēju darbību pavedienu. Tas ir atļauts un padara piedzīvojumu bibliotēkā par unikālu priekšnesumu. Bet jau nākamajā brīdī bibliotēkas ikdienas klusinātie trokšņi ir „pārcēlušies” uz audioierakstu, arvien uzstājīgāk piepildot telpu, ka neviļus gribas tramīgi pamest skatu pār plecu – vai tiešām tas skan tikai iPod austiņās?

Šķiedriņu pa šķiedriņai Tima Etčela un Anta Hemptona autoteatro izpēta lasīšanas teatrālo raksturu. Tā pierāda – katru reizi, kad paņem rokās grāmatu, notiek izrāde ar pašu lasītāju režisora lomā un absolūtu iedziļināšanos grāmatas piedāvātajā pasaulē.

Neparastā Tima Etčela un Anta Hemptona autoteatro par grāmatām un lasīšanu „Klusais sējums” būs pieejams Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Kr. Barona ielā 14, no 13. līdz 16. augustam – katru dienu no plkst. 12.00 līdz 18.00, ik pēc 15 minūtēm. Izrāde notiek angļu valodā.

 

0 komentāri

Komentāru nav