Hermanis: atšķirība starp teātriem ir aktieru spēles veidā un personībā

Hermanis: atšķirība starp teātriem ir aktieru spēles veidā un personībā
F64 . Režisors Alvis Hermanis (vidū) un režisori Māra Ķimele un Gatis Šmits JRT sezonas atklāšanas preses konferencē
15-08-2013 A+ A-
Patlaban ir pienācis laiks, kad režisori iestudē izrādes te vienā, te citā teātrī, tādēļ galvenā atšķirība starp teātriem ir nevis režisoros, bet aktieru trupā - aktieru spēles veidā un personībā, uzskata Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis.

Pēc režisora vārdiem, redzot, kādi ir citu teātru jaunās sezonas plāni, ir diezgan uzskatāmi redzams, ka tie ir vieni un tie paši režisori, kas pārvietojas no viena teātra uz otru, tādēļ pēc režisoru uzvārdiem jau vairs nav iespējams definēt teātra estētiku „kā vecos labos laikos”.

„Tā kā režisori migrē no viena teātra uz otru, tad tas, manuprāt, rada situāciju, ka galvenā atšķirība starp teātriem ir ne jau režisoru, bet aktieru trupā.

Katrā teātrī aktieru trupai ir sava intonācija, kanāli, ar kuriem viņi komunicē ar saviem skatītājiem. Atšķirība starp teātriem šobrīd ir aktieru spēles veidā un aktieru personībā,” akcentēja Hermanis.

Teātra mākslinieciskais vadītājs neslēpa, ka ir neizpratnē par Kultūras ministrijas vēlmi no teātriem saņemt stratēģisko plānu un mākslinieciskās stratēģijas plānu nākamajiem gadiem. Viņaprāt, tas ir absurds no teātra, kas ir dzīvs organisms, pieprasīt māksliniecisko stratēģiju.

Vēlme, lai teātris definē māksliniecisko stratēģiju, jau kļūst par filozofisku jautājumu, ir pārliecināts Hermanis.

„Darbs teātrī gandrīz visiem ir mūža darbs. Tas nav kā citās zemēs, kur aktieri pēc pieciem gadiem maina adreses. Mūsu mazajā valstī tas nav iespējams. Pie mums aktieri visu mūžu pavada savā teātrī, tādējādi viņu mākslas ceļš saiet kopā ar viņu dzīves un personīgās attīstības ceļu, tādēļ man būs grūti Kultūras ministrijai uz papīra uzlikt, kāda mākslinieciskā stratēģija ir mūsu teātra cilvēkiem, kuri šeit strādā pāris gadu desmitu un vēl vismaz tikpat ilgi strādās nākotnē,” sacīja teātra mākslinieciskais vadītājs.

Tāpat Hermanis pieminēja, ka daudzi kritiķi pārmetuši to, ka Jaunajam Rīgas teātrim nav nekāda mākslinieciskā plāna. „Īstenībā tas līdz šim bija liels noslēpums, un mēs to turējām slepenībā. Teātra mākslinieciskā stratēģija ir visa universa pārveidošana un uzlabošana. Jau 20 gadu esam ar to slepeni nodarbojušies,” ironizēja Hermanis.

 

0 komentāri

Komentāru nav