Portugāļu fadu koncerts Berga bazārā

Portugāļu fadu koncerts Berga bazārā
Publicitātes foto
16-08-2013 A+ A-
Berga bazāra radošā kvartāla pagalmā 21. augustā plkst. 19.00 ar vienīgo koncertu Rīgā uzstāsies Lisabonas fadu dziedātāja Sandra Markesa (Sandra Marques), kultūras portālu „Rīga 2014” informē koncerta rīkotāji.

Augusta nogales vakari vislabāk raksturo „saudade” sajūtu. No Portugāles nākusī fadu mūzika sasaucas ar laikiem, kad portugāļu jūrasbraucēji devās pretim nezināmajam okeānā, atstādami ģimenes mājās. Fadu saistīts ar skumjām, ilgošanos un to sajūtu, kuru pa īstam saprot tikai portugāliski runājošie – „saudade” jeb abstraktu, nekonkrētu un pārpasaulīgu skumju, ilgu sajūtu.

Mūsdienās fadu mūzika ir pazīstama visā pasaulē kā Portugāles vizītkarte, un tā ir arī iekļauta UNESCO kā pasaules nemateriālais kultūras mantojums.

Mariza, Madredeusa un Karminju ir tikai dažas no populārākajām fadu dziedātājām, kuras nes šo skumjo dziedājumu slavu visā pasaulē. Fadu ir tieša ietekme arī uz popmūzikas zvaigznes Nellijas Furtado daiļradi, piemēram, skaņdarbā „Onde Estas” no albuma „Whoa Nelly!”. Tomēr visdzīvākā fadu tradīcija joprojām ir Lisabonā – Alfamas un Bairo Alto rajona fadu namos.

Sandra Markesa ir slavenā 1960. gadu fadu dziedātāja Manuela Fernandesa (Manuel Fernandes) mazmeita.

Viņa bērnību pavadījusi kopā ar vectēvu Lisabonas vēsturiskajā Alfamas rajonā, jau no mazotnes dodoties uz viņa koncertiem. Savas radošās karjeras laikā Sandra pievērsusies arī blūzam un džezam, taču nu jau 10 gadus atgriezusies pie fadu mākslas mūsdienīgā atzara, jo izpilda ne vien skaņdarbus par klasiskām fadu tēmām, bet portugāļu ģitāras pavadībā izdzied arī dziesmas ar mūsdienīgu tematiku.

Koncerts notiks brīvdabā – Berga bazāra pagalmā. Ieeja bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav