Bijušais kinoteātris „Daile” atdzims kā mūzikas nams „Daile”

Bijušais kinoteātris „Daile” atdzims kā mūzikas nams „Daile”
Publicitātes foto . Topošais mūzikas nams „Daile” durvis vērs novembrī
18-08-2013 A+ A-
Bijušā kinoteātra „Daile” telpās, kur iepriekš veiksmi izmēģināja naktsklubs, novembra sākumā tiks atklāts mūzikas nams „Daile”.

Kinoteātra „Daile” (K. Barona ielā 31) pirmsākumi meklējami 1913. gadā. Jaunais zemes īpašnieks un rūpnieks Poselts vēlējās izmēģināt spēkus strauji augošajā kino industrijā. Kinoteātra projektu izstrādāja arhitekts Pauls Mandelštams. Diemžēl projekta realizāciju izjauca Pirmais pasaules karš, un celtniecības darbi tika atlikti gandrīz uz diviem gadu desmitiem.

1936. gadā būvniecību atsāka toreizējais zemes īpašnieks Fricis Nāruns un būvinženieris Teodors Hermanovskis, kurš Latvijas arhitektūras vēsturē ir pazīstams kā izteikts funkcionālisma piekritējs un realizētājs. Jaunā kinoteātra apdarē, interjerā bija jaušama racionāla atturība, pieticīgs rotājums un stingrs funkcionālisma skaistums. Kinoteātra „Daile” atklāšana notika 1936. gada 19. decembrī.

„Dailes” dzīve dzīvās skaņās

Zīmīgi, ka „Dailes” jubilejas gadā par telpu apsaimniekotājiem kļuvis muzikālais teātris „Ars Nova” ar cildenu mērķi iedzīvināt, ieskandināt, pulcēt māksliniekus un mūziķus jaunai, muzikālai dzīvei pašā Rīgas centrā ar iedvesmojošu un dižu nosaukumu mūzikas nams „Daile”, veidojot multifunkcionālu skatītāju zāli ar 400 vietām.

 

Tajā plānots nodrošināt vidēji ap divdesmit kultūras pasākumiem mēnesī, piedāvājot mūzikas nama apmeklētājiem dramatiskus un muzikālus iestudējumus, klasiskās, džeza un akustisku koncertu programmas. Turpmāk mūzikas namā „Daile” iecerēts spēlēt izrādes un koncertprogrammas gan mazajiem skatītājiem un ģimenēm, gan dažādu mūzikas žanru cienītājiem visos vecumos.

Mūzikas nama „Daile” īpašniece un direktore ir „Ars Nova” valdes locekle Anda Zadovska, par „Dailes” repertuāra izveidi gādās Anda Zadovska un komponists Jānis Lūsēns kopīgi ar māksliniecisko padomi. Papildus tiks veidota „Daile” struktūra, kas nodrošinās mūzikas nama daudzpusīgo darbību. Šobrīd mūzikas namā „Daile” strādā pārvaldnieks un tehniskais direktors Uģis Roze, mārketinga vadītāja, māksliniece un iespieddarbu vadītāja Anita Lūsēna, reklāmas un projektu vadītājs Reinis Rauda. Turpmāk „Daile” tiks piesaistīti jauni projektu vadītāji un pastāvīgs skaņu un gaismu mākslinieks.

Mūzikas nams „Daile” durvis vērs novembrī, vienlaikus tiks gādāts par mājaslapas izveidi, kafejnīcas ierīkošanu, „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietu un citām ērtībām mūzikas nama apmeklētājiem. Jaunumus, „Daile” repertuāru un citas aktivitātes jau drīzumā varēs atrast mājaslapā.

Muzikāli projekti un pirmizrādes šajā gadā

Mūzikas namu „Daile” plānots atklāt 13. novembrī, piedāvājot apmeklētājiem Ojāra Vācieša jubilejas gadā Jāņa Lūsēna jaunradītu koncertizrādi-rokkoncertu ar Latvijas izcilā dzejnieka vārdiem „Puses”.

Programmas moto, citējot Ojāru Vācieti, „..es esmu tu, tu esi es, divas puses no pasaules...”

Koncertizrādei izvēlētajā dzejā tika saskatīts radošais, provokatīvais, izaicinošais nervs, kas tik ļoti raksturīgs un asociācijām bagāts ar 70., 80. gadu norisēm padomju Latvijā, kā arī vienlaikus precīzi atspoguļo tā laika izjūtas un noskaņas. Ojāra Vācieša dzejas spontānums, fascinējošā spēja radīt dzeju par jebko un jebkurā situācijā, saskatīt neparasto rosinājušas komponistu radīt dziesmas īstenā 70., 80. gadu rokmūzikas stilistikā. Īpaši koncertizrādei tika iegādāti atbilstoši „vintage” instrumenti – elektriskās ērģeles „Hammond” un elektriskās klavieres „Rhodes”.

Koncertizrādes libretu veidos dramaturģe Evita Sniedze, režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs, kostīmu māksliniece Ieva Veita, lomas atveidotājs un solists Ģirts Ķesteris. Rokkoncerta izrādēs piedalīsies mūziķu grupa Jāņa Lūsēna vadībā.

Izrāde-rokkoncerts „Puses” būs nebijis, unikāls projekts Latvijas kultūrvēsturē un īpašs ar to, ka tiek radīts Ojāra Vācieša jubilejas gadā. Tas ir vērtējams kā iedvesmas projekts turpmākiem darbiem, norādot virzienu, ar kādu repertuārpolitiku tas uzrunās skatītājus, piedāvājot tādus muzikālus projektus, kas ikdienā bieži nav klausītājiem pieejami.

Mazajiem skatītājiem un ģimenēm taps Erika Ādamsona, Ineses Zanderes un Jāņa Lūsēna izrāde ar dzīvām bildēm un dziesmām „Čigānmeitēns Ringla”.

Gada izskaņā mūzikas namā „Daile” klausītājiem tiks piedāvāta jaunradīta Ziemassvētku koncertprogramma ar Imanta Kalniņa, Jāņa Lūsēna un Valta Pūces dziesmām.

Vienlaikus mūzikas namā „Daile” noritēs dažādu mākslinieku un mūziķu koncerti, turpmāk par repertuāru vairāk informācijas varēs atrast mūzikas nama un komponista Jāņa Lūsēna mājaslapā un „Biļešu paradīzē”.

0 komentāri

Komentāru nav