„Tokātas ērģelēm un Kyrie garīgie dziedājumi” Rīgas Domā

„Tokātas ērģelēm un Kyrie garīgie dziedājumi” Rīgas Domā
Jānis Deinats . Vokālā grupa „Putni”
20-08-2013 A+ A-
Svētdien, 25. augustā, plkst. 19.00 Rīgas Domā notiks koncerts „Tokātas ērģelēm un Kyrie garīgie dziedājumi”, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja Rīgas Doma pārstāve Silvija Zaķe.

Koncertā, kā programmā iekļauti J. S. Baha, Bingenes Hildegardes, H. Pērsela, L. Belmana, Š. M. Vidora, A. Kaplē, Dž. Tavenera, P. Plaņjavska, P. van Nesa, O. Harkovija, R. Jermaka, P. Dambja, Im. Ramiņa un A. Kalēja skaņdarbi, piedalīsies vokālā grupa „Putni” (vadītāja – Antra Dreģe) un ērģelnieks Jānis Pelše.

Instrumentālajai tokātai un garīgajiem dziedājumiem ir kopīga vēsture. Agrīnā tokāta bija improvizatorisks motetes vai fūgas ievads, kas sagatavoja dziedātājus attiecīgajai tonalitātei. Tikai 17. gs. tā kļuva par patstāvīgu koncertmūzikas žanru, attīstoties divos virzienos – kā svētku fanfara pūšaminstrumentiem un timpāniem un kā brīvas formas virtuozs skaņdarbs taustiņinstrumentiem.

Savukārt „Kyrie” ir viena no piecām tradicionālajām katoļu mesas daļām. Atbilstīgi tekstam („Kyrie eleison” – Kungs, apžēlojies), mūzikas raksturs visbiežāk ir lūdzošs, rimts un pārdomu pilns.

Virtuoza koncertmūzika, kas piesātināta pasāžām, melodiskām un harmoniskām figurācijām, sarežģītu tehniku, kaprīziem metroritmiem, un dziedājums, kas ievada katru liturģiju, aicinot ticīgos nožēlot grēkus un sagatavoties Dieva vārda uzņemšanai, koncertā veidos savdabīgu muzikālu kontrastu.

Biļetes uz koncertu var iegādāties Rīgas Doma kasē.

 

0 komentāri

Komentāru nav