„Survival Kit 5”: simpozijs, intervences un kultūra perifērijās

„Survival Kit 5”: simpozijs, intervences un kultūra perifērijās
20-08-2013 A+ A-
Laikmetīgās mākslas centra (LMC) producētā festivāla „Survival Kit 5” laikā no 10. līdz 14. septembrim notiks daudz diskursīvu notikumu – radošās darbnīcas, simpozijs, diskusija, intervence „Occupy Sarkandaugava”, kā laikā mākslinieki, kuratori, mākslas institūciju pārstāvji un aktīvisti inscenēs, analizēs, pētīs un prezentēs dažādas marginālo pozīciju stratēģijas un taktikas.

Jau ziņots, ka festivāls „Survival Kit 5” šogad norisināsies Rīgā, Lāčplēša ielā 60, tomēr daži no satelītpasākumiem notiks Sarkandaugavā u. c.

Revolūcija kā kolektīva aktivitāte parasti rodas perifērā zonā – vai tā būtu teritoriāla, idejiska, ekonomiska vai politiska, tās mērķis ir būtiski mainīt valdošā spēka diktēto sistēmu, kas ir nespēcīga vai neieinteresēta sabiedrības vajadzību nodrošināšanā.

Bieži vien mazie žesti, intervences publiskajā telpā, partizānu stratēģijas un iedzīvotāju iesaistīšana kļūst par spēcīgiem impulsiem, kas spēj izraisīt visai pārsteidzošas pārmaiņas. Ko mākslinieks, mākslas organizācijas un apkaimju iedzīvotāji, esot varas perifērijā, var darīt šajā pilsoniskās aktivitātes uzplaukuma laikmetā? Kādus ieročus un instrumentus iespējams izmantot? Ko mēs vēlamies mainīt pašreizējā situācijā?” raksta Laikmetīgā mākslas centra pārstāve Elza Lāma.

Festivāla pirmajās dienās – otrdien, 10. septembrī, un trešdien, 11. septembrī, – norisināsies radošā darbnīca „Ielu horeogrāfija iesācējiem”, kurā Izraēlas mākslinieks Omērs Krīgers (Omer Krieger) izaicinās uz intervencēm publiskajā telpā, lai izmēģinātu dažādas iespējas, kā cilvēku grupa var izveidot politiskā aktīvismā balstītas situācijas.

Dalībnieki radīs formas un struktūras, izmantojot ķermeņus un īpašus scenogrāfijas elementus kā galvenos instrumentus.

„Survival Kit 5” turpināsies ceturtdien, 12. septembrī, kad no 11.00 līdz 18.00 būs simpozijs „Lēnā revolūcija. Māksla un kultūra institucionālajā un teritoriālajās perifērijās”, kurā dažādu mākslas un kultūras organizāciju pārstāvji, kuratori, mākslinieki un aktīvisti no Somijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Nīderlandes, Krievijas, Izraēlas, Ēģiptes, Ukrainas un Latvijas sanāks kopā, lai diskutētu par ieguvumiem un izaicinājumiem, darbojoties ārpus mākslas un varas centriem.

Simpozijā piedalīsies: māksliniece un „Snowball Cultural Productions” dibinātāja Jusefīna Poša (Josefina Posh, Zviedrija), māksliniece, kuratore un platformas „Rakett” dibinātāja un vadītāja Ose Lēvgrēna (Åse Løvgren, Norvēģija), kuratore un laikmetīgā mākslas festivāla IHME direktore Paula Topila (Paula Toppila, Somija), kuratore un kultūras iniciatīvas „Tranzit” dibinātāja un direktore Jūlija Barduna (Yulia Bardun, Krievija), mākslinieks Francisko Kamačo (Francisco Camacho, Kolumbija/Nīderlane), mākslinieks un festivāla „Under the Mountain New Public Art Festival” mākslinieciskais direktors Omērs Krīgers (Izraēla), māksliniece un kuratore Katerina Radčenko (Kateryna Radchenko, Ukraina), aktīvists, Kaņepes Kultūras centra vadītājs Dāvis Kaņepe (Latvija), vēsturnieks, aktīvists, publicists Iļja Budraickis (Ilya Budraitskis, Krievija), kuratore Aida Eltorija (Aida Eltorie, Ēģipte).

Piektdien, 13. septembrī, plkst. 20.00 bārā „Chomsky”, Lāčplēša ielā 68, filozofs Normunds Kozlovs aicina visus interesentus pievienoties neformālai sarunai par aktīvismu mūsdienās – „Gruzons par aktīvismu”.

Festivāla izskaņā – sestdien, 14. septembrī – no plkst. 12.00 līdz 21.00 Sarkandaugavā notiks ekspedīcija „Occupy Sarkandaugava”, kas ļaus no jauna iepazīt Rīgas vēsturisko apkaimi, kurā 18. gadsimta sākumā cars Pēteris I bija iecerējis izveidot Rīgas jauno centru. Sadarbībā ar Sarkandaugavas attīstības biedrību visas dienas garumā dažādās vietās Sarkandaugavā norisināsies daudzveidīga pasākumu programma, aicinot „ieņemt” Sarkandaugavu un vismaz uz vienu dienu pārvērst to no nenovērtētas Rīgas nomales par notikumu epicentru. Intervences dalībnieki: Jonass Būhels (Jonas Buechel, DE/LV), kuratoru platforma BCC (Maija Rudovska), Ramona Buša-Virtmane, Vladislavs Saveļjevs u. c.

Vairāk par „Survival Kit 5” pasākumiem lasi festivāla mājaslapā!

Starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit” radās 2009. gadā kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā. Katru gadu festivāls, ko rīko Laikmetīgās mākslas centrs (LMC), izvēlas jaunu sabiedrībā aktuālu tēmu un aicina māksliniekus un radošo jomu praktiķus reflektēt par to savos darbos. „Survival Kit 5” pievēršas „lēnajai revolūcijai”, kas aktualizējusi marginalitāti, apvēršot spēka pozīcijas un apšaubot centra dominanci. Tā ir nehierarhiska kustība, kas izaugusi no indivīdu nepieciešamības un attīsta tiešās demokrātijas tradīcijas, savus domubiedrus aicinot nebaidīties gribēt to, ko viņi vēlas.

0 komentāri

Komentāru nav