Diskutēs par digitālās bibliotēkas mītiem un realitāti

Kopš 2012. gada gandrīz puse no visiem Latvijā izdotajiem periodikas izdevumiem ir pieejami elektroniski Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālajā bibliotēkā. Atrast interesējošos faktus no iepriekšējo gadu, pagājušā gadsimta vai vēl vecākiem laikrakstiem un žurnāliem, lasīt rakstus, aplūkot fotogrāfijas un attēlus tajos, nerokoties cauri nodzeltējušu lappušu kaudzēm – daudziem tas jau kļuvis par ikdienu. Tomēr sabiedrībā digitalizācijas jautājumi ir apvīti ar interesantiem mītiem un skandaloziem pārpratumiem, kamēr realitāte ir krietni pragmatiskāka.
Viens no izplatītākajiem mītiem par digitālo bibliotēku – daudz vienkāršāk būtu digitalizēt visu, kas glabājas bibliotēkas plauktos, nekā uzcelt Gaismas pili.
Vai arī mīts par to, ka digitālo bibliotēku lieto tikai jaunieši un IT speciālisti. Cilvēki, nepārzinot bibliotēkas izdevumu daudzveidību, nereti uzskata, ka bibliotēka ir grāmatu krātuve un tāpēc galvenokārt vajadzētu digitalizēt grāmatas. Runā, ka periodikas portāla www.periodika.lv teksti esot pārrakstīti ar roku. Kā tad īsti ir – digitalizācija ir vairāk cilvēka roku un intelekta darbs vai automatizēts process? Vai digitālā kopija ir sliktāka vai labāka par oriģinālu?
Ikdienā bieži nākas dzirdēt, – digitālajā bibliotēkā pilnīgi visam vajadzētu būt bez maksas brīvi pieejamam mājās –, taču ir dažādi apstākļi, kas neļauj šādu sapni īstenot.
Latvijas Nacionālā bibliotēka un vēl 17 Eiropas partnerinstitūcijas ir apvienojušās „Europeana Newspapers” projektā, lai turpmāko divu gadu laikā īstenotu vairāk nekā 18 miljonu laikrakstu lappušu izvietošanu Eiropas digitālās bibliotēkas „Europeana” tīklā. Sarunā Esplanādē tiks diskutēts, vai ir nepieciešams jauns portāls, kurā vienkopus būtu pārlūkojamas Eiropas valstu laikrakstu digitālās kopijas, vai arī svarīgāka ir piekļuve vienīgi Latvijā izdotajai presei?
Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina visus interesentus dalīties savos uzskatos par laikrakstu digitalizāciju un pieredzē, lietojot portālu www.periodika.lv, saņemt atbildes uz jautājumiem, kā arī diskutēt par digitalizācijas mītiem, realitāti un ideālo nākotni.