Atklās izstādi „... lai gadījums kļūtu par notikumu...”

Atklās izstādi „... lai gadījums kļūtu par notikumu...”
Publicitātes foto . Katrīna Neiburga. „Solitude”
23-08-2013 A+ A-
19. septembrī Rīgas Mākslas telpā atklās izstādi „...lai gadījums kļūtu par notikumu...”, kas pirmo reizi plašākai publikai ļaus iepazīties ar „ABLV Bank” veidoto kolekciju topošajam Laikmetīgās mākslas muzejam.

Izstādē būs apskatāmi vairāk nekā trīsdesmit izcilu mākslinieku darbi, tostarp kolekcijas jaunieguvumi – Katrīnas Neiburgas, Kriša Salmaņa, Evelīnas Deičmanes, Dmitrija Gutova un mākslinieku grupas „Zilie deguni” mākslas darbi.

Vienošanās ar LR Kultūras ministriju paredz, ka „ABLV Bank” kolekcijas veidošanā desmit gadu laikā ieguldīs vienu miljonu latu un tā kļūs par topošā Laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijas sastāvdaļu.

Kolekciju jau kopš 2005. gada palīdz veidot starptautiska profesionāļu žūrija, izvēloties izcilus Latvijas mākslinieku, kā arī nozīmīgu tuvējā reģiona mākslinieku darbus. Pirmo apjomīgo kolekcijas izstādi veidot uzaicināta kuratore, Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese.

„Izstādes nosaukums ir atsauce uz franču filozofa Ž. P. Sartra teikto „Lai visparastākais notikums pārvērstos par piedzīvojumu, vajag – un ar to pietiek – sākt to atstāstīt. Lai mākslas darbs kļūtu par piedzīvojumu, to ir nepieciešams izstāstīt, iekļaujot izstādē, kolekcijā, iznesot publiskā telpā. Mainot šos ietvara nosacījumus, veidojot jaunu kontekstu, katru reizi varam iegūt citu stāstu un iespēju mākslas darbu tulkot atšķirīgi, atklājot arvien jaunus nozīmes slāņus. Šoreiz stāsti kļūst par izstādes pavedienu, atklājot mākslas darbu aizkadra norises, izceļot autoru zemsvītras piezīmes, sarunu fragmentus, zīmīgus gadījumus, laikmeta nospiedumus – faktus, hipotēzes, baumas un minējumus, kas bieži vien pievieno negaidītu kontekstu mākslas darbam un ļauj to izprast un tulkot daudz garšīgāk,” akcentē kuratore.

 

Izstādē apskatāmi Ērika Apaļā, Jura Araka, Jāņa Avotiņa, Arņa Balčus, Aigara Bikšes, Jura Boiko, Māras Brašmanes, Evelīnas Deičmanes, Andra Eglīša, Ginta Gabrāna, Barbaras Gailes, Andra Granta, Dmitrija Gutova, Kristapa Ģelža, Ievas Iltneres, Kaido Olse, Maijas Kurševas, Leonarda Laganovska, Imanta Lancmaņa, Pauļa Liepas, Katrīnas Neiburgas, Vigantas Paukštas, Miervalda Poļa, Intas Rukas, Kriša Salmaņa, Aļņa Stakles, Antana Sutkus, Andresa Tolta, Aijas Zariņas darbi.

Laikmetīgās mākslas kolekcija tiek regulāri papildināta; šobrīd to veido 31 mākslinieka 204 darbi.

Kolekcijas jaunieguvumu skaitā ir krievu mākslinieku grupas „Zilie deguni” skandalozākais darbs „Žēlsirdības laiks” – fotogrāfija, kurā redzami skūpstā savienojušies vīrieši milicijas formas tērpos.

Lai gan veltīts ārzemju idiomu burtiskai vizualizācijai, izstādīts Venēcijas biennālē un citviet, mākslas darbs papildu uzmanību piesaistīja pēc Krievijas kultūras ministra aizlieguma „Zilo degunu” darbu izstādīt Parīzē, nodēvējot to par pornogrāfisku un Krieviju apkaunojošu. Kolekcija papildināta arī ar Katrīnas Neiburgas darbu „Solitude”, par kuru  2009. gadā māksliniece saņēma Purvīša balvu. Kolekcijas jaunieguvumu skaitā ir arī Kriša Salmaņa un Evelīnas Deičmanes, un Dmitrija Gutova darbi.

Izstādi „...lai gadījums kļūtu par notikumu...” papildinās izrāde kā laikmetīgās mākslas izpausme teātra valodā (izrādes radošā komanda: Inese Mičule, Juris Djakonovs, Ģirts Šolis, Vilnis Vējš, Kārlis Freimanis, Laila Baumane  u. c.), kā arī mūsdienu tehnoloģijās balstīta izglītojoša spēle, kas 9.–12. klases skolēniem ļaus laikmetīgās mākslas darbus saistīt ar fizikas, ķīmijas, vēstures, matemātikas un citām zināšanām.

Izstāde būs apskatāma Rīgas Mākslas telpā no 20. septembra līdz 27. oktobrim.

 

0 komentāri

Komentāru nav