Izstāde „Dzintars mūsdienu laikmetīgajās mākslas rotās”

Izstāde „Dzintars mūsdienu laikmetīgajās mākslas rotās”
Publicitātes foto . Piespraudes autors - Nikolai Balabin (Krievija)
23-08-2013 A+ A-
No 2014. gada 23. maija līdz 26. jūlijam Eiropas kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Dzintara ādere” ietvaros mākslas galerija „Putti” rīko starptautisku laikmetīgo rotu izstādi „Dzintars mūsdienu laikmetīgajās mākslas rotās”, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja galerijas pārstāvji.

Izstādes pamatideja ir saistīta ar vēlmi parādīt dzintara izmantojuma diapazonu laikmetīgajās, profesionālu mākslinieku darinātajās rotās. Šo interesi lielā mērā pamato dzintara īpašā materialitāte, un tā vēsturiskā nozīme.

Likumsakarīga ir izstādes veidotāju atskatīšanās uz dzintara ceļu, kas izveidojās un bija aktuāls 1.–5. gs. pēc Kristus un iezīmēja maiņas sakaru ceļu starp Baltijas jūras piekrasti un Romas impēriju. Šis ceļš, kas sākās Baltijas jūras austrumu piekrastē – seno prūšu un kuršu apdzīvotajos rajonos –, turpinājās lejup pa Vislu līdz Karnuntas pilsētai tagadējās Ungārijas teritorijā un tālāk veda līdz Adrijas jūras piekrastei un Apenīnu pussalai, nodrošinot Romu ar ekskluzīvo materiālu.

Kā šo notikumu liecības Baltijas valstu kapulaukos nereti tiek atrastas romiešu senlietas un monētas, bet īpaši daudz senu liecību par dzintara ceļu nozīmību atrodams Romas impērijas laika tekstos.

Tāpēc 2014. gada izstādē piedalīsies ne tikai Latvijas un Itālijas laikmetīgo rotu mākslinieki, bet arī sauszemes dzintara ceļa valstīs (Krievija, Igaunija, Lietuva, Polija, Austrija, Slovēnija, Ungārija) dzīvojošie autori. Šādi izstāde savienos Baltijas dzintara ceļu ne tikai ģeogrāfiski, bet arī vēsturiski – no aizlaikiem līdz mūsdienām, savienojot pagātni ar nākotni un demonstrējot dzintara rotu radīšanas brīnumu.

Par izstādes scenogrāfiju atbild viens no spilgtākajiem latviešu modes dizaineru zīmoliem „MAREUNROL'S”. To veidojošie modes mākslinieki – Mārīte Mastiņa un Rolands Pēterkops – savu pirmo kopīgo kolekciju radīja 2002. gadā, vēl mācoties Rīgas Lietišķās mākslas koledžā. Kopš tā laika viņi ir piedalījušies un saņēmuši apbalvojumus dažādos starptautiskos modes un mākslas festivālos, tostarp Starptautiskajā modes un fotogrāfijas festivālā Jērā (Francijā). Informāciju par festivālu vari izlasīt šeit:

Izstādes ietvaros tiks izdots katalogs, kura dizaina mākslinieks ir Kirils Kirasirovs, bet tekstu autores – Una Meistere un Daiga Rudzāte. Katalogu izdod  kultūras un mākslas portāls „Arterritory”.
Kataloga izdošanu atbalsta nodibinājums „Rīga 2014”.

Izstādē piedalās divdesmit mākslinieku: Andris Lauders (Latvija), Klaudija Šteinere (Claudia Steiner, Austrija), Eva Tesarika (Eva Tesarik, Austrija), Eve Margusa-Villemsa (Eve Margus-Villems, Igaunija), Fanni Vēkoni (Fanni Vékony, Ungārija), Džīdži Mariani (Gigi Mariani, Itālija), Guntis Lauders (Latvija), Heidemarija Herba (Heidemarie Herb, Itālija), Helfrīds Kodrē (Helfried Kodré, Austrija), Jānis Vilks (Latvija), Jurgita Erminaite-Šimkuviene (Jurgita Erminaitė-Šimkuvienė, Lietuva), Marija Kristīna Beluči (Maria Cristina Bellucci, Itālija), Māris Auniņš (Latvija), Māris Šustiņš (Latvija), Nataša Grandoveca (Slovēnija), Nikolajs Balabins (Krievija), Pavels Kačinskis (Pawel Kaczynski, Polija), Sāra Gackovska (Sara Gackowska, Polija), Valdis Brože (Latvija) un Viktorija Minckere (Viktoria Münzker, Austrija).

0 komentāri

Komentāru nav