Mēs okupējam ar radošām idejām un iniciatīvu. Tuvojas „Survival Kit 5”!

Mēs okupējam ar radošām idejām un iniciatīvu. Tuvojas „Survival Kit 5”!
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . „Survival Kit 5” kuratore, Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese
Ceturtdien, 5. septembrī, tiks atklāts laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit”, kas Rīgā norisinās jau piekto gadu pēc kārtas, ar mākslas palīdzību aicinot domāt par attīstību un svarīgiem domājošas sabiedrības izdzīvošanas jautājumiem. Šogad ar saukli „lēnā revolūcija” festivāla galvenie pasākumi un izstāde norisināsies Lāčplēša ielas 60. namā – šobrīd gandrīz neapdzīvotā ēkā. „Mēs „okupējam” māju ar radošām idejām un iniciatīvu,” saka Solvita Krese, „Survival Kit” kuratore un „Rīga 2014” programmas tematiskās līnijas ar tādu pašu nosaukumu „Survival Kit/Izdzīvošanas komplekts” veidotāja.

„Šajā revolūcijā nav politisko manifestu, un savā ziņā tas reizē ir tās spēks un vājums. Iepriekšējām revolūcijām, ja atskatāmies vēsturē, nav bijis utopijas jeb pozitīvās programmas,” tā šā gada festivāla pamatideju „lēno revolūciju” skaidro Solvita Krese. Viņa akcentē, ir skaidrs, ka vēlamies kaut ko mainīt un vairs negribam dzīvot tā, kā ir tagad. „Lēnā revolūcija” ir aktualizējusi marginalitāti, apvēršot spēka pozīcijas un apšaubot centra dominanci, tā ir nehierarhiska kustība, kas izaugusi no indivīdu nepieciešamības un attīsta tiešas demokrātijas tradīcijas.

„Ekonomiskā krīze ir izraisījusi pārmaiņas, būtiski ir mainījusies arī cilvēku vērtību skala,” saka S. Krese. Festivāla „Survival Kit 5” notikumi uzdos jautājumus: ko mēs vēlamies mainīt un darīt citādāk, un kā mēs varam darīt citādāk?”

Tā dalībnieki – mākslinieki no 16 pasaules valstīm – gan komentēs esošo situāciju Latvijā, gan to, kas notiek pasaulē. Solvita Krese uzskata, ka, izejot ārpus galeriju un muzeju sienām, ar dažādām mākslinieciskām un pilsoniskām aktivitātēm iespējams „okupēt” visu ar radošu ideju palīdzību un „iebrukt” mainīgajā pasaulē, lai padarītu to labāku. Būtiski ir nebaidīties gribēt to, ko vēlies, nebaidīties kārot neiespējamo.

 

Vēl viens festivāla „Survival Kit” aspekts – katru gadu „ieņemt” jeb „okupēt” kādu no tukšajām ēkām pilsētā. Šoreiz pasākuma centrālā mājvieta, kur notiks gan apjomīga izstāde, gan dažādas performances, koncerti un citas aktivitātes, ir Lāčplēša ielas 60. nams – piecstāvu ēka, kuras tukšās telpas vēl liecina par nesenu biroju un dažādu citu iestāžu klātbūtni.

„Mēs vienmēr meklējam jaunas vietas, kurās ir attīstības potenciāls, kā, piemēram, šis te Avotu un Lāčplēša ielas kvartāls, kas atrodas tuvu centram, bet ir tik nenovērtēts. Tas ir rajons ar interesantām vēstures un sociālās vides struktūrām.

Tādējādi ar šo pasākumu vēlamies arī vērst uzmanību uz tukšajām ēkām Rīgā, kas šeit ir vairāk nekā citās Eiropas pilsētās. Tajā pašā laikā, strādājot ar „Rīga 2014” – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu, redzu, cik daudz ir satura, kam nav, kur palikt. Tāpēc caur šo festivālu aicinām domāt un „okupēt” šīs tukšās ēkas ar radošām idejām un iniciatīvām. Varbūt ne tieši fiziski okupēt, bet sākt domāt, uzsākt „lēno revolūciju” pilsētas nākotnei un attīstībai.

 

„Survival Kit” piedalās vairāk nekā 60 mākslinieku gan no Latvijas, gan ārvalstīm, tostarp ASV un Kanādas. Ir gan zvaigžņu vārdi, gan pavisam jauni mākslinieki. Ārvalstu viesi pasākumā pārsvarā piedalās ar jau gataviem darbiem, savukārt latviešu mākslinieki „Survival Kit” darbus veido tieši konkrētajam festivālam, un tas paver iespēju eksperimentiem, radošām izpausmēm. Nereti paši līdz pēdējam brīdim nezinām, kāds būs gala rezultāts un kas no šā darba izaugs. Vai tas pārspēs iecerēto, vai arī paliks tikai kā eksperiments. Tas atstāj brīvu telpu izmēģinājumiem un arī kļūdām.

„Survival Kit” būs arī plaša paralēlā programma – radošās darbnīcas, performances, intensīva „Baltās nakts” programma, simpozijs „Lēnā revolūcija. Māksla un kultūra institucionālajā un teritoriālajās perifērijās”, kas piešķirs teorētisko ietvaru visam tam, ko festivālā darām. Būs arī intervence Sarkandaugavā. Mēs dosimies uz vēl vienu maz izpētītu Rīgas teritoriju un „okupēsim” Sarkandaugavu ar dažādām radošām iecerēm, idejām, un mēģināsim parādīt šīs brīnišķīgās vietas potenciālu,” par festivālu stāsta Solvita Krese.

 

Jau ziņots, ka „Survival Kit 5” atklās 5. septembrī plkst. 19.00 ar Nīderlandes mākslinieka Gabriela Lestera performanci „Music for Riots and Fights”.

Festivālu „Survival Kit” rīko Laikmetīgās mākslas centrs (LMC), tas radās 2009. gadā kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā. Otrajā festivālā 2010. gadā „Survival Kit” veidotāji pievērsa uzmanību radošajām iniciatīvām un kvartāliem, savukārt nākamajā gadā „Survival Kit 3” dalībnieki runāja par nākotni, tās prognozēšanu un modelēšanu.

Pagājušā gada festivāls bija veltīts aktuālajam terminam „downshifting” jeb dzīves tempa samazināšanai. Tas aicināja kritiski izvērtēt ierastos patēriņa standartus un veiksmes priekšstatus, kā arī akcentēja nepieciešamību līdzsvarot laiku starp darbu un atpūtu, pievērsties personības pilnveidošanai.

Šā gada „Survival Kit” pasākumu programmu gan Lāčplēša ielā 60, gan paralēlo programmu citās Rīgas vietās meklē oficiālajā festivāla mājaslapā.

 

0 komentāri

Komentāru nav