Sākas „Dzejas dienas 2013”: programma 5.–9. septembrim

Sākas „Dzejas dienas 2013”: programma 5.–9. septembrim
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
04-09-2013 A+ A-
No klasiskiem dzejas lasījumiem līdz trakulīgām performancēm un izstādēm – tā varētu raksturot šā gada Dzejas dienas, kas sāksies 5. septembrī. Kopumā 10 dienās gaidāmi vairāk nekā 30 pasākumi Rīgā. Šā gada Dzejas dienu programmā turpināsies arī „Rīga 2014” programmas projekts „Rīgas dzejas karte”, bet kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014” darbosies grāmatu maiņas punkts. Piedāvājam iepazīties ar Dzejas dienu pirmās nedēļas pasākumiem un izvēlēties sev tīkamāko un interesantāko.

Šogad festivāls sāksies ar metafiziskās dzejas lasījumiem „Vijoļšķūnī”, Krasta ielā 31. Dzejnieka Ulda Bērziņa izlolotajiem lasījumiem šogad izvēlēta trimdas tēma. Dzeju lasīs Liāna Langa, Andra Manfelde un Ruta Štelmahere. Pasākuma sākums 5. septembrī plkst. 17.00.

Šogad Dzejas dienu laikā turpināsies darbs pie tekstgrupas „Orbīta” iesāktās „Rīgas dzejas kartes”, kas ir iekļauta arī „Rīga 2014” programmā.

Šajā projektā Latvijas un ārvalstu dzejnieki, mūziķi, fotogrāfi, multimediju u. c. mākslinieki aicināti dokumentēt pašu izvēlētas Rīgas vietas kādā poētiskā formātā. „Dzejas dienās 2013” tiks atklāti vairāki „Rīgas dzejas kartē” iekļauti punkti. Pirmais no tiem ir „Orbītas” veidotā dzejas instalācija „Viesnīca Latvija: palimpsests”, ko atklās 5. septembrī plkst. 19.00 viesnīcā „Radisson Blu Latvija”, Elizabetes ielā 55. Videoinstalācija veidota, izmantojot Montas Kromas 1974. gadā tapušu dzejoli par Rīgas savulaik visilgāk būvēto augstceltni – viesnīcu „Latvija”.

Otrs „Rīgas dzejas kartes” punkts tiks iezīmēts „Baltajā naktī” – 7. septembrī plkst. 20.00 Ķergalvja paviljonā pie Kongresu nama, Kr. Valdemāra ielā 5. Multimediālā dzejas instalācija „Čiekurkalna poēma: Tushkanchik, will bi in my heart forever” būs poētiska saspēle starp Rīgas mikrorajona ikdienas vidi, vietējo urbāno folkloru, kas izlasāma uz māju sienām, vārtrūmēs, luksoforu stabiem, māju durvīm un uzrunā ik garāmgājēju.

Noslēdzot nedēļu, vēl viens „Rīgas dzejas kartes” punkts tiks iezīmēts 8. septembrī plkst. 19.00, kad atklās Pētera Ķimeļa fotogrāfiju izstādi „Patētiskās kvartas”. To varēs aplūkot Aleksandra Čaka memoriālā dzīvokļa kāpņutelpā, Lāčplēša ielā 48/50. Tā ir pirmā ekspozīcija autora foto un dzejas audio ierakstu ciklā par latviešu dzejnieku kulta vietām – memoriālajiem dzīvokļiem.

Dzejas dienu programmā iekļauta arī skatītāju un klausītāju jau iemīļota dzejas performance „Mūsu dienu skaņu celiņš”, kas notiks „Totaldobže” mākslas centrā (VEF teritorija, Ūnijas ielā 8, otrais korpuss), kas notiks 5. septembrī plkst. 20.30. Šo dzejas un mūzikas kompozīciju radījuši četri spoži savas paaudzes dzejnieki – Anna Auziņa, Inga Gaile, Kārlis Vērdiņš un Arvis Viguls – un muzikālā grupa „Sigma”. Priekšnesums veidots kā iestudējums, kur izmantoti skatuviskās izteiksmes līdzekļi, kas ļauj skatītājam tuvplānā sastapties ar dzeju, mūziku un to radītājiem.

Piektdien, 6. septembrī, plkst. 18.00 gaidāma dzejas diska „Robežstūmējs” prezentācija. Piektais dzejas disks stāstīs par robežu pārkāpšanu, tradīcijas un novitāšu attiecībām dzejā, pretstatot dažādu paaudžu autorus un vaicājot, kas nosaka radošu cilvēku vēlmi paplašināt robežas. Diskā pašu autoru izpildījumā iekļauti 22 dzejoļi.

Vakara noslēgumā klubā „Nabaklab” plkst. 20.00 notiks „Radio NABA” raidījuma „Bron-Hīts” sezonas atklāšanas ballīte „Bronhotēka VII”.

Sestdien, 7. septembrī, gaidāmi pirmie ārvalstu dzejnieku lasījumi. Plkst. 18.00 bārā „Chomsky”, Lāčplēša ielā 68, uzstāsies vācu dzejnieks Bjorns Kūligs (Bjoern Kuhlig), bet plkst. 20.00 Rīgas Mākslas telpā, Kungu ielā 3, iespējams apmeklēt Japānas viesu – dzejnieces Mari Konno, mūziķu Akihiro Haras un Keiko Haras dzejas un mūzikas performanci „Durvis zvaigžņveida”. Japāņu mākslinieku priekšnesums gaidāms arī 9. septembrī plkst. 19.00 Kalnciema kvartāla vīnu veikalā.

Savukārt 8. septembrī plkst. 13.00 interesenti varēs piedalīties amerikāņu dzejnieka Edvarda Hirša (Edward Hirsch) dzejas meistardarbnīcā, kas notiks J. Akuratera muzejā, O. Vācieša ielā 6a. Hiršs, arī Saimona Gugenheima fonda prezidents, pirmdien, 9. septembrī, plkst. 18.00 Kaņepes Kultūras centrā, Skolas ielā 15, uzstāsies arī ar publisku lekciju „Filantropa skats”, runājot par filantropijas attīstību un atbalstu kultūrai.

Arī šogad Dzejas dienas piedāvās tradicionālo dzejas „Medusmaizi” jeb poētiskās orientēšanās sacīkstes.

Šoreiz apmeklētāji tiek gaidīti ar saviem velosipēdiem, lai „Medusmaizē spieķos” jeb veloorientēšanās sacensībās iepazītu dzejniekus un dzeju, kas ir saistīta Rīgu. Lai piedalītos sacīkstēs, līdz 5. septembrim jāsūta pieteikums uz e-pasta adresi dzejasdienas@dzejasdienas.lv ar norādi „Medusmaize spieķos”.

8. septembrī plkst. 15.30 J. Akuratera muzejā klausītājus gaidīs jaunie dzejnieki – Literārās Akadēmijas dzejas meistardarbnīcu dalībnieki ar lasījumiem „Katrs ar savu laiku”. Pasākumu vadīs dzejnieki un meistardarbnīcas vadītāji Ronalds Briedis un Māris Salējs.

Pirmdien, 9. septembrī, plkst. 18.00 Mazajā ģildē, Amatu ielā 3/5, notiks pasākums bez scenārija „Kaimiņa grāmatplaukts”. Vakara gaitā ikvienam skatītājam būs iespēja arī pašam kļūt par pasākuma programmas veidotāju, uzstājoties ar nelielu pašam aktuālu dzejas darbu lasījumu. Bet vakara noslēgumā plkst. 20.00 kafejnīcā „Taka”, Miera ielā 10, tradicionālajos lasījumos „Runā dzejnieks!” pulcēsies Toms Treibergs, Krišjānis Zeļģis, Anna Foma un Ivars Šteinbergs.

Dzejas dienu laikā no 6. līdz 8. septembrim (11.00–19.00) „Rīga 2014” kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014” darbosies grāmatu maiņas punkts.

Plašāk par „Dzejas dienas 2013” pasākumiem lasi festivāla oficiālajā mājaslapā. Jaunumiem un aktivitātēm var sekot līdzi sociālo tīklu Facebook.com un Twitter.com kontos. Festivāla programmas drukātā formātā meklējamas Rīgas kultūras iestādēs un kafejnīcās.

„Dzejas dienas 2013” top sadarbībā ar Valsts Kultūrkapitāla fondu, Rīgas domi un nodibinājumu „Rīga 2014”.

0 komentāri

Komentāru nav