„Baltās nakts” producente: Bizness nepastāv bez mākslas

„Baltās nakts” producente: Bizness nepastāv bez mākslas
F64 . Madara Gruntmane
Sestdien, 7. septembrī, Rīgā norisināsies mūsdienu kultūras forums „Baltā nakts”, šogad piedāvājot baudīt laikmetīgo mākslu un citas aktivitātes pavisam 57 Rīgas vietās. Festivāla producente Madara Gruntmane sarunā ar „Rīga 2014” pauž gandarījumu, ka vairāk nekā puse šā gada festivāla norišu ir iniciatīvas programmas pasākumi, kas ir iedzīvotāju un dažādu organizāciju pašu veidoti. Šās pašiniciatīvas dēļ „Baltās nakts” pasākumi vairs nenotiek tikai Rīgas centrā, bet arī galvaspilsētas apkaimēs un radošajos kvartālos, aizvien atklājot jaunas, pievilcīgas vietas, turklāt padarot tās iekārojamas arī biznesa ļaudīm.

Protams, visblīvāk „Baltā nakts” ar pasākumiem „apdzīvos” Rīgas centru un tuvo Pārdaugavu, kā beidzamajos gados ierasts, tie norisināsies arī radošajos kvartālos Spīķeros, Kalnciema ielā, Miera ielas republikā, VEF teritorijā, arī Rīgas Centrāltirgū un citās vietās. Pirmo reizi „Baltās nakts” programmai pievienojas jaunais daudzdzīvokļu namu rajons „Jaunā Teika”.

Ar milzīgu sparu šogad sevi pieteikusi Sarkandaugava, kur rajona iedzīvotāju biedrība īstenos visai plašu programmu.

Turklāt viens no viņu „Baltās nakts” punktiem tapis, iedvesmojoties no somu mākslinieces Heidi Henninenas, kura Rīgā rezidēja šā gada jūlijā un „Rīga 2014” projekta „Rīgas dzejas karte” ietvaros savus mākslas darbus veidoja tieši Sarkandaugavā.

Tendence meklēt jaunas vietas, apdzīvot un atdzīvināt pat visai degradētus rajonus aizvien plešas plašumā. Madara Gruntmane teic, – savulaik arī Spīķeri un Andrejsala bija pilnīgs jaunums, radošie cilvēki nāca un darbojās vietās, kas tobrīd nebija pašas pievilcīgākās pilsētas ainā. Mākslinieki cīnījās, atjaunoja gan ar finansiālajiem līdzekļiem, gan bez tiem.

Šobrīd Spīķeri ir prestižs pilsētas rajons, kurā mākslas inkubatorus nomaina bizness. Tātad šis rajons ir ieinteresējis uzņēmumus iekārtot birojus, veikalus, restorānus, tas ir viens no Rīgas tūrisma kartes punktiem.

Tieši tas pats ir noticis arī Andrejsalā. Pirms pieciem vai sešiem gadiem tur bija iekārtojušies mākslinieki, atradās darbnīcas, tika skrūvēti ērmriteņi, notika koncerti. Šobrīd Andrejsalā ir vairāki restorāni, veikali, tas arī ir viens no „karstajiem” vārdiem tūristu ceļvežos.

„Patiesībā tie ir mākslinieki, kas paveikuši šo svēto darbu, pievēršot uzmanību, ka ir tādi rajoni, pamestas teritorijas, un atdzīvinājuši ar savām aktivitātēm – arī tādām, kādas ir sastopamas „Baltajā naktī”,” saka Madara.

 

„Protams, ir duāla attieksme – šāda attīstība ir laba vai slikta? Jo ar biznesa ienākšanu māksliniekiem tiek atņemta viņu pašu iekārtotā vide. Taču, no otras puses – atkal ir jāmeklē kaut kas jauns, kā, piemēram, šogad Sarkandaugava un Vecmīlgrāvis. Šis process tikai pierāda to, ka ekonomika un bizness nepastāv bez mākslas.

Nereti kultūra ir dzinulis tam, lai vispār kaut kas sāktu darboties un attīstīties.”

Interese par „Balto nakti” turpina pieaugt, un, lai neapjuktu izvēlē, kurp doties radošajā pilsētas pārgājienā, rīkotāji iesaka izmantot interaktīvo karti ar visu pasākumu aprakstiem, kas atrodama festivāla oficiālajā mājaslapā. Bet 7. septembrī plašāku informāciju par „Baltās nakts” programmu un aktivitātēm varēs saņemt jau no plkst. 14.00 arī foruma informācijas centrā pie Laimas pulksteņa.

Jau ziņots, ka „Baltās nakts” devīze šogad ir „Atver durvis!”, un pasākumi notiks veikalos, kafejnīcās, klubos, galerijās un izstāžu zālēs, kinoteātrī, dzīvojamo un biroju ēku kompleksos, baznīcās, laikraksta „Diena” ābeļdārzā un citviet.

Tradicionāli „Baltajā naktī” klausītāji aicināti uz „Skaņu meža” koncertu, kas notiks Anglikāņu baznīcā.

Foruma apmeklētājiem tiks piedāvāta arī laikmetīgās mākslas festivāla „Survival Kit 5” programma, izstādes un interaktīvi objekti Spīķeru kvartālā, kā arī projekts „Videogrāfija”, kas notiks Rīgas Kongresu namā. Savukārt Kongresu nama autostāvvietā būs skatāmi latviešu jaunāko filmu seansi, bet Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā uzstāsies jaunās mūzikas grupas.

„Baltajā naktī” gaidāmi arī viesi no vairākām Eiropas valstīm – Vērmanes dārzā un kultūras pilī „Ziemeļblāzma” viesosies atraktīvā britu cirka trupa „Gandini Juggling”, Rīgas Mākslas telpā interaktīvā projektā „Vakuuma enerģija” robežas starp dabaszinātnēm un mākslu sola kliedēt Itālijas Nacionālā kodolfizikas institūta zinātnieki. Savukārt „Kino pagalmā” būs iespējams baudīt „Pasaules sliktāko filmu vakaru”.

„Rīga 2014” „Baltās nakts” aktivitātes norisināsies kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014”, kur apmeklētāji būs aicināti piedalīties vairākos Eiropas un pašmāju mākslinieku projektos. Būs iespēja ieskatīties kādā citā pilsētā, izmēģināt papildinātās realitātes deju, virtuāli izglābt ciemata iedzīvotājus, pabūt „Sajūtu konteinerā” un vērot grafiti radīšanas procesu.

Par visiem „Baltās nakts 2013” programmas pasākumiem lasi šeit!

 

0 komentāri

Komentāru nav