Kad pilsētas sadodas rokās! Projekts „Connecting Cities” Rīgā

Kad pilsētas sadodas rokās! Projekts „Connecting Cities” Rīgā
Ekrānšāviņš
Šā gada „Baltajā naktī”, 7. septembrī, „Rīga 2014” radoši informatīvajā telpā „Esplanāde 2014” līdzās citām aktivitātēm tiks piedāvāti arī trīs apjomīgā projekta „Connecting Cities” darbi – laikmetīgās mākslas un tehnoloģiju kopsadarbības rezultāti, kas nojauc robežas un attālumus, savienojot pilsētas un to iedzīvotājus vienotā mākslinieciskā pārdzīvojumā.

„Esplanādē 2014” būs iespēja piedalīties videospēlē „Where2Now”, kurā spēlētāji glābj utopiska ciemata iedzīvotājus, lejupielādēt īpašu aplikāciju un iesaistīties papildinātās realitātes dejā, kā arī ielūkoties projekta „Binoculars” binoklī, lai redzētu citu pilsētu ainavas un vienlaicīgi arī acis, kas vēro mūs. Jāpiebilst, ka šie paši darbi vienlaikus ir izbaudāmi arī vēl vairākās citās Eiropas pilsētās, tādējādi ar mākslas un tehnoloģiju palīdzību liekot pilsētām „sadoties rokās”.

„Connecting Cities” ir vērienīgs, trīs gadus (2013–2015) realizējams projekts, kurā sadarbojas deviņas dažādas Eiropas pilsētas. Tostarp arī Rīga – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta. Šis ir Eiropas kopienas programmas „Kultūra” projekts, kura mērķis ir no mākslinieciskā un radošā viedokļa izmantot visas tehnoloģijas, kas eksistē pilsētvidē. Būtībā stāsts ir par tehnoloģijām, mākslu un pilsētu.

Latvijas puses projekta kuratore ir „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle, kura atzīst, – šī ir iespēja arī mūsu jaunajiem māksliniekiem ne tikai radīt inovatīvu un interesantu mākslas darbu, bet arī iekļūt starptautiskajā apritē.

Projektu mērķis ir izmantot visas pilsētvidē esošās tehnoloģijas, piemēram, lielos reklāmu ekrānus, mobilās ierīces, interaktīvos skatlogus utt., un padarīt par starptautisku mākslas objektu platformām. Lai gan Rīga šajā ziņā atpaliek no Eiropas lielajām metropolēm, piemēram, pilsētvidē gandrīz nemaz nav ekrānu, uz kuriem tiktu rādītas reklāmas, tomēr mūsu interese šajā pilsētu tīklā ir iesaistīt lielos Rīgas pasākumus, kur tiek izmantotas tehnoloģijas, kā, piemēram „Staro Rīga” vai šonedēļ gaidāmā „Baltā nakts”. Turklāt šāda veida mākslinieciskie projekti pie mums ir visaktīvākie un plašai publikai redzamākie.

„Tehnoloģijas un māksla iet roku rokā. Māksliniekam rodas ideja, un tad viņam ir nepieciešamība vairāk apgūt tehnoloģijas un saprast, kā tās izmantot māksliniecisko mērķu labā un otrādi – veidojot un attīstot tehnoloģijas, tiek gūti jauni impulsi no māksliniekiem. Būtībā visa šā trīs gadus garā projekta mērķis ir veicināt radošo cilvēku, mākslinieku, tehnoloģiju ražotāju un tehnisko ideju realizētāju sadarbību,” skaidro Diāna Čivle.

Katru gadu no 2013. līdz 2015. gadam projektam „Connecting Cities” ir izvēlēta cita tēma. Šogad tā ir – Networked City.

„Būtiski ir saprast, ka šie mākslas projekti tiek realizēti vairākās pilsētās vienlaicīgi un tas ir veids, kā šīs pilsētas var savā starpā savienoties. Turklāt mākslinieks, radot šādam projektam paredzētu darbu, jau domā mazliet citā dimensijā un ņem vērā, ka tam būs jābūt tiltam starp pilsētām.”

Labs piemērs būs „Baltajā naktī” aplūkojamais darbs „Binoculars”, kurā vienlaikus saslēgsies Rīga, Liverpūle, Berlīne un Desava. Idejas autori ir Igaunijas māksliniece Varvara Guļajeva un mākslinieks no Vācijas Mars Džanets Sola (Mar Canet Sola). Lūkojoties savdabīgajā binoklī, skatītāji Rīgā varēs vērot vietas tobrīd projektā iesaistītajās pilsētās, bet pārējie apmeklētāji uz lielā ekrāna varēs ieskatīties acīs, kas tajā brīdī lūkojas binokļos.

 

Šajā projekta fāzē no Latvijas piedalās mākslinieks Kristaps Ancāns, kura darbs būs aplūkojams gaismas festivālā „Staro Rīga” novembrī. Taču drīzumā tiks izsludināts jauns konkurss uz nākamo – 2014. gadu, kas nozīmē, ka ikviens cits mākslinieks varēs iesniegt savus projektus, turklāt visās iesaistītajās pilsētās vienlaikus. Darbus atlasīs starptautiska žūrija, kurā Latviju pārstāvēs Diāna Čivle.

„Rīga 2014” vadītāja saka, – darbu izvēle ir daudzšķautņains process. Vienlaikus ir jādomā gan par radošajām interesēm, gan iespējām visas pilsētas „savienot”. Vai, piemēram, tajā brīdī, kad pie mums notiek „Baltā nakts”, arī citās iesaistītajās pilsētās ir kādi līdzīgi pasākumi, kuros mākslas un tehnoloģiju objektus realizēt.

„Pirmkārt, tā ir pilsētu sadarbības aktivizācija, mākslinieku mobilitāte un ieiešana starptautiskajā apritē. Mūsu gadījumā Rīgai arī jāsaskaras ar daudzām visai praktiskām lietām. Piemēram, Rīgā gandrīz nav lielo reklāmas ekrānu, kur varētu nodrošināt konkrētu mākslas darbu realizāciju. Tas nozīmē, ka mums šāds ekrāns jāizveido no jauna. Šajā ziņā projekts ir arī pilsētu attīstošs. Ne vienmēr ir reālas iespējas paņemt kādu no projektiem. Pārsvarā tas ir tehnoloģisku apsvērumu un izmaksu dēļ. Tas arī ir licis aizdomāties par to, cik lielā mērā vēlamies būt tehnoloģiski tikpat attīstīta pilsēta kā citas Eiropā,” pauž Diāna Čivle.

Šogad „Connecting Cities” piedāvā 12 dažādus mākslas darbus, no kuriem trīs būs izbaudāmi „Esplanādē 2014”. Vairāk par „Connecting Cities” lasi šeit!

Projekts tapis sadarbības projekta „Connecting Cities” ietvaros kā daļa no „Networked City 2013” un „Media Facades Festival”. Tas tiek finansēts ar Eiropas Komisijas programmas „Kultūra”, LR Kultūras ministrijas, „Rīga 2014” un „Lattelecom” atbalstu.

 

 

0 komentāri

Komentāru nav