Ērģeļmūzikas festivāls Liepājā pulcēs klausītājus jau divpadsmito reizi

Ērģeļmūzikas festivāls Liepājā
pulcēs klausītājus jau divpadsmito reizi
Publicitātes foto
08-09-2013 A+ A-
Septembra beigās Liepājā norisināsies jau divpadsmitais Ērģeļmūzikas festivāls, ko rīko nodibinājums „VIA CULTURA” sadarbībā ar Liepājas pilsētas Kultūras pārvaldi. Festivāls ir kā slavinājums pasaulē lielākajām mehāniskajām ērģelēm, kas rotā Liepāju un Svētās Trīsvienības katedrāli, un ir viens no spilgtākajiem ikgadējiem Latvijas mūzikas dzīves notikumiem.

Šogad festivāls tiks atklāts ar oriģinālprogrammu bērnu un jauniešu auditorijai. Ērģelniece Kristīne Adamaite kopā ar Liepājas Simfoniskā orķestra flautistu Reini Lapu, ģitāristu Kasparu Zemīti un muzikoloģi Karinu Bērziņu aicina uz koncertu „Ērgeļmeža pasakas” 21. septembrī plkst. 13.00 Sv. Trīsvienības katedrālē. Par ieejas biļeti koncertā derēs paša radīts zīmējums, dzejolis, stāsts, skaņdarbs vai pasaka par ērģelēm vai par 2 latiem pieaugušajiem, 1 latu bērniem un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam.

21. septembra vakarā plkst. 18.00 Liepājas Sv. Pāvila baznīcā notiks koncerts „Mūzika taurēm un ērģeļu stabulēm B.A.C.H.”, kurā uzstāsies ērģelnieks Roberts Hansons un pūšaminstrumentu kvintets „5-ATĀ”. Ar BACH burtu kombināciju pasaulē pazīst vienu no populārākajiem komponistiem mūzikas vēsturē, un tā atrodama teju katra ērģeļmūzikas koncerta programmā. Taču daudzi komponisti izmantojuši šo burtu salikumu kā muzikālu kriptogrammu – nošu sēriju vācu notācijas sistēmā. Ne reizi vien šī nošu sērija kā veltījums J. S. Baham ir iekļauta arī skaņdarbu nosaukumos.

Muzikāla saruna par un ap BACH tēmu – tāda ir šā koncerta jēga. Savukārt instrumentu sastāvs – taures un ērģeļu stabules – ir iespēja godināt izcilo komponistu nepierasti skanīgi, krāsaini un ar spēcīgu muzikālo jaudu. Ērģelnieka R. Hansona portatīvo ērģeļu mobilitātes dēļ šo koncertu iespējams spēlēt arī telpās bez stacionārajām ērģelēm.

Savukārt svētdienas vakarā, 22. septembrī, plkst. 18.00 Sv. Trīsvienības katedrālē koncertu „Starp divām pasaulēm” sagatavojis ērģelnieks Aigars Reinis, talkā aicinot sitaminstrumentu lielisko pārvaldītāju Elīnu Endzeli un „Lielās mūzikas balvas” laureāti – dziedātāju Ievu Ezerieti –, kuras unikālā soprāna balss labi pazīstama gan Latvijā, gan aiz tās robežām. Koncertā satiksies minimālisms ar melodismu, krāsainību un dzirkstošu vitalitāti. Vēlme apvienot ērģeļu skaņu un sitaminstrumentu ekspresiju, iedvesmojusi arī latviešu komponistus radīt skaņdarbus šādam sastāvam. Programmā dzirdēsim Marģera Zariņa, Dzintras Kurmes-Gedroicas, Riharda Dubras, Johana Sebastiana Baha, Keiko Abes, Džačinto Šelsi skaņdarbus.

26. septembrī plkst. 18.00 Sv. Trīsvienības katedrālē viesosies ērģelnieks no Krievijas Tarass Bagiņecs koncertā „Ģēnija atdzimšana”. Šī būs romantisma laika slavena un talantīga komponista Fēliksa Mendelsona Bartoldi organizētā un Leipcigas Tomasa baznīcā notikušā 1840. gada 6. augusta koncerta rekonstrukcija. Šodien viens no vispopulārākajiem komponistiem pasaulē Johans Sebastians Bahs pēc aiziešanas no šīs pasaules 1750. gadā tā laika sabiedrībai šķita vecmodīgs un neinteresants.

19. gadsimta sākumā neviens vairs neklausījās Baha mūziku. Viņš būtu palicis aizmirsts, ja vien jaunais Mendelsons neatjaunotu dižā ģēnija slavu. Tieši šāda programma ar Baha un paša Mendelsona skaņdarbiem, ko atskaņos Liepājas festivālā, bija izvēlēta, lai no jauna pasaulei rādītu Baha darbus un vāktu ziedojumus komponista piemineklim Leipcigā.

Biļetes uz koncertiem nopērkamas par 3 latiem, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2 lati. Bērniem līdz 7 gadu vecumam – par brīvu.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs, internetā un stundu pirms koncerta tā norises vietā.

Zīmē, raksti, komponē, saceri savu ērģeļu stāstu, un tā būs tava ieejas biļete koncertā lieliem un maziem „Ērgeļmeža pasakas”.

Papildu informācija par Starptautisko ērģeļmūzikas festivālu atrodama nodibinājuma VIA CULTURA mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav