Svinēs kino un teātra režisora Aleksandra Leimaņa simtgadi

Svinēs kino un teātra režisora Aleksandra Leimaņa simtgadi
Rīgas Kino muzeja krājums . Šomēnes tiks svinēta režisora Aleksandra Leimaņa (no kreisās) simtgade
10-09-2013 A+ A-
Šomēnes ar vairākiem pasākumiem tiks svinēta kino un teātra režisora Aleksandra Leimaņa simtgade, aģentūru LETA informēja Kino muzeja pārstāvji. 17. septembrī apritēs 100 gadu, kopš dzimis teātra un kino režisors un aktieris, skatuves mākslas pedagogs Aleksandrs Leimanis (1913.17.09.–1990.17.06.).

A.Leimanis dzimis latviešu zemnieku ģimenē Smoļenskā, 1939. gadā beidzis Valsts Teātra mākslas institūtu Maskavā, strādājis Krievijas teātros, no 1944. gada viņš strādājis Latvijā. Viņš bijis režisors Dailes, Jaunatnes, Jelgavas un Muzikālās komēdijas un citos teātros, no 1948. gada pedagogs Latvijas Teātra institūtā, vēlāk Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijā. No 1954. gada strādājis Rīgas kinostudijā kā filmu dublāžas režisors, vēlāk – režisors inscenētājs, pilnmetrāžas kino debitējot ar visā PSRS ļoti populāro piedzīvojumu filmu „Cielaviņas armija”.

Latvijas kultūras atmiņā Leimanis paliekoši ierakstīts ar filmu diloģiju „Vella kalpi” un „Vella kalpi Vella dzirnavās”, kas kļuvusi par savdabīgu apliecinājumu tautas vitalitātei, brīvības mīlestībai un humoram. Filmas „Vella kalpi” rekords – 922,6 tūkstoši skatītāju Latvijas kinoteātros – nav pārspēts.

Par „Vella kalpu” analogu Latvijas teātra vēsturē var uzskatīt Leimaņa iestudētās izrādes „Hodža Nasredins”, kas tapa 1945. gadā, un „Sendienās”, kas 1946. gadā veidota Dailes teātrī. Šīs priekpilnās muzikālās izrādes spēja izraut skatītāju no visai drūmās pēckara gadu padomju realitātes, par to saņemot pretī pateicīgās auditorijas mīlestību, izrādēm pakāpeniski kļūstot par leģendu.

Aleksandra Leimaņa jubilejai par godu Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) un A. Leimaņa ģimeni piedāvās vairākus jubilejai veltītus pasākumus.

Kinoteātra „Splendid Palace” foajē un Versaļas zālē būs skatāma fotogrāfiju izstāde „Sapņot kopā ar Aleksandru Leimani”, 17. septembrī plkst. 16.00 tiks rīkots piemiņas brīdis Leimaņa atdusas vietā Rīgas Meža kapos, bet tās pašas dienas vakarā plkst. 19.00 kinoteātra „Splendid Palace” Lielajā zālē notiks svinīgs simtgades jubilejas sarīkojums „Uzklausi tikai to, ko pieņem tava sirds!”, piedaloties režisora audzēkņiem, kolēģiem un ģimenes locekļiem. Sarīkojumu vadīs Latvijas Kultūras akadēmijas rektors profesors Jānis Siliņš.

Savukārt Rīgas Kino muzejs trīs dienas, no 19. septembra līdz 21. septembrim, rīkos Leimaņa filmu skati, demonstrējot filmu „Cielaviņas armija”, „Tobago maina kursu” un „Vella kalpi”. Pēc katras filmas seansa būs skatāma dokumentālā filma „Aleksandrs Leimanis”.

0 komentāri

Komentāru nav