„Latvijas Gāzes” balvas laureāti: Kinča, Siliņš, Guravska un Rācene

„Latvijas Gāzes” balvas laureāti: Kinča, Siliņš, Guravska un Rācene
Gunārs Janaitis . Liene Kinča pagājušajā sezonā spilgti debitēja titullomā Pučīni operā „Toska”
11-09-2013 A+ A-
„Spilgta un talantīga sabiedrība,” – tā „Latvijas Gāzes gada balvas operai 2013” nominantus šodien notikušajā preses konferencē raksturoja komponists Arturs Maskats – Latvijas Nacionālās operas direktora vietnieks muzikālajos jautājumos. Balvas svinīgā pasniegšanas ceremonija un laureātu koncerts Latvijas Nacionālajā operā notiks nākamtrešdien, 18. septembrī.

Balva kategorijā „Leģendārs mūžs mākslā” piešķirta leģendārajai latviešu dziedātājai Žermēnai Heinei-Vāgnerei, kura šovasar nosvinējusi ievērojamu jubileju un par kuru A. Maskats teic:

„Iespējams, ka viņa ir pagājušā gadsimta izcilākā latviešu dziedātāja!”

Ž. Heine-Vāgnere divdesmit piecus gadus ilgajā karjerā iestudējusi 39 operlomas un tiek uzskatīta par vienu no izcilākajām Vāgnera dziedātājām (viņas kontā ir arī Brunhilde un Zentas loma „Klīstošajā holandietī”).

Balvu par mūža ieguldījumu saņems izcilais baritons Vladimirs Okuņs, kura karjera operā sākās pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, izpildot lomas Mocarta „Donā Žuanā”, Verdi „Masku ballē”, Toreadoru „Karmenā”, titullomu „Jevgeņijā Oņeginā” u. c. „Viņš, ienākot operteātrī, nomainīja veselu iepriekšējo dziedātāju paaudzi, tostarp lieliskos dziedātājus Pēteri Grāveli un Maiguru Andermani. Turklāt šī balva būs lieliska iespēja pateikties dziedātājam, svinot viņa 70 gadu jubileju,” pauž Maskats.

Labākās operas solistes tituls piešķirts dziedātājai Lienei Kinčai, par kuru A. Maskats saka: „Tāda sezona kā šī Lienei līdz šim nekad nav bijusi!” Viņa ar lieliem panākumiem debitēja titullomā Pučīni operā „Toska” un „Nībelunga gredzena” tetraloģijā, izpelnoties kritiķu un skatītāju atzinību.

Par labāko operas solistu atzīts lieliskais basbaritons Egils Siliņš, kuru vēl nesen dzirdējām, uzstājoties LNO ēkas 150 gadu jubilejas koncertā, tāpat Egila Siliņa balss būs dzirdama LNSO sezonas atklāšanas koncertā 27. septembrī. „Šķiet, Egils ir pasaulē viszināmākais latviešu dziedātājs, pēdējos gados tieši kā  Vāgnera interprets. Varam būt lepni, ka viņš stāv blakus citām pasaules zvaigznēm!” par dziedātāju teic Arturs Maskats.

Par īpašiem sasniegumiem 2012./2013. gada sezonā balva tiks piešķirta skaistās balss īpašniecei – dziedātājai Marinai Rebekai, kura pārliecinoši interpretējusi gan Violetu Verdi operā „Traviata”, gan titullomu Doniceti operā „Lucia di Lammermoor”, pēc pirmizrādes Latvijas Nacionālajā operā izpelnoties piecpadsmit minūšu garas ovācijas. Jāpiebilst, ka dziedātāja „Latvijas Gāzes” balvu pirmoreiz saņēma 2009. gadā, savukārt šoreiz balva viņai piešķirta par spilgto solokoncertu Latvijas Nacionālajā operā 2012. gada 28. septembrī diriģenta Modesta Pitrēna vadībā. Starp citu, nupat Marina Rebeka ļoti veiksmīgi debitējusi slavenajā Veronas arēnā un arī sev jaunā operlomā – Šarla Guno operā „Romeo un Džuljeta”.

Sezonas spilgtākā notikuma godu izpelnījusies Vāgnera tetraloģija „Nībelunga gredzens” (visa tetraloģija tika izrādīta šovasar Rīgas Operas festivālā). Atgādināsim, ka iepriekšējo reizi viss Vāgnera grandiozais cikls Rīgā ticis iestudēts 1902. gadā. Šo faktu A. Maskats komentē:

„„Nībelunga gredzena” cikls ir izcils LNO komandas, solistu, orķestra, kora un tehnisko darbinieku kopdarbs, kas izpelnījies augstu mūsu publikas un starptautiskās kritikas novērtējumu.”

Par abām baleta māksliniecēm – Sabīni Guravsku, kura saņems balvu kā labākā baleta soliste, un Ievu Rāceni, kura atzīta par labāko debitanti –, A. Maskats saka: abas ir lieliskas mākslinieces, kuras godam nopelnījušas šo apbalvojumu. Sabīnei balva piešķirta par spožo debiju Odīlijas lomā Čaikovska baletā „Gulbju ezers” (šī bijusi dejotājas sapņu loma jau kopš bērnības), kā arī par lomām izrādēs „5 tango” un „Mesija”. Savukārt Ieva Rācene pagājušajā sezonā veiksmīgi startēja Dezdemonas lomā Allas Sigalovas baletā „Otello”, un balvu viņa saņem tieši par šo lomu.

Balvu kategorijā „Labākā orķestra māksliniece” saņems LNO orķestra altiste Silvija Krauze, kuras instrumenta solo dzirdams baletos „Žizele” un „Kopēlija”. Savukārt balva „Par ilggadēju un augstvērtīgu darbu LNO tehniski administratīvajā jomā” piešķirta biļešu realizācijas daļas vadītājai Elgai Skanei.

0 komentāri

Komentāru nav