Mākslinieki izrādīs „Rīgas dzejas kartes” darbus

Mākslinieki izrādīs „Rīgas dzejas kartes” darbus
sarkandaugavai.lv . Māksliniece Heidi Henninenas darbs Sarkandaugavā, „Rīgas dzejas kartes” ietvaros
13-09-2013 A+ A-
Ar eksperimentālu koncertu peldošajā galerijā un mākslas centrā „Noass”, pie AB dambja, svētdien, 15. septembrī, plkst. 17.00 tiks atklāta izstāde „Rīgas dzejas karte II”. Tā būs kārtējais atskaites punkts „Rīga 2014” projektā „Dzejas kartogrāfija”, apkopojot pašmāju un ārvalstu dzejnieku un mākslinieku darbus, kuriem tie iedvesmu smēlušies Rīgā.

„Rīgas dzejas karte II” ir jau otrā šāda veida izstāde. Tāpat kā pērn, izstāde vienlaikus iezīmē arī starptautiskā festivāla „Dzejas dienas” noslēgumu. Izstāde „Noasā” būs apskatāma līdz 22. septembrim.

Projekta „Dzejas kartogrāfija” mērķis ir digitālas Rīgas dzejas kartes izveide, iekļaujot tajā multimediālus darbus, ko raksturo divi aspekti – atsauce uz dzeju vai tās citāts un ģeogrāfiskā piesaiste. Visi dzejas kartes darbi ir veltīti Rīgai dažādos mērogos – pilsētai kopumā, tās mikrorajoniem, ielām, ēkām vai pat atsevišķiem, konkrētiem objektiem.

„Rīgas dzejas kartei II” šogad radītie darbi nejaušas sakritības dēļ galvenokārt ir audiāli, tāpēc tika pieņemts lēmums izstādi atklāt ar koncertu.

Tajā piedalīsies vairākas īpaši šim pasākumam izveidotas, improvizētas radošās apvienības. Linda Leimane, Semjons Haņins un Patrīcija Palijčuka atskaņos kompozīciju, kurā apvienotas trīs paaudzes – bērns, jaunietis un nobriedis cilvēks. Šis darbs būs veltīts krogu dzīves ciklam Rīgā.

Ne pirmo reizi kopā uzstāsies Jeļena Glazova un Platons Buravickis – viņi, attīstot savu sadarbību, īpaši šim pasākumam sacerējuši un izpildīs skaņdarbu, kas veltīts Imantai. Savukārt Genadijs Filipenko un Paulis Jakušonoks iepriekš jau ir strādājuši kopā, veicot mūzikas ierakstus, taču abi kopā uz skatuves kāps pirmo reizi. Abi mākslinieki pārstāv Bolderājas grupu, un arī viņu mākslas darbs vēstīs tieši par šo mikrorajonu. Visbeidzot, apvienība „Vārda vibrācija” sadarbībā ar dzejnieku Henriku Eliasu Zēgneru muzikālā darbā ar video pavadījumu stāstīs par Torņakalnu.

Savukārt izstādē būs redzami un dzirdami vairāku autoru darbi. Māksliniece Gundega Šmite „Dzejas kartei” ir radījusi Kalnciema ielai veltītu skaņas instalāciju tumšā telpā. Jēkabs Nīmanis un Aleksandrs Jegunovs ir sagatavojuši interaktīvu audio ceļojumu pa Miera ielu, piedaloties dzejniekiem Jānim Elsbergam, Sergejam Timofejevam un Andrim Žeberam.

Telpisku audio instalāciju „Pirmdiena, otrdiena, trešdiena…”, veltītu rutīnas maršrutam no mājām uz darbu, radījuši Artūrs Punte un Jēkabs Volatovskis.

Uz peldošo galeriju „Noass” būs arī atceļojusi Ingas Surguntes un Maijas Treiles dzejas instalācija „Viesnīca Latvija: palimpsests”, ko festivāla „Dzejas dienas” laikā var apskatīt viesnīcā „Radisson Blu Latvija”, un „Baltās nakts” objekts – „Orbītas” autoru kolektīva radītā „Čiekurkalna poēma”.

Vairāku video programmu sagatavojuši mākslinieces Maijas Kurševas audzēkņi Latvijas Mākslas akadēmijas animācijas un ilustrācijas kursa ietvaros. Šajos darbos izmantoti dažādi latviešu dzejnieku teksti. Izstādē tiks prezentēta arī dokumentācija par somu mākslinieces Heidi Henninenas (Heidi Hänninen) darbiem Rīgā, ko viņa radīja šovasar, uzturoties „Rīgas dzejas kartes” radošo rezidenču programmas ietvaros. Šajā laikā par mākslas darbiem kļuva vairākas Sarkandaugavas betona sētas.

Izstādes „Rīgas dzejas karte II” daļa ir arī mākslinieka Pētera Ķimeļa Aleksandra Čaka memoriālajam dzīvoklim veltītā izstāde „Patētiskās kvartas”, kas dzīvokļa kāpņu telpā Lāčplēša ielā 48/50 būs apskatāma arī līdz 22. septembrim.

Tekstgrupa „Orbīta” atgādina, ka, neizejot no mājas, iespējams baudīt dzejas radio staciju „Marx FM”, kas piedalījās laikmetīgas mākslas izstādē „Survival Kit” un tagad pieejama internetā. Pēc kontrolējošo institūciju iejaukšanās diemžēl pārtraukta radio virszemes apraide FM diapazonā.

Projekts „Dzejas kartogrāfija” noslēgsies 2014. gadā, kad tiks izveidota digitāla Rīgas karte, kurā tiešsaistē tiks prezentēti iepriekšējos gados radītie un šobrīd vēl tikai topošie darbi. Projekta laikā 2013. gadā gaidāms vēl viens pasākums – Rīgu plāno apmeklēt vēl vairāki ārvalstu mākslinieki-rezidenti.

0 komentāri

Komentāru nav