Kaimiņu svētki Maskavas forštatē. Un kas notiek tavā pagalmā?

Kaimiņu svētki Maskavas forštatē. Un kas notiek tavā pagalmā?
Kaspars Garda, Rīga 2014
It kā pavisam parasts pagalms, kas atrodas starp trijām balto ķieģeļu daudzdzīvokļu ēkām, tautā sauktām „hruščovkām”, Maskavas priekšpilsētā, Rīgā. Tomēr pagājušās otrdienas, 10. septembra, pievakarē te vērojama netipiski dzīvelīga atmosfēra – baloni, siltas tējas termosi, pusaudži, kas piedāvā cepumus, jestra mūzika un skan daudz sirsnīgu paldies. Šis ir viens no trim 2012. gada „Lielās talkas pagalmu sakopšanas kustības” jauno arhitektu, dizaineru un pašu iedzīvotāju uzlabotajiem pagalmiem, kas bijis par iedvesmu kaimiņiem un piemēru tam, cik daudz var panākt, sākot ar mazumiņu – savu durvjupriekšu, kāpņutelpu un pagalmu.

Šie ir jau ceturtie pagalma svētki Maskavas ielas 170. nama pagalmā. „Lielās talkas pagalmu sakopšanas kustības” darbu laikā projektētā un uzbūvētā estrādīte uz vecas garāžas pamatiem nu noder par vietu, kur pulcēties, lai noskatītos dažādus priekšnesumus. Dzied vietējo bērnu popgrupa, kāds jaunietis no Kubas ar savu partneri aicina kāpt visus uz skatuves, lai palīdzētu apgūt pirmos salsas soļus. Turpat blakus uz metāla konstrukcijas, kas tiek pieteikta kā „paklāju dauzāmais stienis”, savas prasmes rāda ielu vingrotāji. Pa vidu visiem rosās gaišmataina sieviete, kura gan piesaka katru nākamo priekšnesumu uz skatuves, gan paspēj aprunāties ar katru no sanākušajiem viesiem un saviem kaimiņiem. Tā ir Baiba Giptere – enerģiskā Maskavas ielas 170 nama iedzīvotāja, no kuras nākusi pirmā iniciatīva – darīt visu, lai kādreiz nepievilcīgais pagalms kļūtu pa patīkamu vidi gan pašiem, gan ciemiņiem. Viņas entuziasms ir bijis „lipīgs” – jau „aplipināti” kaimiņi, nu jau rosīties sākuši arī citu tuvāko pagalmu iemītnieki.

 

„Lielās talkas pagalmu kustība” ir tikai viens no projektiem, kurā iesaistījušies pagalma iedzīvotāji. No savstarpēji mazpazīstamiem kaimiņiem izveidojusies draudzīga un darbīga kopiena, kas palīdz viens otram ikdienā un lepojas ar vietu, ko paši savām rokām spējuši pārveidot.

Pirmās idejas un saprašana par to, ka savā pagalmā kaut kas jādara, radušās ap 2009. gadu, kad Baiba Giptere nolēmusi piedalīties projektā CADDIES – „Pievilcīgas un dinamiskas sabiedrības izveide kopīgi ar iedzīvotājiem”, ko izsludinājis Rīgas domes Vides un mājokļu departaments.

„CADDIES ir pārrobežu projekts, kas ir saistīts ar apkaimju iedzīvotāju, kaimiņu kopā darbošanos un iesaistīšanu visādos pasākumos. Tas bija izšķirīgais brīdis, kurā sapratu, kas man patīk, interesē un sagādā prieku. Nākamā bija „Lielās talkas pagalmu sakopšanas kustība”, kas arī ļoti saliedēja cilvēkus. Visi arī piedalījās, strādāja un labiekārtoja, tika uzbūvēta skatuve, uz kuras šodien darbojamies, un daudz kas cits,” sarunā ar „Rīga 2014” stāsta Baiba Giptere.

 

„Es sāku viena pati, bet pārējie lēnām pievienojās. Pamazām arī izkristalizējās, kurš ir vienkārši runātājs un kurš darītājs. Ir arī tādi, kuri tikai noskatās no malas.” Baiba gan par to nebēdā – tādi malas vērotāji jau esot vienmēr un visur, viņas kaimiņu gadījumā tas tomēr ir mazākums.

„Lielās talkas pagalmu sakopšanas kustības” aktivitātes iedvesmojušas arī kaimiņu pagalmu – Balvu ielā 9. Baiba palīdzējusi izstrādāt projektu un iesniegt, par to viņai šajā reizē ziedi un mīļš paldies no kaimiņu mājas iemītnieces Ludmilas. Balvu ielā 9 labiekārtošanas darbi notika šopavasar „Lielās talkas” laikā. Par to iepriekš rakstījām – „„Lielās talkas pagalmu kustība” – izaicinājums un gandarījums”.

„Noteikti iesaku visiem rakstīt projektus un iesniegt „Lielās talkas pagalmu sakopšanas kustībai” – rīkojieties un dariet!

Pie manis pēc padoma projektu sagatavošanā un iesniegšanā jau ir vērsušies triju kaimiņu pagalmu iedzīvotāji. Tādējādi ceru, ka mūsu „Maskačka”, ko nereti mēdz uzskatīt par kriminālu rajonu, tiks uzlabota, sakārtota un kļūs par patīkamu vietu,” aicina Baiba Giptere.

 

„Lai godam sagaidītu 2014. – kultūras galvaspilsētas gadu, mums pietrūkst tikai paša mazumiņa – laukumiņš bērniem un sporta aktivitāšu konstrukcija jauniešiem. Apkārtējais skaistums tas ir brīnišķīgi, bet bērnu un jauniešu enerģija, it īpaši „Maskačkā”, jāievirza pozitīvā gultnē, tad nelauzīs, nemēslos un neaugs par noziedzniekiem,” tā sava pagalma dienasgrāmatā rakstīja Baiba Giptere portālam „talkas.lv”. Viņa arī saka – neņemot vērā apkaimes slikto slavu, tas, viņasprāt, esot pats jaukākais Rīgas rajons, un viņu pagalms atrodas Maskavas forštates pašā sirdī.

Pagalma svētku viesu vidū ir arī Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Stratēģiskās plānošanas nodaļas vadītājs Guntars Ruskuls, kura pārziņā ir arī projekts „apkaimes.lv”. Viņš neslēpj gandarījumu, ka nu arī šajā Rīgas rajonā nav vairs vienaldzīgo un iedzīvotāju iniciatīva ir panākusi neticami daudz gan vides uzlabošanas, gan integrācijas jomā.

„Prieks, ka beidzot arī Maskavas forštatē kaut kas notiek, ne tikai Māra Upmane-Holšteine dzied par „Daļu Rīgas”.”

Baiba Giptere, kura ir izveidojusi sava pagalma kopienu, līdz šim jau startējusi vairākos projektos – gan „Lielās talkas pagalmu sakopšanas kustībā”, gan ieguvusi līdzekļus no Rīgas domes Izglītības un sporta departamenta Sociālās integrācijas fonda un rīko dažādus kopienas pasākumus. Šeit ir bijis gan nacionālo virtuvju pasākums ar ēdienu gatavošanu un degustēšanu, gan citas kopā pulcēšanās un uzstāšanās. Būtiski akcentēt, ka pasākumus apmeklē dažādu tautību pārstāvji, turklāt ne tikai latvieši un krievi. Manuprāt, tas ir tas, kas vajadzīgs visur Rīgā.”

 

„Līdz šim bija mīts, ka šajā dzelzceļa sliežu pusē nekas nenotiek. Ir labi zināma Bolderājas grupa, Vecrīgas biedrība, Mežaparka aktīvisti, tagad arī Sarkandaugavas biedrība un Miera ielas republika. Taču šajā pilsētas pusē šādas aktivitātes ir īpaši svarīgas.

Iedzīvotāji sāk saprast, ka viņi nav vientuļi dzīvokļos, viņi sanāk kopā, komunicē. Šādi viņi kļūst patrioti ne tikai savam pagalmam un apkaimei, bet arī saprot visas lielās Rīgas vajadzības un apzinās sevi kā daļu Rīgas,” skaidro Guntars Ruskuls.

Atgādinām, ka nodibinājums „Rīga 2014” kopā ar „Lielās talkas pagalmu sakopšanas kustību” arī šogad aicina pilsētas iedzīvotājus piedalīties „Lielās talkas” pagalmu konkursā. Tā mērķis ir sakārtot un padarīt Rīgas pagalmus par vienu no skaistākajām un harmoniskākajām atpūtas vietām visām paaudzēm gan 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, gan arī tālākā nākotnē.

Pieteikumi konkursam jāiesniedz līdz 10. oktobrim, rakstot uz e-pastu pagalmi@talkas.lv vai pa pastu biedrībai „Pēdas.LV” (Mazā pils iela 1, Rīga, LV-1050. Kontakttālrunis: 29123464, „Lielās talkas pagalmu sakopšanas kustības” vadītāja Anete Lesīte). Papildu informācija par „Lielās talkas” pagalmu konkursu un pieteikuma anketa atrodama tīmekļa vietnē www.talkas.lv.

0 komentāri

Komentāru nav