Latvijas Radio koris dodas uz „Tenso dienām 2013” Marseļā

Latvijas Radio koris dodas uz „Tenso dienām 2013” Marseļā
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . Diriģents Kaspars Putniņš
Otrdien, 17. septembrī, Latvijas Radio koris devies uz Eiropas kultūras galvaspilsētu 2013 – Marseļu (Francija), lai piedalītos Eiropas Profesionālo koru asociācijas tīkla (Tenso Network Europe) organizētajās „Tenso dienās 2013”, kultūras portālu „Rīga 2014” informē kora pārstāvji.

„Tenso dienas” Marseļā ir saistītas ar festivālu „Vingt Lieux sur la Mer” un ir daļa no Marseļas–Provansas Eiropas kultūras galvaspilsētas 2013 programmas. Pasākumi notiek divos jaunatklātos iespaidīgos multifunkcionālos kultūras centros – „MuCEM” un „Villa Mediterranée”. Festivālu rīko viens no TENSO asociācijas dalībniekiem – koris „Musicatreize” (Francija) –, piedalās „Nederlands Kamerkoor” (Nīderlande), „Coro Casa da Musica” (Portugāle) un Latvijas Radio koris.

Starptautiskais koru festivāls „Tenso dienas” ik gadu tiek rīkots dažādās Eiropas pilsētās un visspilgtāk atspoguļo jaunos kormūzikas žanra augstākās meistarības sasniegumus. „Tenso dienu” laikā norisinās seminārs par dažādām Eiropas kora mūzikas komponēšanas attīstības tendencēm un tradīcijām saistībā ar socioloģiskiem un vēsturiskiem aspektiem, kā arī notiek atsevišķu koru koncerti un prezentācijas. Marseļā „Tenso dienu” uzmanības lokā ir atšķirīgais un vienojošais Rietumeiropas un Vidusjūras vokālajā mākslā.

Šogad pirmo reizi „Tenso dienās” notiks komponistu meistarklases, ko ierosinājis Latvijas Radio koris un diriģents Kaspars Putniņš.

Šobrīd profesionālās kormūzikas kultūrā ir sākusies jauna muzikālā ēra, kuras estētika strauji attīstās – vokālā izteiksmība tiek panākta ar jaunu dziedāšanas manieru un paņēmienu izmantojumu, kas bieži vien sakņojas arhaiskos kultūrslāņos. Meistarklašu laikā notiks darbs pie jaunas programmas radīšanas, par pamatu ņemot senos tekstus no Zālamana Augstās dziesmas. Astoņi Eiropas un Tuvo Austrumu komponisti – Lase Tūresens (Lasse Thoresen, Norvēģija), Toivo Tulevs (Toivo Tulev, Igaunija), Zads Multaka (Zad Moultaka, Libāna), Bušra El-Turka (Bushra El-Turk, Libāna/Lielbritānija), Vladimirs Ivanovs (Vladimir Ivanoff, Vācija), Frangiza Alizadē (Franghiz Ali-Zadeh, Azerbaidžāna/Vācija), tostarp arī divi latviešu komponisti Santa Ratniece un Mārtiņš Viļums, – kopā ar ansambļa „Sarband” mūziķiem un Latvijas Radio kora dziedātājiem apgūs Tuvo Austrumu mūzikas skaņu pasauli un atklās Rietumu kora mūzikā vēl nezināmas teritorijas, kas pavērs jaunas izpildījuma iespējas un radīs pilnīgi integrētu, unikālu skaņu pasauli Tuvo Austrumu mūzikas kontekstā.

Latvijas Radio koris Marseļā piedalīsies ne tikai meistarklasēs, bet arī sniegs koncertu tā mākslinieciskā vadītāja Sigvarda Kļavas vadībā, izpildot K. Pētersona, M. Viļuma, Dž. Hārvija un A. Hilborga skaņdarbus.

TENSO komponistu meistarklases turpināsies Latvijas Radio kora laboratorijā un vainagosies ar konceptuāli jaunas programmas radīšanu, ko prezentēs 2014. gada oktobrī, kad Rīgā notiks „Tenso dienas 2014”. Tās iekļautas programmas „Rīga 2014” tematiskajā līnijā „Dzintara ādere”. „Tenso dienas” rīkos Latvijas Radio koris sadarbībā ar nodibinājumu „Rīga 2014” un TENSO.

TENSO ir Eiropas Profesionālo koru asociācijas tīkls (Tenso Network Europe), kas apvieno labākos Eiropas profesionālos korus un kopš 2005. gada darbojas kā spēcīga kormūzikas attīstības platforma. Tā dalībnieki patlaban ir 14 profesionālie kori no 10 Eiropas valstīm.

0 komentāri

Komentāru nav