„Zinātnes kafejnīca” atklāj sezonu – „Sievietes un zinātne”

„Zinātnes kafejnīca” atklāj sezonu – „Sievietes un zinātne”
LETA . Latvijas Universitāte
Piektdien, 27. septembrī, plkst. 18.00 tiks atklāta jaunā Latvijas Universitātes (LU) „Zinātnes kafejnīcas” sezona ar pasākumu „Sievietes un zinātne”, kurā piedalīsies šā brīža labākās Latvijas zinātnieces.

Vēsturiski pastāvējušie un gadsimtu gaitā apkarotie aizspriedumainie priekšstati par sieviešu prasmēm un tiesībām, kā arī spējām apgūt zināšanas izvēlēts kā pamats sarunai, kurā uzaicinātās Latvijas zinātnieces dalīsies pieredzē par zinātniskās karjeras veidošanu – par to, kā veidojas zinātnieces darba diena un cik viegli to apvienot ar ģimeni vai hobijiem.

LU Medicīnas fakultātes profesore Ruta Muceniece stāstīs par jaunu zāļu meklējumiem dabā, par pētījumiem, izmantojot dabas vielas. LU Cietvielu fizikas institūta Ūdeņraža enerģētikas materiālu laboratorijas vadošā pētniece Līga Grīnberga runās par savu un citu sieviešu kaislību uz tehniskajām lietām un fiziku. LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore Una Riekstiņa sniegs ieskatu par cilmes šūnu izmantošanu bojāto nervu audu atjaunošanā, savukārt LU Bioloģijas fakultātes pētniece un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Šūnu transplantācijas centra biotehnoloģe Inese Čakstiņa stāstīs par tēmu „Ceļojums no mikro uz makro”.

Noslēgumā par tēmu „Sieviete un kodolsintēze” runās LU Ķīmiskās fizikas institūta vadošā pētniece Elīna Pajuste.

Pasākums tapis sadarbībā ar UNESCO programmu „Sievietes zinātnē” un „L’OREAL Latvija” (organizatori saka īpašu paldies Esterei Braķei), kuru stipendiju saņēmušas visas pasākuma dalībnieces.

Pasākumu arī šajā sezonā vadīs molekulārbiologs Juris Šteinbergs.

Pirms „Zinātnes kafejnīcas” pasākuma – 24. septembrī plkst. 18.00 – ieskatu izvēlētajā tēmā sniegs LU Radio NABA (93,1 FM) raidījums „Zinātnes vārdā”. Pie Jāņa Daugavieša un Sandra Mūriņa studijā viesosies Līga Grīnberga un Elīna Pajuste.

Savukārt portālā „Rīga 2014” 26. septembrī būs lasāma intervija ar vienu no „Zinātnes kafejnīcas” dalībniecēm Inesi Čakstiņu.

Pēc „Zinātnes kafejnīcas” – 27. septembra vakarā plkst. 21.00 – LU Radio NABA klubā „Nabaklab” paredzēts zinātniski sievišķīgs koncerts ar radio DJ meitenēm, Krievijas grupu „Rollercoaster” un „Kirov” piedalīšanos.

„Zinātnes kafejnīca”, koncerts un raidījums „Zinātnes vārdā” iekļauts LU un projekta „RīgaPunkts” atbalstītajā pasākumu ciklā, kura mērķis ir popularizēt zinātni caur daudzveidīgām kultūras aktivitātēm, tostarp lektorijiem, koncertiem, izstādēm un radio raidījumiem. 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, „Zinātnes kafejnīca” iekļauta „Rīga 2014” tematiskajā līnijā „Izdzīvošanas komplekts”.

„Zinātnes kafejnīcas” mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem, uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu, šoreiz par to, cik pievilcīga vai skarba ir profesija – zinātnieks.

Visas „Kafejnīcas” sākas uzreiz pēc plkst. 18.00. Pirmajiem 50 dalībniekiem sulas glāze bez maksas. Tiešraidē „Zinātnes kafejnīcai” var sekot līdzi LU mājaslapā.

Jau ziņots, ka 27. septembrī visā Eiropā notiek arī „Zinātnieku nakts” pasākumi. Latvijā tos koordinē Latvijas Universitāte kopā ar sadarbības partneriem. Ar pasākumu programmu iespējams iepazīties LU portālā www.lu.lv/zinatniekunakts. Savukārt visas nedēļas garumā notiks dažādi LU 94. jubilejai veltīti pasākumi. Ar pasākumu programmu varat iepazīties mājaslapā www.lu.lv/94.

 

 

0 komentāri

Komentāru nav