Komēta nāk! Laipni lūgti „Zinātnes kafejnīcā”!

Komēta nāk! Laipni lūgti „Zinātnes kafejnīcā”!
LETA
09-04-2013 A+ A-
Ceturtdien, 11. aprīlī, plkst. 18.00 Latvijas Universitātes (LU) kafejnīcā notiks kārtējais „Zinātnes kafejnīcas” pasākums. Diskusiju ar zinātniekiem kafejnīcas atmosfērā seja un moderators jau vairākus gadus ir molekulārbiologs un TV raidījumu vadītājs Juris Šteinbergs. Viņš akcentē, – „Zinātnes kafejnīcā” aicināts ikviens, neatkarīgi no vecuma, dzimuma, izglītības un profesijas.

Nākamā „Zinātnes kafejnīca” notiks 11. aprīlī LU galvenās ēkas kafejnīcā. Tā būs veltīta kosmosa objektiem un tēmai „Komētas”. Tēma izvēlēta, jo šā gada novembra beigās Zemei pietuvosies nesen atklātā komēta C/2012 S1, kas var sasniegt pilnmēness spožumu. Ja prognoze piepildīsies, tad būs viena no iespaidīgākajām komētām cilvēces vēsturē.

Kāpēc sabiedrībai būtu jāinteresējas par komētām, molekulām un citām sarežģītām tēmām? Jura Šteinberga atbilde ir pavisam vienkāršazinātne paplašina redzesloku, un šī ir lieliska iespēja to darīt.

„Zinātnes kafejnīca” seko līdzi visiem jaunākajiem atklājumiem un aktualitātēm, kas izraisījušas plašu sabiedrības interesi. Līdz šim notikušajās runāts gan par laikapstākļu prognozēšanu, gan meteorītiem, gan Higsa bozonu, vikingiem, sintētisko bioloģiju, nākotnes enerģiju un daudzām citām tēmām. Interesantas ir arī tehniskās lietasar kādām metodēm tiek veikti jaunākie pētījumi un atklājumi.

„Publika šeit ir raiba, tomēr pārsvarā jauni cilvēki,” sarunā ar kultūras portālu „Rīga 2014” novērojumos dalās Juris Šteinbergs. Jaunieši, kuri apmeklē „Zinātnes kafejnīcu”, lielākoties ir studenti, kuru studiju programma ir saistīta ar konkrētajā „kafejnīcā” apskatāmo tēmu.

Spraigāk ejot „Zinātnes kafejnīcās”, kas notiek Eiropas Savienības mājā. Dažkārt sanāk visai radikāli noskaņoti ļaudis, kas nav gatavi uzklausīt nekādus argumentus un diskutēt. „Tad tur reizēm ejot karsti, piemēram, ģenētiski modificētajai pārtikai veltītajā „kafejnīcā” gājušas spalvas pa gaisu,” kolēģu pieredzēto atstāsta Šteinbergs.

Vai pašam molekulārbiologam bijuši kādi interesanti atklājumi, vadot „Zinātnes kafejnīcas”? „O, , katru reizi,” atzīst Šteinbergs. „Es gan nevaru nosaukt nevienu konkrētu atklājumu, kas man nebūtu ļāvis gulēt, bet tiešām, katra „kafejnīca” man pašam ir ļoti interesanta.”

„Zinātnes kafejnīcā” 11. aprīlī viesosies Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) valdes priekšsēdētājs Mag.phys. Māris Krastiņš, kurš stāstīs par to, kas ir komētas, par 2013. gada spožākajām komētām un informēs par amatieru veiktajiem komētu novērojumiem. LU Astronomijas institūta direktors Dr. phys. Ilgmārs Eglītis stāstīs par komētu novērojumiem Baldones Astrofizikas observatorijā mūsdienās un jaunajiem atklājumiem, bet Daugavpils Universitātes Dabas zinātņu un matemātikas fakultātes profesors Dr. phys. Antonijs Salītis sniegs vēsturisku skatījumu komētu pētījumiem Latvijā. Savukārt a/s „Grindeks” aktīvo farmaceitisko vielu izstrādes laboratorijas vadītājs Ph. D. Jānis Jaunbergs pievērsīsies komētu ķīmiskajam sastāvam un jaunākajiem pētījumiem pasaulē.

Pēc „Zinātnes kafejnīcas” 12. aprīlī  diskusijas un domu apmaiņu varēs turpināt  LU radio „Naba” mūzikas klubā „Nabaklab”, kur šajā vakarā uzstāsies grupa „Rūsa” ar jaunā albuma prezentācijas koncertu un ārzemju smagās mūzikas grupas „SNP”, „Regress”, arī vairāki dīdžeji. Pasākuma sākums plkst. 21.00, ieejas maksa – 2 lati.

„Zinātnes kafejnīca”, koncerts un raidījums „Zinātnes vārdā” iekļauts LU un projekta „RīgaPunkts” atbalstītajā pasākumu ciklā, mērķis ir popularizēt zinātni caur daudzveidīgām kultūras aktivitātēm, tostarp lektorijiem, koncertiem, izstādēm un radio raidījumiem. Šā projekta aktivitātes iekļaujas pasākuma „Rīga 2014” oficiālajā programmā un turpināsies līdz pat 2014. gadam, kad Rīga visā pasaulē prezentēs sevi Eiropas kultūras galvaspilsēta.

„Zinātnes kafejnīcas” mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem, uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu. Visas kafejnīcas sākas uzreiz pēc plkst. 18.00. Pirmajiem 50 dalībniekiem sulas glāze bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav