Sākas skatuves mākslas festivāls „Patriarha rudens 2013”

Sākas skatuves mākslas festivāls „Patriarha rudens 2013”
Kaspars Garda, Rīga 2014
24-09-2013 A+ A-
Āgenskalna tirgū 30. septembrī ar svinīgu atklāšanu sāksies IV Latvijas Kultūras akadēmijas studentu skatuves mākslas festivāls „Patriarha rudens”, informē festivāla rīkotāji.

Festivāla atklāšanas tradīcija turpinās – 30. septembrī plkst. 13.00 Āgenskalna tirgus paviljonā vienkopus pulcēsies festivāla dalībnieki, Latvijas Kultūras akadēmijas rektors, absolventi, studenti, mācībspēki, kultūras un mākslas nozares pārstāvji, lai klātienē vērotu fragmentus no Dramatiskā teātra aktiermākslas III. kursa izrādes „Pēterburgas stāsti” (pēc Nikolaja Gogoļa prozas, režisors prof. Pēteris Krilovs). Būs arī tradicionālais festivāla atklāšanas gājiens uz LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzeju, noslēgumā svinīgi paceļot „Patriarha rudens” karogu un cienājot viesus ar tradicionālo rudens zupu.

Festivāla rīkotāji šogad īpašu vērību pievērsuši latviešu režisoram, dramaturgam, tulkotājam, sabiedriskajam darbiniekam Pēterim Pētersonam (1923–1998), kuram 2013. gadā ir 90 gadu jubileja. Festivāla laikā Teātra muzejā 30. septembrī notiek konference „Pētīt Pēteri Pētersonu”, kuras mērķis ir rosināt topošos teorētiķus un māksliniekus apzināt Pētera Pētersona nozīmi Latvijas modernā teātra, dramaturģijas un teorētiskās domas kontekstā.

Modernās dramaturģijas fenomena izpratnei veltīta arī britu rakstnieka un brīvmākslinieka Maikla Pinčbeka (Michael Pinchbeck) meistardarbnīca „Cilvēks, kurš aizlidoja kosmosā no sava dzīvokļa”. Meistardarbnīcā, kas notiks Latvijas Mākslas akadēmijā, visas nedēļas garumā strādās Latvijas Kultūras akadēmijas un Liepājas Universitātes dramaturģijas, teātra un literatūras nozaru studenti.

Šogad festivāla izrāžu skatē ar divpadsmit darbiem piedalās deviņi Latvijas Kultūras akadēmijā studējošie, kā arī akadēmiju nupat absolvējušie teātra režisori un divi laikmetīgās dejas horeogrāfi. Skates radošos darbus izvērtēs ekspertu komisija priekšsēdētājas Kārinas Pētersones vadībā, lai noslēgumā kādam no māksliniekiem pasniegtu balvu par spilgtāko sniegumu festivālā.

Skates dalībnieki

Inga Gaile ar izrādi „Mūsu Silvija debesīs” un Morisa Māterlinka lugu „Aglavena” un „Selizeta”.

Georgijs Surkovs ar Ivana Viripajeva lugu „Valentīna diena”.

Paula Prozoroviča ar izrādi „Porcelāna dūmi”.

Jānis Mūrnieks ar Fausto Paravidīno lugu „Divi brāļi”.

Dāvis Auškāps ar Jevgeņija Griškoveca lugu „Satisfakcija”.

Elīna Martinsone ar izrādi pēc Virdžīnijas Vulfas romāna „Deloveja kundze” motīviem „Viņa sieva”.

Edgars Niklasons ar Valda Kalnupa metamorfozēm vienā cēlienā „Valdis”.

Reinis Suhanovs ar Leonarda Gerša lugu „Taureņi ir brīvi”.

Andris Kalnozols ar izrādi „Labākais cilvēks Takhurannā”.

Sintija Siliņa ar horeogrāfiju „Il cimento della struttura e dell’accento”.

Krišjānis Sants ar horeogrāfiju „Ornaments. Krustu krusti”.

„Patriarha rudens” ietvaros LKA Dramatiskā teātra aktiermākslas 3. kursa studenti izrādīs arī režisora Pētera Krilova vadībā tapušo izrādi „Pēterburgas stāsti” pēc Nikolaja Gogoļa maģiskās prozas motīviem, savukārt LKA Laikmetīgās dejas horeogrāfu 3. kurss ar Sintijas Siliņas un Krišjāņa Santa horeogrāfijām viesosies arī Rēzeknes koncertzāles „Latgales vēstniecība GORS” laikmetīgās dejas festivālā „Jauna deja jaunā vietā”.

Festivālā būs arī skatītāju ļoti iecienītie kinovakari. Kaņepes Kultūras centra kinoteātrī „Kino Bize“, Daugavpils Universitātē un Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā (RISEBA) būs iespēja redzēt bakalaura programmas „Mākslas” Audiovizuālās mākslas apakšprogrammas studentu radošos darbus – 1. seansā „vizītkartes” un „kinonoveles”, 2. seansā – „Horeogrāfu portretus”, kas ir veidoti, LKA laikmetīgās dejas horeogrāfiem profesores Olgas Žitluhinas vadībā sadarbojoties ar RISEBA bakalaura programmas „Audiovizuālā mediju māksla” studentiem.

Ievadot jau nākamā gada festivālu, kas iekļauts projekta „Rīga Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” „Force Majeure” programmas tematiskajā līnijā „Ceļu karte”, paredzot Āgenskalna teritorijas aktualizēšanu, ir izveidota sadarbība ar Āgenskalna Valsts ģimnāziju un Rīgas Valsts vācu ģimnāziju, kurās skolēniem jauniešu rītu ietvaros tiks piedāvātas Imanta Ziedoņa kompozīcijas „Vēl nav nekā...” asoc. profesores Ainas Matīsas un lektores Zanes Daudziņas vadībā un Ojāra Vācieša kompozīcijas „Mans laiks, mana sirdsapziņa...” profesora Jāņa Siliņa un docentes Rutas Vītiņas vadībā.

Festivāls turpinās izdot arī savu „Patriarha rudens” avīzi, ko veido LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas 4. kursa studenti. Ar avīzes saturu un aktuālo informāciju interesentiem ir iespēja iepazīties festivāla sociālajos tīklos facebook.com un twitter.com, kā arī avīze būs pieejama festivāla „Zirgu pastā”, Dzirnavu ielā 46 no 25. septembra.

Informāciju par biļešu iegādi uz izrādēm „Dirty Deal Teatro”, Ģertrūdes ielas teātrī, „Totaldobže” mākslas centrā, Latvijas Nacionālajā teātrī, kā arī uz Daugavpils teātra un Valmieras Drāmas teātra viesizrādēm skatīt attiecīgi festivāla sadarbības partneru mājaslapās, savukārt biļetes uz LKA Teātra mājā „Zirgu pasts”, Igauņu biedrības namā, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un LKA E. Smiļģa Teātra mājā notiekošajām izrādēm būs pieejamas „Biļešu paradīzē”.

Festivālu rīko Latvijas Kultūras akadēmija, tā sadarbības partneri – LKA E. Smiļģa Teātra muzejs, LKA Latvijas Kultūras koledža, Britu padome Latvijā, Latvijas Mākslas akadēmija, Daugavpils Universitāte, Āgenskalna Valsts ģimnāzija, Rīgas Valsts vācu ģimnāzija, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola, Latvijas Nacionālais teātris, Daugavpils teātris, Valmieras Drāmas teātris, Ģertrūdes ielas teātris, „Dirty Deal Teatro”, Kaņepes Kultūras centra kinoteātris „Kino Bize”, „Totaldobže” mākslas centrs, Latvijas Igauņu biedrība, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, Rēzeknes koncertzāle „Latgales vēstniecība GORS”, Āgenskalna tirgus, SIA „Practical studio”, festivālu atbalsta – Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, SIA „Tiger Shop”, SIA „Gutenbergs druka”, tējnīca „Matērija”, informatīvi atbalsta – Latvijas Radio „Kultūras Rondo”.

0 komentāri

Komentāru nav