Pirmā „Deja iziet pilsētā” meistardarbnīca jau šonedēļ!

Pirmā „Deja iziet pilsētā” meistardarbnīca jau šonedēļ!
Publicitātes foto
Latvijas Jaunā teātra institūts no 1. līdz 5. oktobrim rīko dejas un horeogrāfijas darbnīcu ar flāmu horeogrāfu Kūnu Augustinenu (Koen Augustijnen) no pasaulē atzītās dejas kompānijas „Les Ballets C de la B”. Darbnīca ievada Eiropas kultūras galvaspilsētas gada notikumu „Deja iziet pilsētā” un pētīs veidus, kā deju saistīt ar pilsētvidi.

Darbnīca notiks kultūras pilī „Ziemeļblāzma”, piedaloties 10 jaunākās paaudzes latviešu dejotājiem. Šī būs ne tikai svarīga profesionālā pieredze mūsu dejotājiem, iepazīstoties ar ietekmīgās kompānijas „Les Ballets C de la B” stilu un rokrakstu, bet arī sākums sadarbībai, kas Rīgā turpināsies Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā, kad Kūns Augustinens jau strādās pie jaunas izrādes izveides kopā ar latviešu dejotājiem.

Kompānija „Les Ballets C de la B” ir plaši pazīstama pasaulē jau vairākus gadu desmitus, tomēr arvien pārsteidz ar jauniem autorprojektiem.

Kolektīvu 1984. gadā dibināja Alans Platēls, un gadu gaitā tas pārtapis par māksliniecisku platformu, kurā svarīga ir dažādu autoru dalība. Kūns Augustinens ir viens no četriem aktīvi strādājošiem „Les Balles C de la B” horeogrāfiem, un viņa darbi lielā mērā atklāj kompānijas autorstilu. Augustinena darbi tiek raksturoti kā emocionāli, daudzslāņaini iestudējumi, kuros tradīcija satiekas ar popkultūru un eksplodē aizrautīgā dejā. Kūnam ir raksturīga arī antropoloģiska interese, un savu izrāžu centrā viņš liek dalībnieku individuālo pieredzi un stāstus.

Sācis kā dejotājs Platēla izrādēs, Kūns vēlāk pievērsās horeogrāfijai un ieguva ievērību ar dokumentālu drāmu „Ernesto” (2000) – solo čīliešu hiphopa dejotājam no Briseles priekšpilsētas. Starptautisku atzinību viņam nodrošināja izrādes „bache” (2004), „Import/Export” (2006) un „Ashe” (2009) – tajās atklājis savu kaisli uz baroka mūziku un, apvienojot stīgu kvartetu, operas solistus, dejotājus un akrobātus vienotā virtuozā ansamblī, radīja uz skatuves emocionāli uzlādētus stāstus mūsdienu cilvēka eksistences paradoksiem.

Izrādē „au-dela” (2011) Augustinens pievērsās džeza mūzikai, uz skatuves radīja sirreālu ainavu, bet dejotāju ansamblī pieaicināja četrdesmitgadniekus, izmantojot viņu daudz pieredzējušos ķermeņus kā pagātnes informācijas nesējus, lai pētītu „dzīvi pēc dzīves”.

Augustinena jaunākais darbs „Badke” (2013) tapis, vairākus gadus sadarbojoties ar palestīniešu dejotājiem – balstīts palestīniešu tradicionālajā svinību dejā, kas sajaucas ar popkultūras elementiem. Šis darbs pēta palestīniešu pretrunīgo vēlmi „kaut kur piederēt” un vienlaicīgi izrauties no šīs pasaules kārtības. 

Vairāk par „Les Ballets C de la B” un Kūna Augustinena izrādēm lasi kompānijas mājaslapā.

Darbnīca ar Kūnu Augustinenu ir daļa no Latvijas Jaunā teātra institūta projekta „Deja iziet pilsētā”, kas pilnībā tiks realizēts 2014. gadā, kad Rīgā uzturēsies vairāki starptautiski pazīstami horeogrāfi, lai kopā ar latviešu dejotājiem pētītu dejas potenciālu ārpus centra un veidotu izrādes un notikumus pilsētvidē. Paralēli projekts norisināsies vēl divās Eiropas pilsētās – Terni (Itālijā) un Krakovā (Polijā), bet noslēgsies ar visu dalībnieku kopīgu radošo laboratoriju Rīgā 2014. gada oktobrī.

 

0 komentāri

Komentāru nav