„Ensemble Modern” Rīgā atskaņos Latvijas jauno autoru darbus

„Ensemble Modern” Rīgā atskaņos Latvijas jauno autoru darbus
Publicitātes foto
30-09-2013 A+ A-
Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē, 4. un 5. oktobrī laikā uzstāsies par pasaules labāko dēvētais laikmetīgās mūzikas ansamblis „Ensemble Modern”, kas savā programmā būs iekļāvuši arī trīs Latvijas jauno autoru darbus, kultūras portālu “Rīga 2014” informē VISIA “Latvijas Koncerti” pārstāve Rinta Bružēvica.

Rīgas koncerti daļa no „Ensemble Modern” projekta „No kurienes? Uz kurieni? – Mīti, nācija, identitātes” un Latvijas jaunajiem autoriem – Andrim Dzenītim, Kristapam Pētersonam un Jānim Petraškevičam tajā ir ierādīta īpaša vieta.

Tas tādēļ, ka konkursā, ko "Ensemble Modern" rīkoja veidojot šo projektu no astoņu dalībvalstu ekspertu izvirzītajiem 28 kandidātiem visvairāk - trīs, izvirzīti tieši no Latvijas. Kopumā konkursā piedalījās komponisti no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Čehijas, Ungārijas, Slovēnijas, Slovākijas. Tajā uzvarēja arī divi Slovēnijas komponisti un pa vienam no Polijas, Ungārijas un Čehijas.

Projektā, kurā jaunie komponisti pievēršas vēsturiskajiem un aktuālajiem mītiem, kas veido un nosaka nacionālo identitāti un piederības izjūtu, izskanēs Andra Dzenīša „Latviešu pavārgrāmata” („Latvian Cookbook”), Kristapa Pētersona „Nauda” (“Money”) un Jāņa Petraškeviča „Darkroom – Ein Phantasiestück”.

Abos Rīgas koncertos “Ensemble Modern” izvēlējies atskaņot atšķirīgu programmu:

4. oktobra koncerta programmā Latvijas Nacionālajā operā skanēs Pavela Hendriha „Sedimetron”; Ninas Šenkas „Twenty in five”; Judītes Vargas „Entitas”; Kristapa Pētersona „Money”.

Savukārt 5. oktobrī programmā iekļauti Mateja Bonina „Kaleidoscope”; Františeka Čaloupka „Mašín Gun”; Andra Dzenīša „Latvian Cookbook”; Jāņa Petraškeviča „Darkroom – Ein Phantasiestück”.

Projekts „No kurienes? Uz kurieni? – Mīti, nācija, identitāte” ir (Vidusaustrumeiropas) Gētes institūtu iniciatīva sadarbībā ar „Ensemble Modern” un fondu „BHF-BANK-Stiftung”. Projektu atbalsta festivāls „Arēna”.

„Ensemble Modern” ir daudznacionāls veidojums – ansambļa deviņpadsmit mūziķi ir no Argentīnas, Bulgārijas, Indijas, Izraēlas, Japānas, Polijas, Šveices un Vācijas. Visi mākslinieki ir augstākās klases mūziķi, kuriem ir izcila tehnika un plaša tembru palete, kā arī liela pieredze jaunās mūzikas atskaņošanā.

„Ensemble Modern” kopš dibināšanas 1980. gadā nesavtīgi popularizējis jauno mūziku, bijis daudzu opusu ierosinātājs un pirmatskaņotājs, sadarbojies ar tādiem mūslaiku mūzikas grandiem kā Ģērģs Ligeti, Maurisio Kāgels, Frenks Zapa, Stīvs Reihs, Džons Adamss un citiem.


 

0 komentāri

Komentāru nav