Kas stāvēja pie Atmodas „šūpuļa”? Saruna ar režisoru Askoldu Saulīti

Kas stāvēja pie Atmodas „šūpuļa”? Saruna ar režisoru Askoldu Saulīti
F64 . Režisors Askolds Saulītis
Una Griškeviča
Sestdien, 5. oktobrī, plkst. 14.00 Kongresu namā, svinot Latvijas Tautas frontes 25 gadu jubileju, notiks kinorežisora Askolda Saulīša jaunās filmas „Atmodas antoloģija” pirmizrāde. „Tas būs stāsts par to, kā tapa Tautas fronte – no dibināšanas līdz Latvijas valsts neatkarības atgūšanai „de facto”,” sarunā ar kultūras portālu „Rīga 2014” teic Askolds Saulītis.

„Protams, ka, veidojot filmu, arī pats par šo laiku uzzināju ļoti daudz, jo lasīju gan arhīvu materiālus, gan intervēju vairāk nekā divdesmit cilvēku, kuru darbība saistīta ar to laiku. Precīzāk sakot, tās drīzāk bija nevis intervijas, bet gan sarunas ar draugiem – cilvēkiem, kas tajos mutuļos bija iekšā,” stāsta Askolds, piebilstot, ka visu sarunu kopgarums esot teju vai simt stundu. „Grūti strādāt bija no tā aspekta, ka filmas garums ir tāds, kāds tas ir – pusotru stundu, tādēļ pāri paliek ļoti daudz arhīvu materiālu un nofilmēto sarunu. „Tas viss kopumā aizņēma ļoti daudz laika, jo konkurss par LTF veltītās filmas veidošanu tika izsludināts martā, rezultāti bija zināmi aprīlī, un tad jau bija jāķeras pie darba. Laika bija ļoti maz – tas bija tikai pusgads.”

 

Veidojot filmu, tās autori tikās un sarunājās ar Jāni Peteru, Daini Īvānu, Jāni Škaparu, Sarmīti Ēlerti, Sandru Kalnieti, Elitu Veidemani, pēdējo VDK šefu Edmundu Johansonu, Egilu Levitu – 4. maija Neatkarības deklarācijas teksta pamatautoru, Juri Vidiņu, Juri Rubeni, Ivaru Godmani. „Vēl filmā ir līnija, kas līdz šim Atmodas kontekstā nav skatīta – „Atmodas antoloģijā” ienāk trimda, jo tās atbalsts ik pa laikam tiek aizmirsts un par to var lasīt tikai tādos dokumentos, ko plašāka publika diez vai gribēs lasīt,” rezumē režisors.

Tādēļ filmā tiks stāstīts arī par Amerikas Latviešu apvienību, PBLA, Ojāra Kalniņa lobismu Vašingtonā pie Baltā nama kongresmeņiem, mācītāju Māri Ķirsonu un viņa trako akciju 1980. gadā, kad viņš pārgrieza vēnas un tecināja asinis uz PSRS karoga, Armandu Birkenu no „Čikāgas piecīšiem”...

Filmā esot arī daži pārsteigumi skatītājiem, taču tos režisors pagaidām nevēlas atklāt.

Vai, veidojot filmu, Askolds nav saskāries ar leģendām par Atmodu – gluži tāpat, kā tas noticis ar Ļeņinu un slavenā baļķa nešanu? „Dažiem cilvēkiem tā šķiet: kurš cilvēks kurā brīdī kur atradās un no kura puses tika sperts izšķirošais solis,” viņš smaida, akcentējot, – sarunas ar intervētajiem cilvēkiem gan bijušas ļoti sirsnīgas un tik emocionālas, ka dažbrīd pat nobirusi kāda asara.

Savukārt par piedzīvotajiem pārsteigumiem un atklājumiem, strādājot pie filmas „Atmodas antoloģija”, režisors vien nosaka – tie ir vairāki sensacionāli fakti, kuri gan filmā atainoti netiks, jo tie saistīti ar konkrētiem cilvēkiem. „Taču esam uzfilmējuši tik daudz interesantu un unikālu materiālu, ka domājam, kur lai to visu liek, jo gribas jau, lai sabiedrība redz. Tādēļ domājam, ka vajadzētu veidot DVD ar bonusa pielikumiem, lai varētu parādīt vairāk.” Askolds vēl piebilst, ka līdz šim filmās par tiem laikiem akcents vairāk likts uz romantiskajām epizodēm – Baltijas ceļu, barikāžu laiku u. tml., savukārt „Atmodas antoloģijas” autori pētījuši pašu Atmodas sākumu un to, kas īsti stāvēja pie šīs kustības „šūpuļa”.

„Sabiedrībā joprojām valda vienkāršotais viedoklis, ka tur jau bija visa „ceka” un „čeka”, taču cilvēki mums arī godīgi un atklāti stāsta, kā tad tas īsti bija – kādi bija plāni un kā viss izvērtās.”

To, ka daži tā laika varoņi tagad tiek vērtēti visai pretrunīgi, Askolds Saulītis komentē: „Manuprāt, tas nav viennozīmīgi vērtējams, jo tas laiks bija īss – četri gadi, un katrā periodā bija savi varoņi. Taču uzskatu, ka Tautas fronte savu misiju bija izpildījusi – tā aizveda Latviju līdz neatkarībai un pēc tam neiekļuva Saeimā. Tādēļ, no vienas puses, tas stāsts ir emocionāli uzlādēts, no otras puses – fināls ir diezgan sadzīvisks. Pēc tam nāca citi varoņi.”

Pašlaik vēl norisinās filmas apstrādes beidzamie darbi, taču režisors Askolds Saulītis ar pārliecību saka: „Jā, man ir gandarījums par paveikto darbu! Tādēļ visus interesentus sestdien gaidīsim uz filmas pirmizrādi!”

Post by ATMODAS ANTOLOĢIJA.

 

0 komentāri

Komentāru nav